Relacja z Buczy. "Strzelali do samochodów z napisem 'dzieci' i do ludzi, którzy wyprowadzali psy. Jeśli mieli ochotę strzelić, to strzelali"

Źródło:
TVN24
Lachowski: byłem nad masowym grobem w Buczy
Lachowski: byłem nad masowym grobem w BuczyTVN24
wideo 2/5
Lachowski: byłem nad masowym grobem w BuczyTVN24

Dokumentalista Mateusz Lachowski był w podkijowskiej Buczy, gdzie - według mnożących się relacji - dokonano ludobójstwa niewinnych cywilów. - Z tego co mówili mieszkańcy, prawie do każdego domu zapukali Rosjanie. To było na zasadzie, że albo grabili domy, albo gwałcili kobiety. Wybijali okna, szyby, podpalali domy. Jak się wycofywali, to rozstrzelali część osób - opisał.

Podkijowska Bucza to jedno z miejsc, w których od pierwszych dni rosyjskiej zbrojnej inwazji na Ukrainę toczyły się ciężkie walki z rosyjskimi siłami próbującymi okrążyć ukraińską stolicę. Ewakuację miejscowej ludności utrudniali, a nierzadko uniemożliwiali żołnierze agresora. W mieście doprowadzono do katastrofy humanitarnej - brakowało żywności, wody i prądu. W mieście ukraińscy żołnierze odkryli masowy grób.

Do zniszczonego przez Rosjan miasta przyjechał w niedzielę dokumentalista Mateusz Lachowski, który dla TVN24 relacjonuje wydarzenia z obwodu kijowskiego. Dzień później na antenie TVN24 opowiedział o tym, co widział.

Lachowski: byłem nad masowym grobem

- Byłem nad masowych grobem 68 osób, które zostały pochowane tam po zabraniu tych ciał sprzed domów. Tam są kobiety, dzieci i mężczyźni. Wszyscy są cywilami - podał.

Lachowski relacjonował, że rozmawiał z miejscowym pracownikiem kościoła. - To jest coś strasznego. Mówił, że minimum 300 osób zostało w Buczy zamordowanych, tylko i wyłącznie osób cywilnych - cytował.

- Widziałem ciało mężczyzny, który jechał rowerem. Po prostu został zastrzelony w trakcie jazdy. Ciało jest przykryte, obok niego leży rower - opisał.

"Masakra w Buczy to więcej niż sygnał alarmowy. To rozdzierający krzyk o sprawiedliwość"

Lachowski: Rosjanie zapukali do każdego domu

Dokumentalista przekazał, że większość z ciał zamordowanych cywilów Ukraińcy zdążyli już zabrać z ulic. - Z tego co mówili mieszkańcy, prawie do każdego domu zapukali Rosjanie. To było na zasadzie, że albo grabili domy albo gwałcili kobiety. Wybijali okna, szyby, podpalali domy. Jak się wycofywali, to rozstrzelali część osób - przyznał.

- Strzelali do samochód, które były z oznaczeniami "dzieci". Po prostu strzelali do wszystkich cywilnych samochodów, jakie jeździły po ulicach. Strzelali do ludzi, którzy wychodzili wyprowadzić psy. Jeśli ktoś się pojawiał i mieli ochotę strzelić, to strzelali do osób cywilnych - opisywał dalej Lachowski. - Każdy, z kim rozmawiałem, mówił, że to nie żołnierze, tylko grabiciele - dodał.

Zaatakowane przez Rosjan auto cywilów. Na nim napis "Dzieci"Mateusz Lachowski

Lachowski, który rozmawiał z TVN24 już z okolic Buczy, wspomniał, że razem z innymi dziennikarzami rozmawiał z miejscowym kapelanem. - On mówił wprost, że dla niego Rosjanie to terroryści, którzy strzelają do dzieci i kobiet i z którymi trzeba rozmawiać jak z terrorystami. (Mówił), że trudno rozmawiać z prezydentem Putinem jak z przywódcą każdego innego państwa, bo inne państwa nie strzelają do samochodów z napisami "dzieci" - relacjonował.

Pozostawione dziecięce wózki w BuczyMateusz Lachowski

>> Kliczko mówi o ludobójstwie. "To nie operacja specjalna. To cywile, którzy mają przestrzelone głowy i ręce związane za plecami"

Wrócił przy tym do masowego grobu, który widział. - Stałem nam nim, patrzyłem, tam niestety widać jeszcze wystające ręce, wystające kawałki ciał. Trudno się na to patrzy - przyznał.

Wyjaśnił, że śledczy zakończyli już swoją pracę w mieście, dlatego też wpuścili na ten teren dziennikarzy. Zaznaczył, że mieszkaniec Buczy, z którym rozmawiał, najpierw podziękował za pomoc Polakom. - Miał łzy w oczach. To nie jest wymyślona historia. Tak naprawdę było. Od tego zaczęliśmy rozmowę nad tym grobem - mówił.

Rowerzysta zastrzelony w BuczyMateusz Lachowski

- Oni chcą odbudować swoją miejscowość, przede wszystkim chcą pokoju, chcą, żeby Rosjanie dali im święty spokój, żeby zostawili ich ojczyznę w spokoju, żeby zostawili ich domy, żeby nie gwałcili ich kobiet, żeby nie zabijali ich dzieci, żeby nie niszczyli ich domów - wymieniał. - Tego chcą zwykli Ukraińcy i o to proszą - podsumował.

Podkreślił, że do masowych zbrodni nie dochodziło tylko w Buczy. - To systemowe podejście rosyjskich żołnierzy - mówił.

Mateusz Lachowski w okolicy BuczyTVN24

Autorka/Autor:akw/kab

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty: