W Chinach wyświęcono w środę piątego biskupa na mocy tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską a władzami w Pekinie - poinformował w środę dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.
W komunikacie przekazanym dziennikarzom Matteo Bruni napisał, że w katedrze w Pingliangu w chińskiej prowincji Gansu wyświęcony został biskup Antonio Li Hui, mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym tamtejszej diecezji w styczniu tego roku.
Ceremonii święceń przewodniczył biskup Giuseppe Ma Yinglin, przewodniczący Konferencji Episkopatu Chin i wiceprzewodniczący Chińskiego Patriotycznego Stowarzyszenia Katolickiego.
Porozumienie chińsko-watykańskie
Porozumienie między Stolicą Apostolską a Chinami w sprawie mianowania biskupów zostało podpisane na dwa lata w 2018 roku, a następnie przedłużone w zeszłym roku. Szczegóły tej umowy pozostają poufne.
Przed przedłużaniem umowy z ChRL stanowczo przestrzegał w zeszłym roku Watykan ówczesny szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin, który spotkał się wtedy z Pompeo, broniąc tej umowy, wyraził pragnienie, by "chiński Kościół odnalazł także dzięki temu porozumieniu jedność, by mógł stać się narzędziem ewangelizacji, by jedność Kościoła sprzyjała też autentycznemu rozwojowi społeczeństwa".
Dawniej kwestii mianowania biskupów w chińskim Kościele wywoływała wiele kontrowersji. Przez długi czas otrzymywali oni nominacje bez zgody papieża, co budziło protesty Stolicy Apostolskiej. Chińscy biskupi mianowani przez władze kraju podlegali ekskomunice.
Po przejęciu władzy w Chinach przez komunistów pod koniec lat 40. ubiegłego wieku, katoliccy i protestanccy misjonarze zostali wydaleni z kraju, a chrześcijaństwo zaczęto przedstawiać jako promowanie zachodniego imperializmu. W 1957 rząd w Pekinie powołał Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich, które odrzuca zwierzchnictwo Watykanu i ustanawia swoich własnych biskupów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Newscom/PAP