Bp Pieronek: List papieża nie załatwi sprawy


List Benedykta XVI na temat skandalu pedofilii skierowany do katolików Irlandii jest apelem do ludzkich sumień - uważa biskup Tadeusz Pieronek, który ostrzega jednak, by nie łudzić się, że ten gest "załatwi sprawę". Zdaniem szefa Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcina Przeciszewskiego, papież zajął bardzo radykalne stanowisko ws. seksualnych nadużyć w Irlandii.

List Benedykta XVI jest apelem do sumień ludzkich, żeby były czujne i żeby szanowały godność człowieka, zwłaszcza wtedy, kiedy ludzie są bezbronni, nieświadomi, a ślad takich zranień powoduje u nich ogromne traumy Benedykt XVI

Jego zdaniem, pomimo tego, że list jest adresowany do Kościoła w Irlandii, dotyczy całej wspólnoty - jego odbiorcami są wszyscy duchowni i świeccy, którzy w jakiś sposób są zamieszani w tego typu postępowanie. (Sam Watykan, nie wykluczając kolejnego listu - tym razem do niemieckich katolików - podkreśla, że list jest do bardzo konkretnego Kościoła, bo "sytuacja w każdym kraju jest inna)

Podkreślił, że "wszelkiego typu nadużycia seksualne duchownych są bardzo gorszące i słusznie na to ludzie się oburzają, ale to jest słabość, która dotyczy wszystkich ludzi". - I w każdym przypadku jest to równie potępienia godne - podkreślił hierarcha.

Apel do ludzkich sumień

List papieża Benedykta XVI "może przynieść nową świadomość, jakim złem jest pedofilia" - powiedział bp Pieronek, choć dodał, by nie łudzić się, że "załatwi sprawę".

Zdaniem biskupa Pieronka list Benedykta XVI jest "apelem do sumień ludzkich, żeby były czujne i żeby szanowały godność człowieka, zwłaszcza wtedy, kiedy ludzie są bezbronni, nieświadomi, a ślad takich zranień powoduje u nich ogromne traumy".

Radykalna reakcja

- Bardzo dobrze, że Benedykt XVI zajął bardzo radykalne stanowisko w sprawie praktyk pedofilskich i homoseksualnych w Kościele irlandzkim - powiedział z kolei Marcin Przeciszewski, prezes KAI.

Jego zdaniem to ważny list. Przeciszewski wyraził nadzieję, że będzie on momentem przełomowym dla Kościoła w Irlandii, i że zainspiruje on wewnętrzną odnowę w tym Kościele.

Plaga na szkodę Kościołowi

O pedofilii mówił jako "pladze, która od wewnątrz wyrządziła wielkie szkody Kościołowi w różnych częściach świata, nie tylko w Irlandii, ale także w USA".

Zdaniem Przeciszewskiego, sprawa ta podkreśla "wielką rangę i potrzebę papiestwa". - Widać z niej, jak często Kościół lokalny nie może sam sobie poradzić ze swoimi problemami, a to pokazuje jak bardzo potrzebna jest instytucja papiestwa - podkreślił szef KAI.

Źródło: PAP