TVN24 | Świat

Irakijczycy zostaną ewakuowani z Mińska

TVN24 | Świat

Autor:
mp\mtom
Źródło:
PAP

Ambasador Iraku w Rosji i na Białorusi zapowiedział ewakuację Irakijczyków z Mińska. Nielegalni imigranci z Białorusi nie mogą już trafiać na Litwę. Rośnie jednak liczba osób przechodzących na Łotwę, przez co ten kraj zapowiedział wzmocnienie granic.

Na wtorek 10 sierpnia zaplanowano lotniczy rejs ewakuacyjny dla Irakijczyków. "Linie Iraqi Airways organizują ewakuację dla obywateli Iraku, którzy utknęli na Białorusi" – napisał w sobotę ambasador Iraku w Rosji i na Białorusi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W poniedziałek, po tym jak na Litwę od początku roku trafiło ponad cztery tysiące nielegalnych imigrantów z Białorusi, Wilno podjęło decyzję o odsyłaniu ich na Białoruś. W sobotę litewska straż graniczna nie zatrzymała ani jednego imigranta – poinformował portal Naviny.by.

Łotwa i Estonia zapowiedziały wzmocnienie granicy

Z kolei władze Łotwy poinformowały, że do tego kraju trafiło w sobotę do południa 38 nielegalnych imigrantów. W komunikacie napisano, że "biorąc pod uwagę doświadczenia Litwy", ochrona granicy zostanie wzmocniona wraz z mobilizacją dodatkowych sił.

Wzmocnienie granicy zapowiada też trzeci z krajów bałtyckich – Estonia.

Media zwracają uwagę, że w sobotę Irak, po rozmowach z UE, podjął decyzję o całkowitym wstrzymaniu lotów na Białoruś "na czas nieokreślony". Władze Litwy twierdzą, że za wzrost liczby trafiających do nich z Białorusi nielegalnych imigrantów odpowiadają władze w Mińsku.

Autor:mp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock