Świat

Ciąża z gwałtu? "Bóg tak chciał". Kandydat przeprasza

Świat

Wikipedia/In.govSenator przeprosił za kontrowersyjną wypowiedź

Ultrakonserwatywny kandydat Republikanów do Senatu Richard Mourdock przeprosił w środę za kontrowersyjną wypowiedź nt. przerywania ciąży będącej wynikiem gwałtu. Wzbudziła ona oburzenie wielu kobiet i wg komentatorów może sprawić kłopoty kandydatowi republikanów na prezydenta.

Mourdock, polityk popierany przez prawicową Tea Party, powiedział we wtorek w czasie debaty telewizyjnej ze swoim demokratycznym przeciwnikiem, że ciąża powstała z gwałtu może być "czymś, co zamierzał Bóg".

- Życie to dar od Boga. Myślę, że nawet kiedy życie zaczyna się w tej strasznej sytuacji gwałtu, jest to coś, co Bóg zamierzał, żeby się stało - oświadczył kandydat GOP.

Demokraci natychmiast wyrazili oburzenie z powodu wypowiedzi Mourdocka. Przewodnicząca Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej, kongresmanka Debbie Wasserman Schultz powiedziała, że była ona "poniżająca" dla kobiet.

Słowa wyjęte z kontekstu? W środę Mourdock oświadczył, że jego słowa wyjęto z kontekstu, i zarzucił swoim przeciwnikom, że je "przekręcili". Podkreślił, że chodziło mu o to, iż Bóg może akceptować ciążę w wyniku gwałtu, ale na pewno nie sam gwałt.

- Czuję odrazę do gwałtu, jakiejkolwiek formy przemocy. Bóg, któremu oddaję cześć, nigdy nie chciałby żadnej przemocy. On też w brzydzi się gwałtem - powiedział.

Dodał, że jego słowa zostały "zniekształcone" i źle zrozumiane. Zaznaczył też, że choć przeprasza za to, że jego słowa mogły zostać źle zinterpretowane, "nie odwołuje" tego, co powiedział.

Wcześniej republikański kandydat na prezydenta Mitt Romney odciął się od wypowiedzi Mourdocka.

- Gubernator Romney nie zgadza się z oświadczeniem Richarda Mourdocka, nie wyraża ono jego poglądów - powiedziała telewizji Fox News rzeczniczka kampanii Romneya, Andrea Saul. Romney nie wycofał jednak z eteru telewizyjnego ogłoszenia przedwyborczego, w którym popiera kandydaturę Mourdocka do Senatu.

Nie pierwsza kontrowersja Mourdock ubiega się o mandat ze stanu Indiana. Uważa się, że gafa zaszkodzi mu w rywalizacji z demokratycznym oponentem w tym stanie Joe Donnellym.

Demokraci mają obecnie niewielką przewagę w Senacie nad Republikanami i ci ostatni do niedawna liczyli, że odzyskają tam większość.

Potknięcie Mourdocka jest kolejnym kłopotliwym wydarzeniem tego rodzaju po podobnie kontrowersyjnej wypowiedzi republikańskiego kandydata do Senatu w stanie Missouri Todda Akina.

W sierpniu powiedział on, że kobiety mogą naturalnie zablokować zajście w ciążę w rezultacie gwałtu.

Autor: abs//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/In.gov