Konferencja darczyńców na rzecz Ukrainy. Zełenski: Czarnobyl może się powtórzyć

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP
Fragment wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas konferencji darczyńców
Fragment wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas konferencji darczyńcówtvn24
wideo 2/22
tvn24Fragment wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas konferencji darczyńców

Rosja wykorzystuje możliwość wywołania katastrofy atomowej jako środek szantażu w czasie wojny - powiedział na konferencji darczyńców na rzecz Ukrainy w Kopenhadze Wołodymyr Zełenski. Ukraiński prezydent nawiązał do przejęcia przez Rosję elektrowni jądrowej w Zaporożu. - Taka katastrofa, jak ta w Czarnobylu, może się wydarzyć ponownie. Ryzyko jest duże - powiedział.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że Rosja "wykorzystuje dziś możliwość wywołania katastrofy atomowej jako środek szantażu w czasie wojny". - Taka katastrofa, jak ta w Czarnobylu, może się wydarzyć ponownie. Ryzyko jest duże. To, co robi Rosja w elektrowni w Zaporożu, gdzie jest aż sześć bloków, stanowi zagrożenie nie tylko dla Europy, ale świata - przekonywał Zełenski, który przemawiał w czwartek na konferencji za pomocą łącza wideo.

Zełenski przypomniał, że w 1986 roku, gdy doszło do katastrofy w Czarnobylu, to szwedzkie i duńskie władze jako pierwsze poinformowały o wystąpieniu skażenia. Związek Radziecki, którego spadkobierca jest Rosja, milczał.

Prezydent Ukrainy nazwał Rosję "państwem terrorystycznym". Zaapelował do przedstawicieli 25 krajów, którzy uczestniczą w kopenhaskim forum #CopenhagenUkraine, o pomoc w zdobyciu broni, amunicji oraz dalsze wsparcie finansowe. - Musimy mieć tyle amunicji, ile potrzebujemy - zaznaczył.

Konferencja darczyńców w Kopenhadze

Współgospodarzami spotkania w Kopenhadze są ministrowie obrony Danii, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Do udziału zaproszono szefów resortów obrony innych państw, w tym krajów Europy Północnej i Wschodniej. Polskę reprezentuje wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Całe wystąpienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podczas konferencji darczyńców na rzecz Ukrainy w Kopenhadzetvn24

Według ministra obrony Danii Mortena Bodskova celem konferencji jest zorganizowanie "trzeciej fazy wsparcia" dla Ukrainy. - Wojna zapowiada się długa. Ukraina musi mieć pewność, że darowizny broni będą kontynuowane w długim okresie - podkreślił.

Jak dodał, pierwszą fazą było spontaniczne przekazywanie broni, gdy kraje dokonywały przeglądu swoich zapasów. Następnie pomoc była bardziej skoordynowana między państwami, odpowiadano na konkretne prośby ukraińskiego wojska.

Według duńskiego dziennika "Politiken" duński rząd poinformuje o przekazaniu dodatkowych 820 mln koron (110 mln euro) Ukrainie na pomoc w obronie przed rosyjską agresją.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości