TVN24 | Świat

Początek szkoły, koniec świata. Zginęło 186 dzieci

TVN24 | Świat

Autor:
tas/adso
Źródło:
PAP

Tysiące ludzi przyszło we wtorek do dawnej szkoły podstawowej w Biesłanie, by upamiętnić ofiary ataku terrorystycznego z 1 września 2004 roku. Przed 16 laty zginęło w tym mieście ponad 330 osób, w tym 186 dzieci.

Podobnie jak co roku, 1 września, w rocznicę ataku, rozpoczyna się w Biesłanie, położonym w Osetii Północnej, "warta pamięci" - trzydniowe obchody upamiętniające ofiary tragedii. Zakończą się one 3 września, w rocznicę szturmu rosyjskich sił specjalnych, które usiłowały odbić zakładników.

Dźwięk szkolnego dzwonka

1 września uroczystości w Biesłanie zawsze rozpoczynają się od dźwięku szkolnego dzwonka, który rozbrzmiewa o godzinie 9.15 (godzina 8.15 w Polsce). O tej porze przed 16 laty rozległy się w szkole pierwsze strzały. Czeczeńscy rebelianci, którzy do Osetii Północnej przedostali się z sąsiedniej Inguszetii, opanowali budynek, biorąc dzieci, rodziców i nauczycieli jako zakładników.

Tradycyjnie na podwórzu szkolnym złożono we wtorek kwiaty. W dawnej sali gimnastycznej, gdzie przetrzymywanych było ponad tysiąc zakładników, zapalono świece. Na ścianach tego pomieszczenia wciąż wiszą fotografie zabitych. W każdą rocznicę ludzie przynoszą na miejsce tragedii dziecięce zabawki i butelki z wodą, przypominające, że zakładników więziono przez trzy dni bez jedzenia i picia.

Żądania terrorystów

3 września 2004 roku rosyjskie siły specjalne podjęły szturm, odbijając budynek. Zginęło ponad 330 osób. Według oficjalnej wersji atak rozpoczęto, ponieważ terroryści użyli rozmieszczonych w sali gimnastycznej ładunków wybuchowych. Istnieją jednak relacje mówiące, że przyczyną eksplozji, która spowodowała szturm, był ostrzał sali gimnastycznej z granatników. Przebieg chaotycznego szturmu to jedna z okoliczności tragedii, które do dziś nie są do końca wyjaśnione.

Żądaniami stawianymi przez napastników było między innymi wycofanie rosyjskich wojsk z Czeczenii, a także uznanie niepodległości tego kraju.

W Moskwie obchody upamiętniające 16. rocznicę ataku w Biesłanie odbędą się 3 września. Tego dnia obchodzony jest w Rosji dzień solidarności w walce z terroryzmem. W kwietniu w Rosji została przyjęta ustawa o uznaniu 3 września za dzień zakończenia II wojny światowej. Decyzja ta wzbudziła kontrowersje i obawy, że nowa oficjalna data przesłoni pamięć o Biesłanie - najtragiczniejszym akcie terroru w historii współczesnej Rosji.

Autor:tas/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Oleg Nikishin/Getty Images