Duńczycy rewidują ocenę swojego bezpieczeństwa - zdecydują w środę w referendum, czy przyłączyć się do polityki obronnej Unii Europejskiej. Według sondaży za odrzuceniem klauzuli z 1993 roku opowiada się 48 procent Duńczyków, a 31 procent jest przeciw.
Dania – w efekcie przyjęcia w 1993 roku klauzuli odrzucającej postanowienia szczególnego dotyczącego wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zawartego w traktacie z Maastricht - jest jedynym członkiem Unii Europejskiej, który nie jest objęty Wspólną Polityką Bezpieczeństwa i Obrony (WPBiO).
Europejskie kraje reagują na rosyjską agresję na Ukrainie
Jeśli Duńczycy zagłosują w środę za wycofaniem się z tej decyzji, jak sugerują sondaże, oznaczać to będzie kolejną znaczącą zmianę w polityce Europy po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę w lutym.
Agencja Reutera przypomniała, że Szwecja i Finlandia w maju zdecydowały się ubiegać o członkostwo w NATO. Zarówno Dania, jak i Niemcy już obiecały znaczący wzrost wydatków na cele obronne.
- NATO oczywiście pozostanie naszym najważniejszym narzędziem, ale Unia Europejska daje nam kolejne narzędzie do zabezpieczenia naszej obrony na wschodzie – powiedział rzecznik ds. obrony Mogens Jensen.
Uczestnictwo we Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony umożliwiłoby Danii udział we wspólnych operacjach wojskowych Unii Europejskiej, takich ja te w Somalii, Mali czy Bośni i Hercegowinie. Ekspert z Centrum ds. Studiów Wojskowych Kristian Soby Kristensen powiedział, że opowiedzenie się Duńczyków za wejściem do WPBiO byłoby w Brukseli postrzegane jako symboliczne zwycięstwo.
Duńczycy za dołączeniem do unijnej polityki obronnej
Zdecydowana większość polityków w duńskim parlamencie zaleca zniesienie klauzuli wyłączającej kraj z udziału w unijnej polityce obronnej. Według sondaży za odrzuceniem klauzuli opowiada się 48 procent Duńczyków a 31 jest przeciw.
Środowe referendum będzie już trzecią próbą odwrócenia decyzji z 1993 roku – wcześniej próbowano cofnąć odrzucenie części zapisów traktatu z Maastricht w 2000 roku i 2015 roku. Lokale wyborcze otwarte będą w godzinach 6-18. Ogłoszenie wyników spodziewane jest w środę późnym wieczorem.
Źródło: Reuters