Ogłoszono wyniki w okręgu premiera Johnsona


Premier Boris Johnson, mimo że niektóre prognozy przedwyborcze wróżyły mu porażkę, zdecydowanie wygrał w swoim okręgu wyborczym i uzyskał mandat do Izby Gmin. – Na tym etapie wygląda na to, że konserwatywny rząd otrzymał potężny mandat, by dokonać brexitu i zjednoczyć naród – powiedział lider Partii Konserwatywnej.

Boris Johnson, według oficjalnych wyników ogłoszonych w jego okręgu wyborczym Uxbridge i South Ruislip, uzyskał 25 351 głosów. Drugi w wyścigu po mandat do Izby Gmin okazał się kandydat Partii Pracy Ali Milani, który uzyskał 18 141 głosów.

Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii przeprowadzane są w okręgach jednomandatowych.

Kluczowy okręg Johnsona

Okręg Borisa Johnsona był uważany za jeden z kluczowych w walce o władzę. W poprzednich wyborach, w czerwcu 2017 roku, obecny lider torysów wygrał tam bezpieczną różnicą prawie 11 punktów procentowych.

Jednak w związku z dużą mobilizacją jego przeciwników i wezwaniami, by taktycznie poprzeć kandydata laburzystów z największymi szansami w walce z premierem, nie mógł on być pewien zwycięstwa.

Gdyby urzędujący premier nie dostał się do parlamentu, byłaby to sytuacja precedensowa.

"Konserwatywny rząd otrzymał potężny mandat"

- Na tym etapie wygląda na to, że konserwatywny rząd otrzymał potężny mandat, by dokonać brexitu, zjednoczyć naród i poprowadzić nas naprzód – powiedział Boris Johnson po ogłoszeniu wyniku wyborczego w jego okręgu.

- Może się okazać, że to będą historyczne wybory, które dadzą nam, nowemu rządowi, szansę by uszanować demokratyczną wolę Brytyjczyków, zmienić kraj na lepsze i uwolnić potencjał wszystkich obywateli kraju – dodał premier.

Wybory w Wielkiej BrytaniiPAP/Reuters

Autor: asty//rzw / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP