TVN24 | Świat

Uroczyste rozpoczęcie manewrów Zapad-2021

TVN24 | Świat

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP, TVN24, "DGP"
"Od rozpadu Związku Radzieckiego takich manewrów w Europie jeszcze nie było" Relacja reportera "Faktów"
"Od rozpadu Związku Radzieckiego takich manewrów w Europie jeszcze nie było" Relacja reportera "Faktów" TVN24
wideo 2/7
TVN24"Od rozpadu Związku Radzieckiego takich manewrów w Europie jeszcze nie było" Relacja reportera "Faktów"

Na białoruskim poligonie Obóz-Lesnowski odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia manewrów Zapad-2021. Resort obrony w Mińsku poinformował, że wzięli w niej udział wiceministrowie obrony Rosji Junus-biek Jewkurow i Białorusi Wiktar Hulewicz.

Dowodzący ćwiczeniom wiceminister obrony i szef sztabu generalnego Białorusi Wiktar Hulewicz powiedział, że manewry Zapad-2021 "pokażą wysoki stopień gotowości armii obu krajów do wspólnych działań w zakresie obrony suwerenności, integralności terytorialnej i niepodległości państwa związkowego (Białorusi i Rosji - red.)".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Będzie to swojego rodzaju sygnał dla kolektywnego Zachodu, że rozmowy z pozycji siły z narodami Białorusi, Rosji, Kazachstanu i innych krajów Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym nie mają perspektyw. Co by nie mówili na Zachodzie, manewry te są elementem szkolenia wojsk. Armia powinna przygotowywać się do obrony swoich granic – wskazał Hulewicz, cytowany przez agencję Interfax-Zachód.

Dodał, że Białoruś jest otwarta wobec wszystkich krajów OBWE, a "manewry nie stanowią żadnego zagrożenia ani dla całej społeczności europejskiej, ani dla krajów sąsiednich".

Manewry Zapad-2021

Aktywna faza manewrów odbędzie się w dniach 10-16 września na terytorium Białorusi (pięć poligonów) i Rosji (na dziewięciu poligonach i w akwenie Morza Bałtyckiego). Resort obrony w Moskwie zapowiadał, że ogółem udział w tegorocznych manewrach weźmie około 200 tysięcy żołnierzy oraz 80 samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych zostanie 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów.

W białoruskiej części ćwiczenia ma wziąć udział 12,8 tysiąca wojskowych, w tym 2,5 tysiąca Rosjan. Będzie w nich uczestniczyć także 50 żołnierzy z Kazachstanu. Na Białorusi ćwiczenia odbywać się będą na poligonach w obwodzie brzeskim w zachodniej części kraju, w tym w pobliżu granicy z Polską. Są to poligony: Obóz-Lesnowski, Domanowski, Brzeski i lotniczy Różański.

W Rosji terenem ćwiczeń będzie Zachodni Okręg Wojskowy. Obejmuje on graniczący z Polską obwód kaliningradzki, regiony graniczące z Białorusią, centrum europejskiej części kraju wraz z Moskwą i północny zachód wraz z Petersburgiem.

Zapad-2021. Rosja przetestuje nowe uzbrojenie

W manewrach wezmą udział roboty bojowe Uran-9, które mają ochraniać magazyny, stacje benzynowe, węzły komunikacyjne, punkty dowodzenia. Wykrywać przeciwnika za pomocą systemów optyczno-elektronicznych i podejmować atak. Systemy te, których Rosja używała podczas konfliktu w Syrii, po raz pierwszy użyte zostaną w takiej skali. Po manewrach zapadnie decyzja o ich przyszłości - jakie dokładnie zadania będą pełnić i w jakich jednostkach sił zbrojnych będą używane. Uran-9 to gąsienicowe pojazdy bojowe sterowane zdalnie z odległości kilkuset metrów. W skład systemu wchodzą cztery pojazdy, punkt dowodzenia i system transportu. Niewielki robot waży 10-12 ton, uzbrojony jest w działko automatyczne 2A72, sprzężony z działkiem karabin maszynowy PKTM, cztery wyrzutnie pocisków przeciwpancernych Ataka oraz wyrzutnie Szmiel-M.

