Co się wydarzyło w Ukrainie w ostatnich godzinach

Źródło:
PAP
Zełenski: Rosjanom nie udało się dokonać operacji charkowskiej
Zełenski: Rosjanom nie udało się dokonać operacji charkowskiej
wideo 2/2
Zełenski: Rosjanom nie udało się dokonać operacji charkowskiej

841 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas niezapowiadanej wcześniej wizyty w Dżeddzie w Arabii Saudyjskiej spotkał się z przywódcą tego państwa Mohammedem bin Salmanem. Rozmowy dotyczyły odbywającego się w weekend w Szwajcarii szczytu pokojowego. Saudowie nadal nie potwierdzili tam swojej obecności. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> Resorty finansów i dyplomacji Stanów Zjednoczonych ogłosiły szeroki pakiet dodatkowych sankcji, które mają uderzyć w gospodarkę wojenną Rosji i odciąć ją od dostaw kluczowych materiałów i usług między innymi z Chin. Rosjanie zostaną odcięci też od amerykańskich usług IT.

> Przywódcy państw grupy G7 osiągnęli porozumienie "w sprawie wypłaty 50 miliardów dolarów" dla Ukrainy z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w Unii Europejskiej i krajach G7 rosyjskich aktywów, których wartość wynosi około 300 miliardów euro - poinformowała agencja AFP, powołując się na źródło w Pałacu Elizejskim.

> Sojusz ma przejąć koordynację dostaw broni do Ukrainy - ogłosił w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W czwartek w Brukseli rozpocznie się dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw Sojuszu.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie niezapowiadanej wcześniej wizyty w Dżeddzie w Arabii Saudyjskiej spotkał się z przywódcą tego państwa Mohammedem bin Salmanem. Rozmowy dotyczyły odbywającego się w weekend w Szwajcarii szczytu pokojowego. Saudowie nadal nie potwierdzili tam swojej obecności. "Rozmawialiśmy o dwustronnych relacjach ukraińsko-saudyjskich, spoglądając na postępy dokonane w ramach zawartych w przeszłości umów oraz dobrej współpracy naszych zespołów. Będziemy współpracować" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych.

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z księciem Arabii Saudyjskiej o szczycie pokojowymUKRAINE PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

> Siły ukraińskie ponownie zaatakowały rosyjskie przeciwlotnicze systemy rakietowe na zaanektowanym Krymie - poinformował w środę sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Uszkodzone zostały systemy S-300 i S-400.

> Prezes Rheinmetall AG Armin Papperger, którego cytuje "Ukraińska Prawda" oświadczył, że trwają negocjacje w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorstwa produkującego amunicję artyleryjską na Ukrainie. - Chcemy również przekazać pierwsze wozy bojowe piechoty Lynx już w tym roku i wkrótce rozpocząć ich produkcję na Ukrainie - zapowiedział prezes niemieckiej firmy. 11 czerwca poinformowano, że na Ukrainie rozpoczął pracę pierwszy wspólny zakład, w którym będą remontowane i produkowane pojazdy opancerzone.

> Na lotnisku Achtubińsk w obwodzie astrachańskim w Rosji zostały trafione dwa wielozadaniowe myśliwce Su-57 Felon - oznajmił w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow. Wcześniej wywiad informował o trafieniu jednej takiej maszyny.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UKRAINE PRESIDENTIAL PRESS SERVICE