Bliżej koalicji na Ukrainie. Parlament parafował projekt umowy

WikipediaW ukraińskim parlamencie będzie tylko jedna partia opozycyjna - powstały na bazie Partii Regionów Blok Opozycyjny

Pięć partii, które weszły do Rady Najwyższej Ukrainy w wyniku październikowych wyborów parlamentarnych, parafowało w nocy z czwartku na piątek projekt umowy koalicyjnej. Dokument ma zostać publicznie ogłoszony w piątek po południu. Koalicja zobowiązała się m.in., że będzie działać na rzecz przywrócenia kontroli Ukrainy nad okupowanym przez Rosję Krymem.

Pod projektem umowy podpisy złożyli przedstawiciele prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki, Frontu Ludowego premiera Arsenija Jaceniuka, Samopomocy mera Lwowa Andrija Sadowego, populistycznej Radykalnej Partii i Batkiwszczyny b. premier Julii Tymoszenko.

Oznacza to, że opozycją dla nowej koalicji w parlamencie będzie tylko jedno ugrupowanie: Blok Opozycyjny, który wywodzi się z Partii Regionów zbiegłego z kraju prezydenta Wiktora Janukowycza.

Ukraina w sojuszach militarnych?

Projekt umowy koalicyjnej parafowano przed zaplanowanymi na piątek obchodami pierwszej rocznicy Euromajdanu - masowych protestów, które rozpoczęły się 21 listopada ub. roku i zakończyły w lutym br. ucieczką Janukowycza z Kijowa, a następnie do Rosji.

Według mediów umowa koalicyjna przewiduje rezygnację Ukrainy ze statusu państwa pozostającego poza sojuszami militarnymi. W dokumencie zapisano, że kraj będzie dążył do członkostwa w NATO. W umowie znalazł się także wpis o dążeniu do członkostwa w Unii Europejskiej, co przewiduje pełne wcielenie w życie umowy stowarzyszeniowej z UE.

Bez immunitetu

Uczestnicy koalicji ustalili, że wprowadzą nowe prawo wyborcze, rezygnując z obowiązującego dziś systemu mieszanego na rzecz ordynacji proporcjonalnej. Deputowani Rady Najwyższej mają zamiar zrezygnować z immunitetu poselskiego, a także opracować procedurę impeachmentu prezydenta.

Koalicja zobowiązała się, że będzie działać na rzecz przywrócenia kontroli Ukrainy nad okupowanym przez Rosję Krymem oraz ma wystąpić z pozwami sądowymi przeciwko Moskwie w związku z zajęciem półwyspu - doniosła w piątek poranna prasa.

W wyborach parlamentarnych 26 października Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowej Rady Najwyższej z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

Nowy rząd po rewolucji

Ze względu na to, że wyborów nie przeprowadzono na okupowanym przez Rosję Krymie ani na opanowanych przez prorosyjskich separatystów i rosyjskie wojska terytoriach na wschodzie kraju, w parlamencie nie zasiądzie 450, ale jedynie 423 posłów.

Zgodnie z oficjalnymi wynikami wyborów ich zwycięzcą w głosowaniu na listy partyjne został Front Ludowy Jaceniuka, zdobywając 22,14 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazł się Blok Petra Poroszenki, który uzyskał 21,81 proc.

Kolejne pozycje przypadły: partii Samopomoc (10,97 proc.), Blokowi Opozycyjnemu (9,43 proc.), Radykalnej Partii (7,44 proc.) oraz Batkiwszczynie.

Zwycięski Blok Poroszenki

Po podliczeniu głosów oddanych na listy partyjne i na kandydatów w okręgach jednomandatowych najwięcej posłów w nowym parlamencie będzie miał Blok Petra Poroszenki; w jego frakcji zasiądzie 132 deputowanych.

Front Ludowy Jaceniuka zdobył 82 mandaty, a Samopomoc - 33. Prorosyjski Blok Opozycyjny będzie miał w Radzie Najwyższej 29 przedstawicieli, Radykalna Partia - 22, Batkiwszczyna - 19, a nacjonalistyczna Swoboda 6 reprezentantów wyłonionych w okręgach jednomandatowych.

Pierwsze posiedzenie nowej Rady Najwyższej Ukrainy odbędzie się 27 listopada.

[object Object]
OBWE: ukraińskie wybory zgodne ze standardami demokratycznymitvn24
wideo 2/13

Autor: asz//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości