Świat

To nie było "zwykłe zabójstwo". Córka Niemcowa wniosła apelację

Świat

[object Object]
Borys Niemcow zginął w Moskwie 27 lutego 2015 rokuReuters Archive
wideo 2/21

Żanna Niemcowa, córka zabitego w 2015 roku przywódcy rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa, odwołała się od wyroku skazującego zabójców jej ojca. Kwestionuje ona zakwalifikowanie zbrodni jako zwykłego zabójstwa - poinformowała w piątek prawniczka Olga Michajłowa.

Zdaniem Żanny Niemcowej zabicie jej ojca było zamachem na życie działacza państwowego.

Prawniczka Olga Michajłowa przypomniała, że Borys Niemcow "był czynnym deputowanym Dumy w Jarosławiu (lokalnego zgromadzenia ustawodawczego) i współprzewodniczącym partii PARNAS".

Podstawą wyroku, który zapadł 13 lipca, był natomiast artykuł kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej mówiący jedynie o zabójstwie.

Bezskuteczne zabiegi

O zakwalifikowanie zbrodni na Niemcowie według artykułu kodeksu karnego dotyczącego zamachu na życie działacza państwowego i społecznego prawnicy bezskutecznie zabiegali na etapie śledztwa. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej uznał jednak, że zamordowanie opozycjonisty było zabójstwem za pieniądze.

Po zeszłotygodniowym wyroku apelację złożyli obrońcy Zaura Dadajewa, uznanego za bezpośredniego zabójcę polityka i skazanego na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie. Dadajew nie przyznał się do winy.

Pozostali czterej oskarżeni zostali skazani na kary od 11 do 19 lat pozbawienia wolności. Wszyscy pochodzą z Czeczenii, część z nich związana była ze strukturami siłowymi tej republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej.

Zabójstwo w pobliżu Kremla

Borys Niemcow, w latach 90. wicepremier Rosji, a od połowy zeszłej dekady jeden z przywódców antykremlowskiej opozycji, został zabity strzałami w plecy późnym wieczorem 27 lutego 2015 roku.

Do zabójstwa doszło na Wielkim Moście Moskworeckim nieopodal Kremla.

Autor: tas//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości