May do obywateli państw unijnych: chcemy, żebyście zostali w Wielkiej Brytanii

[object Object]
Theresa May przedstawiła wizję swoich przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską TVN24 BiS
wideo 2/27

- Wielka Brytania zawsze stała i nadal będzie stała wraz z partnerami w obronie europejskich wartości. Opuszczamy Unię Europejską, ale nie Europę - zapewniła Theresa May. Brytyjska premier wygłosiła w piątek we Florencji przemówienie, w którym przedstawiła swoją wizję przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską po zaplanowanym na marzec 2019 wyjściu ze Wspólnoty.

May podkreśliła, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest "przełomowym momentem w historii", ale zapewniła, iż jej kraj chce pozostać "najbliższym przyjacielem i partnerem Wspólnoty".

- Wielka Brytania zawsze stała i nadal będzie stała wraz z partnerami w obronie europejskich wartości. (...) Opuszczamy Unię Europejską, ale nie Europę - zapewniła, podkreślając, że zobowiązania rządu w Londynie dotyczące polityki bezpieczeństwa i obrony pozostają "niewzruszone".

"Chcemy, żebyśmy zostali"

W przemówieniu odniosła się do też do kwestii mieszkających w Wielkiej Brytanii obywateli państw unijnych.

- Chcemy, żebyście zostali. Cenimy was i dziękujemy za wasz wkład w nasze życie. To było i pozostaje moim pierwszym celem w tych negocjacjach, aby zapewnić, żebyście mogli kontynuować swoje życie bez zmian - podkreśliła. Jak dodała, prawa obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii będą zapisane w brytyjskim prawie, a spory rozstrzygane w brytyjskich sądach, ale z braniem pod uwagę orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Mam nadzieję, że uda nam się szybko dojść do porozumienia w tej sprawie - powiedziała May. Dodała, że "ma świadomość, iż (kwestia praw obywateli państw unijnych) wywołała wiele lęku i niepewności". Premier zapowiedziała, że rząd w Londynie jest gotów przyznać Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej rolę w rozpatrywaniu przyszłych spraw dotyczących ochrony praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Dostęp do rynków w okresie przejściowym

Brytyjska premier mówiła również, że w okresie przejściowym między brexitem a wejściem w życie nowego traktatu o wzajemnych relacjach obie strony powinny utrzymać wzajemny dostęp do rynków na obecnych zasadach.

Zasugerowała, że okres ten mógłby trwać dwa lata. Szefowa brytyjskiego rządu podkreśliła, że wprowadzenie okresu przejściowego pozwoliłoby na doprowadzenie do sytuacji, w której po wyjściu ze Wspólnoty przepisy zmienią się jedynie raz. May zaznaczyła przy tym, że "to, jak długo (ten okres) potrwa zależy od tego, jak długo zajmie przygotowanie nowych systemów", między innymi rozwiązań dotyczących imigracji do Wielkiej Brytanii. Jednocześnie dodała, że niektóre z rozwiązań, które byłyby wypracowane szybciej - na przykład nowy mechanizm rozwiązywania sporów - mogą być wdrożone wcześniej. Brytyjska premier dodała, że byłoby "pomocne", gdyby osiągnięto porozumienie w tej sprawie "najszybciej jak to możliwe". Gdyby ta propozycja została zaakceptowana przez Unię Europejską, sprowadzałaby się do ograniczonego czasowo przedłużenia obecnych regulacji, włącznie ze swobodą przepływu osób i jurysdykcją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, także po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Londyn uszanuje podjęte zobowiązania finansowe

May zapowiedziała także, że Wielka Brytania "uszanuje zobowiązania podjęte w trakcie naszego członkostwa" w Unii Europejskiej.

- Nie chcę, aby nasi partnerzy obawiali się, że będą musieli płacić więcej lub otrzymać mniej przez pozostały okres obecnego budżetu w wyniku naszej decyzji o opuszczeniu (Wspólnoty) - zapewniła. Jak dodała, po Brexicie rząd w Londynie "będzie także chciał kontynuować współpracę w obszarach, które promują długoterminowy rozwój gospodarczy naszego kontynentu" i jest gotów wpłacać pieniądze na rzecz konkretnych programów i polityk, między innymi dotyczących nauki i badań rozwojowych, edukacji, kultury i wzajemnego bezpieczeństwa.

Autor: kg / Źródło: PAP

Raporty: