Protesty w Tel Awiwie. Demonstranci domagali się rozejmu w Strefie Gazy

Źródło:
PAP

Tysiące osób demonstrowały w Tel Awiwie na rzecz rozejmu w Strefie Gazy i uwolnienia osób porwanych przez terrorystów z Hamasu. Duża grupa niosła transparent z napisem "Walka nie przywróci nam zakładników, tylko porozumienie uratuje ludzi" - podał portal "Times of Israel".

Demonstrację zorganizowano w okresie, w którym rosną naciski na rząd premiera Benjamina Netanjahu, by zawarł proponowane porozumienie z Hamasem w sprawie zawieszenia broni i uwolnienia zakładników. Informował o tym w ubiegłym tygodniu prezydent USA Joe Biden - pisze portal.

Jednocześnie coraz większą presję na premiera Izraela starają się wywrzeć skrajnie prawicowi koalicjanci, którzy są przeciwni porozumieniom pokojowym i grożą zablokowaniem prac rządu.

Protesty w Izraelu

Tysiące osób wyszły na ulice Tel Awiwu w środę. Uczestnicy protestu domagali się, by rząd nie odrzucał propozycji zawieszenia broni, zwolnienia uprowadzonych i zawarcia pokoju. Wzywali też do przeprowadzenia wcześniejszych wyborów do izraelskiego parlamentu.

1 czerwca w podobnej demonstracji w Tel Awiwie wzięło udział ponad 100 tysięcy ludzi. Zdaniem organizatorów marszu była to największa manifestacja od październikowego ataku Hamasu na Izrael.

Stany Zjednoczone, Katar i Egipt wezwały w sobotę wspólnie Izrael i Hamas do "sfinalizowania porozumienia", które stanowi "mapę drogową dotyczącą trwałego zawieszenia broni i zakończenia kryzysu".

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters