"Daily Mail" pisze o "polskim obozie zagłady"

Tabloid użył mylnego określeniaDaily Mail

Określenie "polskie obozy zagłady" ponownie w mediach. Tym razem mylnego określenia używa portali brytyjskiego tabloidu "Daily Mail", opisując historię ostatniego żyjącego uciekiniera z obozu w Treblince, Samuel Willenberga.

Tabloid pisze, że w 1943 roku z "polskiego obozu zagłady próbowało uciec prawie tysiąc osób". To kolejny przypadek użycia określenia "polski obóz zagłady", mimo że od wielu lat polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych walczy z używaniem tego mylnego określenia.

Polska nie wytoczyła nigdy żadnego procesu za użycie tego określenia.

Jednak w grudniu 2014 roku przed olsztyńskim sądem rozpoczął się proces z powództwa Janiny Luberdy-Zapaśnik, emerytowanej lekarki z Olsztyna, która jako dziecko była więziona w niemieckim obozie w Potulicach k. Piły. Wytoczyła ona proces o naruszenie dóbr osobistych przeciwko wydawcy niemieckiego tygodnika "Focus”, w publikacji którego użyto zwrotu "polski obóz zagłady".

Obóz w Treblince

Niemiecki obóz zagłady w Treblince leżący kilkadziesiąt kilometrów na północny-wschód od Warszawy istniał od 1941 do 1943 roku. W tym Niemcy zgładzili w nim około 800 tysięcy Żydów. Na śmierć zawieziono tam między innymi większość mieszkańców warszawskiego getta. Ciała zamordowanych były palone i chowane w masowych mogiłach.

W przeciwieństwie do Oświęcimia, w Treblince Niemcy nie pozostawili po sobie wyraźnych śladów. W 1943 roku po tym jak obóz zagłady (istniał jeszcze oddzielny obóz pracy) wypełnił swoją rolę, naziści starali się zatrzeć dowody zbrodni. Wszystkie zabudowania zrównano z ziemią, masowe groby dokładnie zasypano, na miejscu posadzono drzewa i zbudowano fikcyjne gospodarstwo rolne.

[object Object]
Obóz koncentracyjny Auschwitz. Archiwalne zdjęciaArchiwum Reuters
wideo 2/20

Autor: kło\mtom / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Daily Mail

Raporty: