"Jeśli ustawa wejdzie w życie, poważnie zakłóci relacje chińsko-amerykańskie"

ShutterstockChińskie MSZ krytykuje amerykańską ustawę o wizytach z władzami Tajwanu

Ustawa o zwiększeniu częstotliwości wizyt między władzami USA i Tajwanu, nad którą pracuje obecnie amerykański senat, zagraża stabilności w Cieśninie Tajwańskiej oraz stosunkom chińsko-amerykańskim i musi zostać wycofana – oświadczyło w piątek chińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Taiwan Travel Act przeszła w tym tygodniu przez senacką komisję spraw zagranicznych i ma teraz trafić pod obrady senatu.

W czasie rutynowej konferencji prasowej w Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang ocenił, że choć ustawa nie jest prawnie wiążąca, stanowi ona poważne pogwałcenie zasady "jedne Chiny".

- Jeśli zostanie uchwalona i wejdzie w życie, poważnie zakłóci ona relacje chińsko-amerykańskie i sytuację Cieśniny Tajwańskiej - powiedział Geng, cytowany przez agencję Reutera.

- Chiny są bardzo niezadowolone i stanowczo się temu (ustawie) sprzeciwiały, i już zgłosiły stronie amerykańskiej zażalenia - dodał.

Pekin uznaje rządzony demokratycznie Tajwan za zbuntowaną prowincję i nigdy nie wykluczył możliwości użycia siły, by odzyskać kontrolę nad wyspą. Władze Tajwanu uważają go za niezależną od Pekinu Republikę Chińską.

Tajwan najdelikatniejszą kwestią w relacjach amerykańsko-chińskich

USA nie utrzymują oficjalnych kontaktów dyplomatycznych z Tajwanem, ale ich prawo nakazuje im pomagać wyspie w razie zagrożenia - podał Reuters. Stany Zjednoczone są też głównym dostawcą broni dla Tajwanu. Pekin regularnie przypomina, że sprawę Tajwanu uznaje za najdelikatniejszą kwestię w dwustronnych relacjach z Waszyngtonem. - Zasada "jednych Chin" jest podstawą polityczną relacji chińsko-amerykańskich - stwierdził rzecznik MSZ. Ocenił, że USA powinny trzymać się obietnic złożonych Chinom w odniesieniu do Tajwanu, wstrzymać prace nad ustawą i chronić relacje pomiędzy oboma krajami oraz stabilność Cieśniny Tajwańskiej. Władze Tajwanu z zadowoleniem przyjęły prace nad ustawą. Jak ocenił tajwański MSZ, jej akceptacja przez komisję świadczy o silnym poparciu obu amerykańskich partii dla idei pogłębienia dwustronnej wymiany i interakcji pomiędzy urzędnikami obu stron. Chiny nasiliły działania w kierunku izolacji dyplomatycznej Tajwanu, gdy w 2016 roku prezydentem wyspy została Caj Ing-wen, wywodząca się z proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP). Pekin obawia się, że Caj będzie dążyć do formalnej niepodległości wyspy, ale tajwańska prezydent deklarowała, że chce zachować status quo, by zapewnić pokój.

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP