Toczący się w Czarnogórze proces w sprawie spisku, który miał doprowadzić do objęcia władzy przez opozycję i wstrzymania integracji tego państwa z NATO, został w czwartek odroczony do września na skutek wniosku obrony o wymianę prowadzącego sprawę prokuratora.
Do tego czasu prokurator generalny ma zbadać zasadność zastrzeżeń obrony wobec oskarżyciela i jego zespołu. Obrona zarzuca specjalnemu prokuratorowi Milivoje Katniciowi i jego zespołowi upartyjnienie oraz wprowadzanie do procesu elementów zakłócających go.
Mieli planować zamach stanu
Czternastu oskarżonym, wśród których są dwaj przywódcy czarnogórskiej opozycji i dwaj sądzeni w trybie zaocznym Rosjanie, zarzuca się "utworzenie organizacji przestępczej". W przypadku obu Rosjan rozszerzono to jeszcze o terroryzm.
Procesowi, który jest transmitowany na żywo przez państwową telewizję, towarzyszy w Czarnogórze znaczny rozgłos.
Według aktu oskarżenia spiskowcy planowali zajęcie w październiku 2016 roku parlamentu, zamordowanie ówczesnego premiera Milo Djukanovicia i zainstalowanie nowej prorosyjskiej władzy w celu udaremnienia wejścia Czarnogóry do NATO. Obaj Rosjanie - wydalony z Polski w 2014 roku wraz z grupą rosyjskich dyplomatów ówczesny attaché wojskowy ambasady Rosji w Warszawie Eduard Szyszmakow vel Szyrokow oraz Władimir Popow - mieli jako agenci rosyjskich tajnych służb koordynować przeprowadzenie zamachu z terenu sąsiedniej Serbii.
Andrija Mandić, jeden z dwóch oskarżonych przywódców opozycyjnych, oświadczył w środę, że chodzi tutaj o "zainscenizowany proces polityczny".
Czarnogóra członkiem NATO
Rosja, która jest zdecydowanie przeciwna ekspansji NATO w Europie, wielokrotnie zaprzeczała, jakoby uczestniczyła w przygotowaniach do zamachu stanu w Czarnogórze. Niemniej w otwarty sposób wspiera opozycyjne ugrupowania w tym kraju.
Senat USA zaaprobował 28 marca miażdżącą przewagą głosów 97 do dwóch przyjęcie Czarnogóry do NATO, wskazując tym samym, że Waszyngton będzie się przeciwstawiać staraniom Moskwy o zwiększenie jej wpływów w Europie. 11 kwietnia prezydent USA Donald Trump podpisał ratyfikację zmian w traktacie waszyngtońskim umożliwiających członkostwo Czarnogóry w NATO.
28 kwietnia parlament Czarnogóry ratyfikował traktat akcesyjny i 5 czerwca kraj ten stał się oficjalnie 29. państwem członkowskim NATO.
Autor: mm/sk/jb / Źródło: PAP