Biały Dom o "niejasnych intencjach" irańskich łodzi

Irańskie łodzie "nękają" niszczyciel US Navy
Irańskie łodzie "nękają" niszczyciel US Navy
US Navy
US NavyBiały Dom skomentował incydent, do którego doszło w cieśninie Ormuz

Intencje czterech irańskich łodzi, które zbliżyły się do amerykańskiego niszczyciela na wodach międzynarodowych w cieśninie Ormuz w tym tygodniu nie były jasne, ale takie działania mogą eskalować napięcia między Iranem a USA - oświadczył w czwartek Biały Dom.

- W tym momencie nie jest jasne, jakie były zamiary irańskich okrętów, ale takie zachowanie jest nie do przyjęcia, zważywszy że amerykański okręt był na wodach międzynarodowych - powiedział rzecznik Białego Domu Josh Earnest. - Tego rodzaju działania i incydenty są niepokojące i potencjalnie mogą niepotrzebnie eskalować napięcia - dodał. W środę w nocy czasu waszyngtońskiego szef sztabu operacyjnego marynarki wojennej USA adm. John Richardson poinformował, że cztery irańskie łodzie patrolowe dokonały we wtorek "nękających manewrów" wobec amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS "Nitze" na wodach Zatoki Perskiej w pobliżu cieśniny Ormuz.

Według anonimowych źródeł w Pentagonie irańskie jednostki, należące do elitarnego Korpusu Islamskich Strażników Rewolucji (IRGS), przepływały z dużą prędkością "w niebezpieczny i nieprofesjonalny sposób" w niewielkiej odległości od okrętu USA, który znajdował się na wodach międzynarodowych. Niszczyciel wystrzelił 10 flar w kierunku irańskich łodzi i kilkakrotnie uruchomił syrenę okrętową, aby ostrzec Irańczyków. Załoga okrętu podjęła także bezowocne próby nawiązania łączności radiowej i dokonała zmiany kursu, aby uniknąć zderzenia. Adm. Richardson podkreślił, że incydent jest kolejnym przykładem napięć między siłami morskimi obu krajów.

Kolejny incydent

Tymczasem telewizja CNN poinformowała w czwartek, że amerykański okręt wystrzelił flary i trzykrotnie oddał strzał ostrzegawczy po tym, gdy irański kuter rakietowy zbliżył się do dwóch okrętów USA i je okrążył oraz podpłynął do łodzi kuwejckiej w północnej części Zatoki Perskiej. Do incydentu doszło w środę - informuje Reuters.

Jak oświadczył następnie przedstawiciel Pentagonu, irańska jednostka przeprowadziła w środę "niebezpieczny i nieprofesjonalny" manewr niedaleko dwóch amerykańskich łodzi patrolowych w północnym rejonie Zatoki Perskiej. Iran od dawna odnosi się podejrzliwie i wrogo do obecności okrętów wojennych USA u swoich brzegów. Doszło już do serii incydentów, w tym do krótkiego zatrzymania w styczniu br. dziesięciu amerykańskich marynarzy, którzy omyłkowo znaleźli się na wodach terytorialnych Iranu. Cieśnina Ormuz jest strategiczną drogą morską; płynie przez nią około jednej piątej światowych dostaw ropy. Przez cieśninę, która ma w najwęższym miejscu ok. 55 km szerokości, przechodzą po dwa tory wodne dla żeglugi w obu kierunkach.

Autor: kg//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości