TVN24 | Świat

Zeman opuścił szpital i po kilku godzinach wrócił. Jest zakażony koronawirusem

TVN24 | Świat

Autor:
akw
Źródło:
Reuters, PAP
Prezydent Czech trafił do szpitala w październiku
Prezydent Czech trafił do szpitala w październiku
wideo 2/2
Prezydent Czech trafił do szpitala w październiku

Prezydent Czech Milosz Zeman ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, został przewieziony do Centralnego Szpitala Wojskowego w Pradze - poinformowała jego kancelaria. Wcześniej, tego samego dnia, wypisał się ze wspomnianego szpitala na własne życzenie. W placówce przebywał od października.

Milosz Zeman wypisał się w czwartek na własną prośbę, a lekarze zastosowali się do jego decyzji. Ale zalecili prezydentowi, aby kontynuował leczenie w placówce medycznej, pod nadzorem lekarza specjalisty. Zeman udał się do swojej rezydencji w Lanach, 35 kilometrów od Pragi.

Jednak kilka godzin później, kancelaria 77-letniego prezydenta poinformowała, że Zeman ma pozytywny wynik testu na koronawirusa i znów jest hospitalizowany.

Reuters, powołując się na czeskie media, podał, że Zeman nie wykazywał żadnych symptomów zakażenia. Już wcześniej prezydent przyjął dwie dawki szczepionki przeciw tej chorobie, a podczas pobytu w Centralnym Szpitalu Wojskowym, który rozpoczął w październiku, otrzymał też trzecią dawkę.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE W TVN24 GO

Na piątek w Lanach, położonej pod Pragą rezydencji szefa państwa, zaplanowano ceremonię mianowania Petra Fiali premierem. Szef kancelarii prezydenta Vratislav Mynarz zapowiadał w czwartek, że przyszłym tygodniu Zeman będzie spotykać się z kandydatami na członków centroprawicowego rządu Fiali. Rzecznik Zemana Jirzi Ovczaczek poinformował, że zaplanowany program prezydenta nie będzie realizowany.

Milosz Zeman Lukas Kabon / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM

Ponowna hospitalizacja Zemana zbiegła się z decyzją czeskiego rządu o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Zacznie obowiązywać w nocy z czwartku na piątek i potrwa 30 dni.

CZYTAJ WIĘCEJ: Czesi wprowadzają stan wyjątkowy

Stan zdrowia czeskiego prezydenta

10 października czeski prezydent został przewieziony do Centralnego Szpitala Wojskowego w Pradze. Początkowo był na oddziale intensywnej opieki medycznej, następnie na oddziale rehabilitacyjnym. Po przeniesieniu do standardowego pokoju szpitalnego Zeman zaczął przyjmować gości, także wizyty związane z obowiązkami głowy państwa.

W szpitalu prezydent spędził 46 nocy. Według członka prezydenckiego konsylium, chirurga Pavla Pafka, który przed laty operował prezydenta Vaclava Havla i opiekował się nim, Zeman ma przewlekłą chorobę wątroby. Cierpi też na neuropatię nóg związaną z cukrzycą.

Autor:akw

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Michal Krumphanzl/PAP/CTK.

Tagi:
Raporty: