Świat

UE łagodnieje: nie przedłuża sankcji wobec Białorusi

Świat

UE nie przedłuży sankcji wobec Białorusi
EBSSankcje wobec Białorusi złagodzone

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zgodzili się na zniesienie sankcji wobec 170 obywateli Białorusi, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenki, oraz trzech białoruskich podmiotów - poinformowały źródła dyplomatyczne.

Sankcje w formie zakazu wjazdu do UE i zamrożenia aktywów zostały zawieszone już 29 października 2015 r. na cztery miesiące, do 29 lutego 2015 r. Była to odpowiedź na uwolnienie w sierpniu ub. roku wszystkich białoruskich więźniów politycznych i poprawę stosunków UE z Białorusią, w tym zaangażowania władz w Mińsku w rozmowy o rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie. Na liście objętych restrykcjami pozostały jeszcze cztery osoby, byli członkowie służb bezpieczeństwa Łukaszenki, podejrzewani o udział w niewyjaśnionym zaginięciu przeciwników politycznych białoruskiego prezydenta. Sankcje wobec nich przedłużono o 12 miesięcy. W mocy pozostaje też embargo na broń. W przyjętym w poniedziałek dokumencie obradujący w Brukseli ministrowie ocenili, że "kroki podjęte przez Białoruś w ciągu minionych dwóch lat przyczyniły się do poprawy relacji UE-Białoruś". UE "docenia także konstruktywną rolę Białorusi w regionie" - napisano we wnioskach z obrad ministrów.

Łagodzenie polityki

Przypomniano, że uwolnienie 22 sierpnia 2015 r. wszystkich białoruskich więźniów politycznych było "długo oczekiwanym krokiem, o który UE stale apelowała". Z kolei wybory prezydenckie na Białorusi 11 października 2015 r. odbyły się "w warunkach wolnych od przemocy".

"Rada UE uważa, że jest możliwe, by relacje UE-Białoruś rozwinęły się w bardziej pozytywnym kierunku" - ocenili unijni ministrowie. "W tym kontekście Rada uzgodniła, że nie przedłuży zawieszonych obecnie restrykcji wobec 170 osób i trzech podmiotów" - dodali. Unia wezwała jednocześnie Białoruś do poszanowania zasad demokracji i praw człowieka, szczególnie w czasie tegorocznych wyborów parlamentarnych. Zaapelowała o rehabilitację byłych więźniów politycznych oraz potępiła wykonywanie kary śmierci na Białorusi. Sankcje wobec przedstawicieli władz w Mińsku, w tym prezydenta Łukaszenki, UE wprowadziła w 2006 roku w związku z fałszowaniem wyników wyborów prezydenckich oraz represjami wobec białoruskiej opozycji.

Odpowiedź Mińska

"Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Rady Ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej o zniesieniu większości restrykcji wobec Białorusi i aktywizacji współpracy z naszym krajem" – poinformował rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Dźmitry Mironczyk w wydanym oświadczeniu.

Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Rady Ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej o zniesieniu większości restrykcji wobec Białorusi i aktywizacji współpracy z naszym krajem Dźmitry Mironczyk

MSZ wyraziło przekonanie, że decyzja ta jest ważnym etapem na drodze do pełnej normalizacji stosunków i otwiera nowe możliwości poszerzenia wielopłaszczyznowej współpracy między Białorusią i UE, wynosząc je na jakościowo nowy poziom. "Jesteśmy przekonani, że odpowiada to interesom Białorusi, Unii Europejskiej i całego regionu europejskiego" – podkreślił resort. Według białoruskiego MSZ decyzja UE świadczy o tym, że najskuteczniejszym sposobem rozwiązywania różnic zdań jest dialog. Ministerstwo wyraziło przy tym nadzieję, że będzie ona sprzyjać wzmocnieniu regionalnej stabilności i bezpieczeństwa. Zapewniło, że Białoruś jest gotowa wnieść swój wkład w ten proces. "Białoruś jest otwarta na kontynuowanie konstruktywnego dialogu z Unią Europejską i jej krajami członkowskimi na wszystkie tematy, jakie stanowią przedmiot wzajemnego zainteresowania" – podkreśliło MSZ.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: http://president.gov.by