Co się wydarzyło w Ukrainie w ostatnich godzinach

Źródło:
PAP, Reuters

846 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Gubernator rosyjskiego obwodu rostowskiego poinformował o ukraińskim ataku dronów na składy ropy naftowej znajdujące się w mieście Azow. Wcześniej, według mediów, doszło także do ataku na jeden z największych zakładów metalurgicznych w Rosji. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Połtawę przeprowadzonego w poniedziałek ranne są 22 osoby – powiadomiły władze regionu. Wśród rannych jest troje dzieci. Do szpitala trafiło ośmioro dorosłych i jedno z rannych dzieci - wynika z komunikatu szefa władz obwodu połtawskiego Filipa Pronina.

Drony kamikadze zaatakowały w poniedziałek rano zakład metalurgiczny i fabrykę traktorów w rosyjskim mieście Lipieck - podały media w Kijowie, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie wojskowym. Huta w Lipiecku jest jednym z największych kombinatów metalurgicznych w Rosji, produkującym stal na potrzeby przemysłu obronnego.

Gubernator rosyjskiego obwodu rostowskiego poinformował z kolei o ukraińskim ataku dronów na składy ropy naftowej znajdujące się w mieście Azow. "Według wstępnych danych nie ma ofiar" – przekazała agencja Reutera, powołując się na wpis na Telegramie gubernatora Wasilija Gołubiewa.

Ukraińscy żołnierze z dronemDiego Herrera Carcedo/ABACA/PAP

Zimą niedobór energii elektrycznej wyniesie do 35 proc., co spowoduje, że Ukraińcy będą mieli od pięciu do sześciu godzin światła dziennie - zapowiedział Serhij Kowalenko, dyrektor generalny firmy YASNO wchodzącej w skład ukraińskiego koncernu energetycznego DTEK.

Siły rosyjskie obawiają się dostaw dla Kijowa zachodniego uzbrojenia, dlatego dążą do "maksymalnego wyczerpania" ukraińskiej armii i "zapobieżenia przejściu Ukrainy do aktywnych operacji ofensywnych" - ocenił naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych Ołeksandr Syrski.

Małżeństwo fotografów Konstantyn i Włada Liberowowie wysłali zdjęcia ukraińskich żołnierzy, którzy schudli po 40-50 kg w rosyjskiej niewoli, na szczyt w Szwajcarii, gdzie dyskutowano o wymianie jeńców wojennych.

Między przywódcami Rosji i Korei Północnej zaistnieć może "prawdziwa przyjaźń, choć ostrożna i biznesowa" - ocenia BBC. We wtorek Władimir Putin odwiedzi Pjongjang, gdzie spotka się z Kim Dzong Unem. To będzie jego pierwsza od 24 lat wizyta w tym państwie.

Ataki ukraińskich dronów na okupowany przez Rosję Krym i na Most Kerczeński mają doprowadzić do osłabienia rosyjskiej obrony powietrznej, aby przygotować teren dla działań samolotów F-16, które wkrótce ma otrzymać Ukraina - powiedział portalowi Business Insider (BI) holenderski analityk Frederick Mertens.

Władimir Putin zwolnił czterech wiceministrów obrony i mianował ich następców - podała agencja Reutera. Wśród nowych urzędników resortu obrony znalazła się między innymi krewna Putina, Anna Ciwilewa, która według rosyjskich mediów jest córką jego kuzyna.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Diego Herrera Carcedo/ABACA/PAP