Robot bojowy Uran-9mil.ru

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie przetestują Uran-9 na manewrach Zapad-21

Po raz pierwszy wykorzystane będzie na manewrach Zapad w pełnym składzie zgrupowanie lotnicze Floty Bałtyckiej, utworzone w sąsiadującym z Polską obwodzie kaliningradzkim. W skład tej grupy wchodzą myśliwce, bombowce, śmigłowce i samoloty bezzałogowe (drony) należące do 34. mieszanej dywizji lotniczej Floty Bałtyckiej. Dywizja ta została utworzona z przeformowanej w 2019 roku bazy lotnictwa morskiego w Czerniachowsku i w jej skład weszły pułki lotnicze: 4. samodzielny morski pułk szturmowy, 689. samodzielny pułk myśliwski i 396. mieszany pułk śmigłowców. Zgodnie z podawanymi wcześniej informacjami na wyposażeniu 4. morskiego pułku szturmowego znajdują się zmodernizowane samoloty Su-24M. W skład 689. pułku myśliwskiego weszły myśliwce Su-27, a wkrótce mają je zastąpić nowocześniejsze Su-30SM2. Pułk śmigłowców od 2018 roku otrzymuje zmodernizowane śmigłowce pokładowe Ka-27M, transportowe Mi-8 i bojowe Mi-24.

Rosyjski myśliwiec Su-27Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia CC BY 2.0

Armia rosyjska wykorzysta na manewrach Zapad wozy wsparcia ogniowego czołgów Terminator, sprawdzając ich możliwości w działaniach ofensywnych i obronnych na dużą skalę. Maszyny te zostaną przetestowane w warunkach miejskich i w warunkach blokady grup dywersyjnych. Terminatory to projekt wykorzystujący podwozie czołgów, ze wzmocnionym opancerzeniem, wyposażony w dwie 30 mm armaty automatyczne i cztery wyrzutnie pocisków przeciwpancernych kierowanych Ataka. Uzbrojenie dopełnia karabin maszynowy 7,62 mm. Załogę Terminatora stanowi pięciu ludzi. Masa bojowa wozu to 48 ton, prędkość - 65 km/h, moc silnika - 1000 koni mechanicznych.

W ramach Zapad-2021 odbędą się jedne z największych ćwiczenia wojsk walki radioelektronicznej. Systemy walki radioelektronicznej przetrenują m.in. wykrywanie i zagłuszanie systemów łączności umownego przeciwnika i obronę przed atakami przeprowadzanymi przez drony. W niektórych epizodach manewrów użyty też zostanie nowy system tworzenia pól minowych tworzony przez układacze pól minowych Kleszcz i wozy bojowe Ziemledielije. Na początku września prasa rosyjska poinformowała o zakończeniu prób tego systemu, którego celem jest zdalne układanie pól minowych na odległość od 5 do 15 km.

Ponadto elementem manewrów Zapad ma być przetestowanie systemu finansowania wojsk, w szczególności - prowadzenie operacji finansowych w warunkach odłączenia od elektronicznych systemów płatniczych.

Zanim manewry Zapad-2021 oficjalnie się rozpoczęły, Rosja i Białoruś przeprowadziły całą serię przedsięwzięć określanych jako ćwiczenia przygotowawcze. Wspólne szkolenia prowadziły poszczególne służby siłowe i rodzaje wojsk, m.in. wojska inżynieryjne, oddziały zaopatrzenia materiałowo-technicznego i policja wojskowa.

"DGP" o prowokacji w czasie manewrów Zapad-21. Generał Skrzypczak: bardzo prawdopodobne

Na początku września "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na zaznajomione ze sprawą źródła, napisał, że podczas manewrów Zapad-21 oddziały białoruskie mogą wtargnąć na kilka kilometrów w głąb Litwy". Jak dodała gazeta, "NATO przygotowuje się na taką ewentualność". "Z każdą odsłoną Zapadu wiąże się wojna propagandowa i próba straszenia Sojuszu. Zdajemy sobie z tego sprawę. W tym roku poważnie pod uwagę bierzemy również wariant testowania NATO przez Rosję za pośrednictwem Alaksandra Łukaszenki" – przekazały źródła "DGP".

O te doniesienia był pytany 2 września w rozmowie z TVN24 generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych. - Może to być w ramach prowokacji, która jest przygotowywana przeciwko Polsce i przeciwko Litwie. Ta operacja już w zasadzie trwa i oczywiście w ramach ćwiczenia jakiś wybrany pododdział może się "pomylić" i przekroczyć granicę, na przykład Litwy czy Polski – mówił gość TVN24.

Generał Skrzypczak o możliwej prowokacji w czasie manewrów Zapad-21
Generał Skrzypczak o możliwej prowokacji w czasie manewrów Zapad-21TVN24

- Będzie to zaplanowane działanie (Alaksandra - red.) Łukaszenki i (Władimira - red.) Putina. Dążą do prowokacji, chcą nas sprowokować do jakiejś reakcji niekontrolowanej, która może wywołać konflikt lokalny. Takiego działania wykluczyć nie należy i wydaje się, że to, co podają służby wywiadowcze, jest bardzo mocno prawdopodobne – ocenił.

Autor:pp/adso

Źródło: PAP, TVN24, "DGP"

Pozostałe wiadomości