TVN24 | Świat

Były minister obrony oskarżony. "Nigdy nie pomyślałbym o zrobieniu czegoś, co mogłoby zaszkodzić Danii"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Reuters
Szef wywiadu zagranicznego Danii Lars Findsen na celowniku śledczych
ENEX Szef wywiadu zagranicznego Danii Lars Findsen na celowniku śledczych

Były minister obrony Danii Claus Hjort Frederiksen został oskarżony o ujawnienie tajemnicy państwowej. Jak sam przekazał, zarzuty dotyczą artykułu Kodeksu karnego o zdradzie stanu. Wcześniej duńska prasa podała, że podobne zarzuty usłyszał szef duńskiego wywiadu zagranicznego Lars Findsen.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Wypowiadałem się jako członek parlamentu w sprawie politycznej i obecnie nie mam nic więcej do dodania. Ale nigdy nawet nie pomyślałbym o zrobieniu czegoś, co mogłoby zaszkodzić Danii albo jej interesom - oświadczył były minister.

Claus Hjort Frederiksen był szefem duńskiego resortu obrony w latach 2016-2019. Jak podała Agencja Reutera, został oskarżony na podstawie rzadko używanych przepisów Kodeksu karnego, grożących karą do 12 lat więzienia. Reuters napisał, że "nie jest jasne, o co dokładnie został oskarżony były minister obrony" i czy zarzuty miały związek ze sprawowaniem przez niego tego stanowiska.

Claus Hjort FrederiksenWiktor Dabkowski/PAP

Wcześniej w duńskich mediach pojawiła się informacja, że szef wywiadu zagranicznego Lars Findsen został oskarżony o ujawnienie poufnych dokumentów. Śledztwo w tej sprawie jest w toku i według prasy dotyczy przede wszystkim wycieków informacji niejawnych do duńskich mediów.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wiktor Dabkowski/PAP