Białoruska komisja konstytucyjna: kara śmierci nie zostanie zniesiona

Źródło:
PAP

Szef białoruskiej komisji konstytucyjnej Piotr Mikłaszewicz poinformował, że komisja "nie wypracowała wspólnego podejścia w sprawie zmian w stosowaniu kary śmierci albo jej zniesienia". Referendum w tej sprawie powinno, jego zdaniem, odbyć się oddzielnie w innym terminie niż referendum konstytucyjne. Białoruś jest jedynym krajem w Europie i Wspólnocie Niepodległych Państw, w którym nadal stosuje się karę śmierci.

- Białoruska komisja konstytucyjna nie wypracowała wspólnego podejścia w sprawie zmian w stosowaniu kary śmierci albo jej zniesienia - poinformował szef komisji Piotr Mikłaszewicz. - Dzisiaj komisja konstytucyjna nie widzi konieczności uwzględnienia tego zagadnienia w referendum - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- W tym celu potrzebne będzie oddzielne referendum w terminie późniejszym - podkreślił Mikłaszewicz, cytowany przez agencję Interfax-Zachód. Jak dodał, jest to "wrażliwa kwestia" i referendum w tej sprawie wymaga specjalnych przygotowań.

Kara śmierci na Białorusi

Białoruś jest jedynym krajem w Europie i Wspólnocie Niepodległych Państw, w którym nadal stosuje się karę śmierci. Jest ona przewidziana za najcięższe zbrodnie i nie można na nią skazać kobiet oraz mężczyzn powyżej 65. i poniżej 18. roku życia.

Wyrok jest wykonywany przez rozstrzelanie. Rodziny skazanych nie są informowane o terminie egzekucji, a ich ciała nie są wydawane bliskim, nie są oni również informowani o miejscu pochówku - pisze Interfax-Zachód.

Według szacunków obrońców praw człowieka od powstania niezależnej Białorusi wykonano około 400 egzekucji. O zniesienie kary śmierci lub wprowadzenie moratorium na jej wykonywanie niejednokrotnie apelowały do władz Białorusi Unia Europejska, Rada Europy, OBWE i międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka.

Referendum w sprawie zmian konstytucji ma się odbyć, według zapowiedzi Alaksandra Łukaszenki, nie później niż w lutym 2022 roku.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP