400 funtów dla ciężarnej, żeby nie paliła

Palące ciężarne są gotowe rozstać się z nałogiem w zamian za finansową gratyfikację sxc.hu

Brytyjskie badania pokazały, że kobiety w ciąży chętniej rzucają palenie, jeśli nie tylko mówi się im o zagrożeniu dla zdrowia dziecka, ale i oferuje pieniądze. Rząd w Londynie zastanawia się, czy nie zdecydować się na takie rozwiązanie, choć budzi ono kontrowersje. Materiał "Faktów" TVN.

Badaniu poddano prawie sześćset kobiet, które paliły papierosy w ciąży. Okazało się, że co piąta z nich była w stanie rozstać się z nałogiem po otrzymaniu finansowej zachęty.

Lekarze zaproponowali paniom 400 funtów - czyli ponad 2 tysiące złotych - na zakupy dla dzieci. Kobiety nie dostawały gotówki, tylko talony.

- Zauważyliśmy, że dla kobiet mających trudne warunki bytowe, dodatkowe pieniądze są silną motywacją do rzucenia palenia - mówi prof. Linda Bauld, autorka raportu z Uniwersytetu w Stirling.

Straszyć czy płacić?

Ponad połowa kobiet palących papierosy, kiedy dowiaduje się, że jest w ciąży, rzuca palenie. Pozostałe trzeba przekonywać inaczej. Na przykład tak, jak to zrobili Finowie. W kampanii społecznej paląca matka została tam przedstawiona jako największy wróg dziecka.

Faktycznie, tytoń może spowodować u płodu rozwój szeregu chorób, które mogą się objawić zaraz po urodzeniu lub wiele lat później.

Można straszyć, można też - tak jak to zrobili Brytyjczycy - wynagradzać.

- Postanowiono sięgnąć po jeden z najsilniejszych motywatorów, jakie znamy w ludzkim zachowaniu. Przesłanki ekonomiczne są tak silne, że pomagają nam w osiągnięciu celu zdrowotnego - mówi dr Łukasz Bałwicki, specjalista zdrowia publicznego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kampanie medialne

Palenie w ciąży to problem społecznym także w Polsce. W latach 90. paliła co trzecia spodziewająca się dziecka kobieta. Teraz ten odsetek jest co prawda dwa razy mniejszy, ale niemal co dziesiąta ciężarna nie przestaje palić nawet w trzecim trymestrze. Do tych matek, zazwyczaj słabiej wykształconych, powinny trafiać informacje z kampanii medialnych. Brakuje jednak pieniędzy na ich realizację.

- Powinny się znaleźć na to środki. Środowisko onkologiczne, położnicze jest przygotowane, żeby podjąć natychmiastowe działania w zakresie ochrony zdrowia kobiet - mówi Krzysztof Przewoźniak z fundacji "Promocja Zdrowia". Specjaliści w Wielkiej Brytanii są zgodni, że lepiej inwestować w prezenty dla mam niż potem latami leczyć u dzieci choroby spowodowane paleniem papierosów.

- Musimy cały czas szukać nowych sposobów dzięki, którym kobiety w ciąży będą rzucać palenie dla swojego dobra i dobra dziecka - mówi Francine Bates, prezes fundacji "The Lullaby Trust".

WIĘCEJ NA STRONIE "FAKTÓW" TVN

Autor: mac//gak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu