Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce, a obecnie koordynator ds. sankcji w Departamencie Stanu, odwiedził w środę Polskę. Według komunikatu polskiej dyplomacji, Fried rozmawiał z podsekretarzem stanu w MSZ Markiem Ziółkowskim o polityce Zachodu wobec Rosji, sytuacji na Ukrainie oraz działaniu społeczności międzynarodowej w odniesieniu do Iranu.
"Przeprowadzone w środę w Warszawie polsko-amerykańskie konsultacje były poświęcone wymianie ocen i opinii na temat skuteczności środków ograniczających nałożonych przez Unię Europejską i USA oraz ich partnerów na Federację Rosyjską w związku z jej agresywnymi działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy. Szczegółowo omówiono rozwój wydarzeń i sytuację w Donbasie, w tym stan wypełnienia porozumień mińskich, przedłużonych pod koniec grudnia 2015 r. przez przywódców tzw. Formatu Normandzkiego (Niemcy, Francja, Ukraina, Rosja)" - brzmi komunikat MSZ.
Resort dyplomacji dodał, że Fried i Ziółkowski rozmawiali też o "efektywności działań podejmowanych przez społeczność międzynarodową wobec Teheranu w kontekście realizacji porozumienia w sprawie irańskiego programu jądrowego". Obaj mieli się zgodzić "co do zasadności utrzymania spójnej polityki świata zachodniego na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa międzynarodowego w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie". Wskazali też na potrzebę stałej wymiany informacji dotyczących "istniejących wyzwań i możliwych zagrożeń w celu wspólnego wypracowywania oraz wdrażania mechanizmów stabilizacyjnych". Fried spotkał się również z sekretarzem stanu ds. europejskich Konradem Szymańskim w celu "skoordynowaniu dalszych działań Warszawy i Waszyngtonu na rzecz pokojowego uregulowania konfliktu zbrojnego w Donbasie i wsparcia proeuropejskiego rozwoju Ukrainy oraz zmniejszenia napięcia w regionie bliskowschodnim". Jak odnotowano, Fried "odbył ponadto w środę kurtuazyjne spotkanie z ministrem Witoldem Waszczykowskim".
Wspólne sankcje
USA oraz Unia Europejska nałożyły sankcje na Rosję w 2014 roku w odpowiedzi na aneksję przez Rosję ukraińskiego Krymu. Sankcje zostały następnie rozszerzane, by ukarać Moskwę za wspieranie prorosyjskiej rebelii na wschodzie Ukrainy. USA dotychczas wielokrotnie zapewniały, że sankcję będzie można znieść dopiero, gdy Rosja spełni postanowienia tzw. porozumień z Mińska. Chodzi o zawarte w stolicy Białorusi porozumienia w sprawie zakończenia konfliktu na wschodzie Ukrainy. W ubiegłym tygodniu w obwodzie kaliningradzkim odbyły się za zamkniętymi drzwiami rozmowy w sprawie realizacji porozumień z Mińska między asystent sekretarza stanu USA ds. Europy Victorią Nuland, a doradcą prezydenta Władimira Putina, Władisławem Surkowem.
A co z Polską?
Jako pierwszy o wizycie Frieda w Polsce poinformował na Twitterze w ubiegłym tygodniu ekspert ds. polityki zagranicznej Eugeniusz Smolar z Centrum Stosunków Międzynarodowych, sugerując, że ma to związek z zaniepokojeniem rządu USA sytuacją w Polsce, czego Fried nie potwierdził. "Waszyngton jest zaniepokojony i wysyła w przyszłym tygodniu jednego ze swych najwyższych rangą dyplomatów Dana Frieda, przyjaznego Polsce byłego ambasadora, by zobaczyć co się dzieje" - napisał Smolar.
Waszyngton wyraźnie się niepokoi i wysyła do PL Dan Frieda - b. ambasadora, przyjaciela #Polski by się rozejrzał na miejscu w przyszłym tyg.
— Eugeniusz Smolar (@esmolar) January 15, 2016
Autor: mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: MSZ | Karolina Siemion-Bielska