Coraz więcej Niemców uważa, że kryzys migracyjny zagraża UE


Już 63 proc. Niemców uważa, że kryzys wokół sprawy uchodźców bardzo silnie lub silnie zagraża spójności Unii Europejskiej - głoszą opublikowane w piątek przez niemiecką telewizję publiczną ZDF wyniki najnowszej edycji jej sondażu Politbarometer.

34 proc. respondentów jest zdania, że zagrożenie to nie jest duże lub że wcale nie istnieje.

W sondażu przeprowadzonym dwa tygodnie wcześniej odsetek osób dostrzegających bardzo silne bądź silne zagrożenia dla spójności UE wynosił 55 proc.

Pogląd, iż Niemcy poradzą sobie z rosnącą liczbą uchodźców podziela obecnie 57 proc. respondentów, a przeciwnego zdania jest 40 proc. W poprzednim sondażu optymizm w tej sprawie deklarowało 62 proc. ankietowanych.

Wprowadzenie przez kilka państw, w tym Niemcy, kontroli na swych granicach z krajami UE popiera 78 proc. respondentów, a tylko 19 proc. jest temu przeciwnych.

Wierzchołek góry lodowej?

Obecny napływ uchodźców do Europy, oceniany na około 8 tys. osób dziennie, nie zmaleje i może okazać się zaledwie wierzchołkiem góry lodowej - ocenił w piątek przedstawiciel Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) Amin Awad.

Z kolei Dominik Bartsch, zastępca koordynatora pomocy humanitarnej ONZ w Iraku, powiedział, że do końca roku pomocy humanitarnej w tym kraju będzie potrzebowało ok. 10 mln ludzi. Obecnie jest tam 3,2 mln wewnętrznych uchodźców.

Bartsch dodał, że ONZ przygotowuje się na 500 tys. wewnętrznych uchodźców z Mosulu w sytuacji, gdyby irackie siły bezpieczeństwa podjęły próbę odbicia tego miasta z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS).

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: