"Prototyp statku kosmicznego bez załogi odłączył się od rakiety i zgodnie z planem wszedł na orbitę"

Źródło:
PAP

Chińskie media państwowe poinformowały we wtorek, że Chiny po raz pierwszy wystrzeliły we wtorek swoją nową rakietę Długi Marsz-5B, która wyniosła na orbitę prototyp nowego statku kosmicznego. Jest to element przygotowań do budowy chińskiej stacji kosmicznej.

"Chińska Rakieta Długi Marsz-5B wystartowała z kosmodromu Wenchang na chińskiej wyspie-prowincji Hajnan o godzinie 18 czasu miejscowego" - poinformowała oficjalna agencja prasowa Xinhua, powołując się na państwową agencję kosmiczną. "Nieco ponad osiem minut później prototyp statku kosmicznego bez załogi odłączył się od rakiety i zgodnie z planem wszedł na orbitę" - podała Xinhua.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Według niej rakieta Długi Marsz-5B waży 849 ton i mierzy 53,7 metra. Będzie używana głównie do wynoszenia modułów chińskiej stacji kosmicznej, której budowa jest kolejnym etapem chińskiego programu załogowej eksploracji kosmosu. Zgodnie z planem złożona z wielu modułów załogowa chińska stacja kosmiczna ma być gotowa około 2022 roku. W dalszej perspektywie Chiny zamierzają wysłać kosmonautów na Księżyc i zbudować tam bazę. Jeszcze w tym roku ma według zapowiedzi wyruszyć pierwsza chińska bezzałogowa ekspedycja na Marsa, Tianwen-1. W ramach jednej misji planowane jest wejście na orbitę, lądowanie i wypuszczenie łazika na powierzchnię Czerwonej Planety.

W 2003 roku Chiny stały się trzecim państwem, po USA i byłym ZSRR, które wysłało w przestrzeń kosmiczną człowieka na pokładzie rakiety rodzimej produkcji. Od tamtej pory ChRL stara się dogonić w wyścigu kosmicznym USA i Rosję, aby stać się ważnym mocarstwem w tej dziedzinie do 2030 roku.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP