Cameron chce Wielkiej Brytanii "w zreformowanej UE". Tournee po Europie


Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zabiegał w Bawarii o poparcie Niemiec dla reformy UE. Na łamach "Bilda" zapewnił, że chce zachować zasadę swobodnego przepływu osób w UE, ale domaga się ograniczenia świadczeń socjalnych dla imigrantów

- Cel, do którego dążę, jest oczywisty. Chciałbym zapewnić Wielkiej Brytanii przyszłość w zreformowanej Unii Europejskiej - powiedział Cameron w czwartek po spotkaniu w Wildbad Kreuth z posłami do Bundestagu bawarskiej CSU.

Szef brytyjskiego rządu podkreślił, że decydująca dla niego będzie skala reform, które uda się przeprowadzić. Zaznaczył, że "optymizmem napawa go poparcie okazane mu przez CSU". Premier Bawarii, który jest równocześnie szefem CSU - Horst Seehofer powiedział wcześniej, że postulaty Camerona są identyczne ze stanowiskiem jego partii. CSU tworzy razem z CDU i SPD koalicyjny rząd kanclerz Angeli Merkel. Ograniczające swoją działalność do terenu Bawarii ugrupowanie jest konserwatywnym skrzydłem koalicji. Cameron spotkał się w środę wieczorem w Wildbad Kreuth z Merkel. Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że wypracowanie "rozsądnego pakietu (reform)" pozwalającego na pozostanie Wielkiej Brytanii w UE leży w interesie całej Unii.

Postulaty Camerona

Chcemy zapobiec sytuacji, w której (imigranci) mają prawo do świadczeń socjalnych bez wcześniejszego wpłacania do systemu (ubezpieczeń społecznych) David Cameron

W opublikowanym w czwartek wywiadzie z gazetą "Bild" Cameron przypomniał o swoich postulatach. "Chcemy zapobiec sytuacji, w której (imigranci) mają prawo do świadczeń socjalnych bez wcześniejszego wpłacania do systemu (ubezpieczeń społecznych)" - powiedział brytyjski premier zapewniając, że Wielka Brytania podobnie jak Niemcy opowiada się za zachowaniem zasady swobodnego przepływu osób w Unii Europejskiej. "To nie może oznaczać, że prawo do wszystkich świadczeń socjalnych obowiązuje od pierwszego dnia (przyjazdu w Wielkiej Brytanii), dlatego zaproponowałem, aby ograniczyć to prawo w pierwszych czterech latach" - wyjaśnił brytyjski premier.

Cameron zapowiedział, że celem Londynu jest też ograniczenie unijnej biurokracji i zlikwidowanie przeszkód w handlu, które hamują rozwój gospodarki. Wymienił też problem spadającej demokratycznej akceptacji dla UE, czemu - jego zdaniem - można zapobiec przekazując część kompetencji Brukseli parlamentom narodowym. W wywiadzie dla "Bilda" Cameron podkreślił, że reforma UE będzie miała istotny wpływ na decyzję obywateli Wielkiej Brytanii o pozostaniu w Unii. Celem Camerona jest uzgodnienie reformy UE przed planowanym na 2017 r. referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie pozostania tego kraju w Unii. Wieczorem planowane jest spotkanie Camerona z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Budapeszcie.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: