Brytyjska prawica "składa hołd" polskim lotnikom

 
Griifin na tle plakatubnp.org.uk

Brytyjska prawicowa i antyimigracyjna partia BNP próbuje przekuć w sukces coś, co miejscowe media okrzyknęły jej gigantyczną wpadką. A wszystko przez plakat z myśliwecem Spitfire, którym latali piloci słynnego dywizjonu 303.

Plakat ozdobiony napisem "Battle for Britain" firmuje kampanię British National Party do Parlamentu Europejskiego. Widać na nim wyraźnie oznaczenia maszyny - nawet biało-czerwoną szachownicę - które wprost wskazują na to, kto nim latał podczas bitwy o Anglię w 1940 r.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, że polski Spitfire jest reklamą partii, gdyby nie to, że jest ona przeciwna imigracji, w tym również z nowych państw Unii Europejskiej.

W brytyjskich mediach pojawiły się głosy, że to ośmiesza BNP.

Wpadka?

- BNP chce odsyłać Polaków do Polski, ale swoją kampanię wyborczą do PE firmuje wizerunkiem polskiego samolotu. To absurdalne, by posługiwać się nim dla obrony angielskości i brytyjskości - cytuje środowy "Daily Telegraph" liberalnego posła Izby Gmin Johna Hemminga. - Nie ulega wątpliwości, że BNP wybrała wizerunek pierwszy z brzegu, a teraz wystawiona do wiatru twierdzi, że zrobiła to z rozmysłem - dodaje Hemmings.

 
Dyskusyjny plakat (bnp.org.uk) 

Rzeczywiście BNP próbuje wykorzystać całe zamieszanie na swoją korzyść. Jak twierdzi rzecznik partii samolot jest symbolem bitwy o Wielką Brytanię i wyobraża ogrom gospodarczych zadań, w obliczu których stoi obecnie kraj.

- Nie jesteśmy przeciwko narodowi polskiemu. Jesteśmy przeciwni temu, by Polacy przenosili się tutaj i podcinali płace brytyjskich pracowników - powiedział rzecznik.

BNP: Spitfire'a użyliśmy specjalnie

O krok dalej poszedł szef partii Nick Griffin, który oznajmił, że polski Spitfire został użyty specjalnie. Ze strony internetowej BNP można się dowiedzieć, że partia nie ma nic przeciwko Polakom, a antyunijna postawa ugrupowania "nie ma nic wspólnego z tradycyjnie silnymi więzami między naszymi krajami".

- Nie tylko mamy w BNP wielu Brytyjczyków o polskich korzeniach, a niektórzy są nawet kandydatami [do Parlamentu Europejskiego - red.]. Prawda jest taka, że kochamy Europę, ale nienawidzimy tego czym jest Unia Europejska - mówił Griffin, jak opisuje strona internetowa, w rozmowie z polską ekipą telewizyjną.

Szef partii dodał też, że żaden "szanujący się naród" nie pozwoliłby, żeby jego właśni robotnicy zostali zepchnięci na margines przez obcą siłę roboczą. - Polska byłaby bardzo zdenerwowana, gdyby milion Wietnamczyków przyjechał do tego kraju i pracował za miskę ryżu dziennie i odebrał Polakom milion miejsc pracy - zakończył Griffin. W czasie bitwy powietrznej o Wielką Brytanię (lato-jesień 1940) polscy piloci zestrzelili ponad 200 samolotów Luftwaffe, co odpowiada ok. 12 proc. strat poniesionych przez Niemców. Dywizjonowi 303 zaliczono 126 zestrzeleń.

Źródło: tvn24.pl, PAP, le figaro.fr

Źródło zdjęcia głównego: bnp.org.uk