Białoruś. Opozycjonistka Maryja Kalesnikawa przeszła operację. "Czuje się coraz lepiej"

Źródło:
PAP

Poprawił się stan zdrowia Maryi Kalesnikawej. Białoruska więźniarka polityczna, która z kolonii karnej trafiła do szpitala w Homlu, gdzie poddano ją operacji, została przeniesiona z oddziału intensywnej terapii na oddział chirurgiczny - pisze w czwartek Radio Swoboda.

"W jakim stanie jest Kalesnikawa, udało się dowiedzieć jej ojcu. Według lekarzy Kalesnikawa czuje się coraz lepiej. Był u niej lekarz z kolonii karnej, który zapewnił, że po wypisaniu ze szpitala będzie miała zagwarantowane odpowiednie warunki i opiekę" - przekazał w serwisie Telegram sztab Wiktora Babaryki.

Kalesnikawa zna swoją diagnozę oraz została poinformowana o przebiegu operacji - dodano. Ojca nie poinformowano o diagnozie.

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano zaapelował do Mińska o zapewnienie pilnej i odpowiedniej opieki medycznej dla Kalesnikawej oraz o natychmiastowe uwolnienie jej i pozostałych więźniów politycznych.

Według ustaleń bliskich Kalesnikawa trafiła do szpitala w poniedziałek, będąc już w ciężkim stanie. Adwokat nie widział się z nią od 17 listopada. Kilka dni temu informowano, że miała trafić w kolonii do karceru.

We wtorek wieczorem współpracownicy sztabu Babaryki powiadomili na Telegramie, że Kalesnikawa trafiła z kolonii karnej do szpitala w Homlu, gdzie przeszła operację chirurgiczną i przebywa na oddziale intensywnej terapii.

Niezależny portal Zierkało podał, że przyczyną hospitalizacji były najprawdopodobniej problemy z żołądkiem.

Maryja Kalesnikawa - kim jest?

40-letnia Kalesnikawa była pracowniczką sztabu Wiktara Babaryki, którego nie dopuszczono do startu w wyborach w 2020 roku, a później skazano na 14 lat więzienia za rzekome malwersacje finansowe. Po aresztowaniu Babaryki w czerwcu 2020 roku Kalesnikawa dołączyła do ekipy kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej, która po wyborach została zmuszona do emigracji.

Kalesnikawa została zatrzymana 7 września 2020 roku. Podczas próby wywiezienia za granicę przez funkcjonariuszy struktur siłowych Kalesnikawa miała zniszczyć swój paszport.

Maryja Kalesnikawa walczy z reżimem Łukaszenki Jelena Tołkaczewa/TUT.by

Od chwili zatrzymania nie wyszła na wolność. W 2021 roku została skazana na 11 lat więzienia za "wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego, zmowę w celu przejęcia władzy w kraju, utworzenie organizacji ekstremistycznej". Jest więźniarką polityczną.

MSZ: potępiamy działania władz Białorusi pogwałcające podstawowe prawa człowieka

"1500 więźniów politycznych na Białorusi przetrzymywanych jest w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu, w tym Maria Kalesnikawa, skazana na wieloletnie więzienie. Stanowczo potępiamy działania władz Białorusi pogwałcające podstawowe prawa człowieka.” - napisało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Twitterze.

Autorka/Autor:KS/kab

Źródło: PAP