Świat

Prezydent nie uspokoił sytuacji. Na ulicach żądają jego odejścia

Świat


We wtorek na ulicach stolicy kraju Santiago, mimo iż prezydent Chile Sebastian Pinera zrekonstruował rząd, znów trwały antyrządowe demonstracje. Uczestnicy protestów chcą wywrzeć presję na głowie państwa i zmusić go do ustąpienia.

Na Placu Italia w centrum Santiago zgromadziło się około 10 tysięcy osób. Demonstracja została zwołana za pośrednictwem portali społecznościowych, a nawoływaniom do wyjścia na ulice przyświecało hasło "Rezygnacja Pinery".

Podobnie jak poprzedniego dnia uczestnicy manifestacji starli się z policją, gdy próbowali dojść do otoczonego policyjnym kordonem pałacu prezydenckiego. Protesty miały miejsce także w Valparaiso, gdzie jest siedzibia parlamentu, oraz w Concepcion.

Protesty antyrządowe w Chile

Protesty w Chile wybuchły 18 października po decyzji o podwyżce w stolicy Santiago cen na bilety metra. Zadanie przywrócenia spokoju prezydent powierzył wojsku, na co społeczeństwo odpowiedziało jeszcze większymi demonstracjami, protestując przeciwko represjom i polityce socjalnej rządu, rosnącym kosztom utrzymania i opieki medycznej, narastającym nierównościom społecznym oraz niewydolnemu systemowi emerytalnemu.

W reakcji Pinera wprowadził na większości terytorium kraju stan wyjątkowy. Na ulice, po raz pierwszy od zakończenia przed 30 laty dyktatury gen. Augusto Pinocheta, wyszło wojsko. Mimo ogłoszenia w stolicy, a następnie w 16 okręgach także godziny policyjnej, w Santiago i innych miastach dochodziło do rabowania mienia prywatnego, w całym kraju okradziono ponad 200 supermarketów.

W trwających ponad tydzień protestach zginęło 17 osób, ponad 7 tys. zostało aresztowanych. Straty w gospodarce oszacowano na 1,4 mld dolarów.

W obliczu społecznego niezadowolenia w całym kraju Pinera przeprosił obywateli, że nie zauważył wcześniej ich potrzeb. W sobotę zapowiedział rekonstrukcję rządu, a w niedzielę podpisał dekrety znoszące stan wyjątkowy. We poniedziałek poinformował, że wymienionych zostało ośmiu ministrów, w tym szefowie resortów spraw wewnętrznych i finansów.

Autor: asty / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: