Już czwarty dzień z rzędu w Hebronie na Zachodnim Brzegu dochodziło do starć między izraelską policją a Palestyńczykami. Ci ostatni czczą w ten sposób 16. rocznicę zabicia przez żydowskiego ekstremistę 29 mieszkańców tego miasta.
Wczesnym popołudniem, podczas demonstracji, kilkunastu młodych Palestyńczyków zaczęło rzucać kamieniami w izraelskich policjantów strzegących Grobu Patriarchów. Izraelczycy odpowiedzieli rutynowymi środkami rozpędzania demonstracji.
W rocznicę masakry
Masakry w Hebronie dokonał przed 16 laty izraelski ekstremista Baruch Goldstein, zabijając 29 Palestyńczyków modlących się w świętej grocie przy Grobie Patriarchów.
Miejsce nazywane w ten sposób przez wyznawców judaizmu, a meczet Ibrahima - dla muzułmanów jest od czasu masakry podzielone, Żydzi mają tam dwie własne sale modłów.
Izraelskie dziedzictwo narodowe
Rocznica masakry stała się dla Palestyńczyków okazją do protestu przeciwko decyzji rządu izraelskiego, aby ogłosić Grotę Patriarchów, w której znajdują się meczet i synagoga, oraz Grób Racheli w okolicy Betlejem częścią "izraelskiego dziedzictwa narodowego".
Szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat skrytykował izraelską decyzję jako jednostronną i "zmierzającą do przekształcenia świętych miejsc palestyńskich w Hebronie i Betlejem w część Izraela".
- Dowodzi to, że Palestyńczycy nie mają de facto rozmówcy do prowadzenia rokowań pokojowych, lecz stoją w obliczu siły okupacyjnej, która stara się konsolidować swe pozycje na palestyńskiej ziemi - oświadczył Erekat.
Miasta osadników
Hebron jest jedynym miastem na Zachodnim Brzegu, w którego historycznej części mieszkają w palestyńskim otoczeniu izraelscy osadnicy, którzy czczą tam groby swych patriarchów - Abrahama, Izaaka, Jakuba oraz Sary.
W obrębie starego miasta, w otoczeniu 130 tys. Palestyńczyków, mieszka 600 Żydów.
Izraelczycy mieszkają także w Nazarecie, ale tamtejsza dzielnica żydowska to oddzielne nowoczesne osiedle wzniesione na wysokim wzgórzu górującym nad starym miastem, zamieszkanym przez Palestyńczyków.
Źródło: PAP, lex.pl