Cypr zrekompensuje straty obywatelstwem?


Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis zapowiedział w niedzielę wieczorem umożliwienie zdobycia cypryjskiego obywatelstwa tym zagranicznym inwestorom, którzy w związku z unijnym planem ratunkowym stracą co najmniej 3 miliony euro.

Cypr przyjął plan stabilizacji systemu bankowego i finansów rządowych, aby móc skorzystać z pakietu międzynarodowej pomocy finansowej wartości 10 mld euro. Dla wyspy oznacza to m.in. wzrost podatków, restrukturyzację banków i prywatyzację.

- Inwestorzy niebędący obywatelami Cypru, którzy zrealizowali wkłady przed 15 marca roku 2013 i poniosą straty w wysokości co najmniej 3 mln euro, będą mogli wystąpić z wnioskiem o przyznanie im obywatelstwa Cypru - poinformował prezydent tego kraju.

Cypr patrzy w stronę Niemiec

Reuters pisze, że prezydent zapowiedział też rozważenie innych ułatwień dla biznesmenów z zagranicy, w tym ulg podatkowych dla istniejących lub zakładanych na Cyprze firm.

Restrukturyzacja największego banku Cypru Bank of Cyprus i likwidacja drugiego co do wielkości banku Laiki wraz z ewentualną sprzedażą części zapasów złota może zapewnić Cyprowi ok. 11 mld euro wkładu w pakiet pomocy finansowej.

Eurogrupa oceniła w piątek w oświadczeniu, że zostały spełnione warunki do zatwierdzenia 10 mld euro pomocy dla Cypru. Pomoc z funduszu ratunkowego strefy euro musi zatwierdzić m.in. parlament Niemiec. Cypr może dostać pierwszą ratę pomocy już w maju.

Autor: bor//bgr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości