Miss Turcji z 2006 roku Merve Buyuksarac została skazana we wtorek na 14 miesięcy więzienia w zawieszeniu za publiczną obrazę prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana przez udostępnienie na Instagramie poematu satyrycznego.
Sąd w Stambule uznał 27-letnią modelkę za winną obrazy urzędnika państwowego, lecz zawiesił wyrok pod warunkiem, że podobny czyn nie powtórzy się w ciągu pięciu lat - poinformowały lokalne media.
Dochodzenie w sprawie postu Buyuksarac wszczęto po tym, jak 14 stycznia 2015 roku zamieściła na swoim profilu na Instagramie fragment satyrycznego artykułu "Poemat mistrza" zamieszczonego w piśmie "Uykusuz", będącym odpowiednikiem francuskiego "Charlie Hebdo". W artykule skrytykowano prezydenta Erdogana, powołując się ironicznie na słowa hymnu narodowego.
Prokurator domagał się czterech i pół roku więzienia dla oskarżonej. Kobieta argumentowała, że udostępniła poemat, bo był zabawny, lecz ani przez chwilę nie miała zamiaru obrazić Erdogana. Wyrok może zostać zaskarżony w Sądzie Najwyższym.
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika MERVE CİNER (@mervebuyuksarac) 3 Mar, 2015 o 3:36 PST
#designer#yildirimmayruk#fashionshow#canakkale#blue#catwalk#stage#defile#style
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika MERVE CİNER (@mervebuyuksarac) 20 Sty, 2015 o 12:03 PST
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika MERVE CİNER (@mervebuyuksarac) 31 Lip, 2015 o 2:27 PDT
Kara więzienia za obrazę prezydenta
Obraza prezydenta w Turcji pociąga za sobą karę do czterech lat więzienia. Agencja Reutera zaznacza, że od czasu objęcia prezydentury przez Erdogana w sierpniu 2014 roku turecka prokuratura wszczęła ponad 1 800 spraw o obrazę głowy państwa, w tym przeciw rysownikom, dziennikarzom, nastolatkom. Prokuratorzy kontynuują też dochodzenie przeciwko satyrykowi, który kpił z Erdogana w niemieckiej telewizji; niemiecka ARD pokazała w marcu w programie satyrycznym klip, zawierający krytyczną ocenę polityki wewnętrznej prezydenta Turcji. Przedmiotem krytyki były m.in. represje wobec niewygodnych dziennikarzy, a także brutalne interwencje policji wobec demonstrantów. Komentarz do zdjęć podano w formie piosenki na melodię popularnego szlagieru.
Autor: kło/kk / Źródło: PAP, tvn24.pl