Kraj stracił "jednego ze swoich najlepszych ludzi". Minister obrony przegrał walkę z koronawirusem

TVN24 | Świat

Autor:
akw/kg
Źródło:
BBC, Reuters, tvn24.pl

Zmarł kolumbijski minister obrony Carlos Holmes Trujillo. Przebywał na oddziale intensywnej terapii, był zakażony koronawirusem. Jego śmierć potwierdził prezydent Kolumbii. - Kolumbia straciła jednego ze swoich najlepszych ludzi – powiedział. Trujillo miał 69 lat.

Zakażony koronawirusem Carlos Holmes Trujillo trafił do wojskowego szpitala w Bogocie w połowie stycznia. Był leczony na oddziale intensywnej terapii, chorował na wirusowe zapalenie płuc.

Kolumbijski prezydent Ivan Duque przekazał, że 69-letni minister zmarł we wtorek w nocy, po komplikacjach zdrowotnych podczas walki z COVID-19. Dodał, że kraj stracił dziś "jednego ze swoich najlepszych ludzi".

"Walczył o swoje przekonania i umarł w ich obronie" – napisał na Twitterze o swoim bracie Jose Renan Trujillo.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Ważna postać rządu kolumbijskiego

Trujillo był jedną z głównych postaci w walce kolumbijskiego rządu z przestępczością zorganizowaną. Jego kariera trwała ponad 30 lat i obejmowała najbardziej brutalne wydarzenia w historii kraju, w tym konflikt rządu z rebeliantami z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC).

Minister brał udział w reformie konstytucji Kolumbii w 1991 roku, która była warunkiem zawarcia układu pokojowego z istotną grupą partyzancką M-19 (Ruch 19 Kwietnia). Grupa w efekcie pokojowych rozmów w 1990 roku stała się legalną partią polityczną.

Polityk w latach 1988-1990 był burmistrzem Cali w zachodniej części kraju. Na przełomie XX i XIX wieku pełnił funkcję ambasadora w Austrii i Rosji. Trujillo zajmował szereg stanowisk rządowych, w tym ministra edukacji (1992-1993), ministra spraw wewnętrznych (1997-1998) i ministra spraw zagranicznych (2018-2019).

Funkcję ministra obrony pełnił od listopada 2019 do śmierci. W ramach swoich obowiązków koordynował operacje wojskowe i policyjne przeciwko handlowi narkotykami, nielegalnym ugrupowaniom zbrojnym i nielegalnemu wydobyciu surowców.

Autor:akw/kg

Źródło: BBC, Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: