NATO zaczyna ćwiczenia Baltops 2024, największe w historii manewry wojskowe na Bałtyku

Źródło:
PAP
Ćwiczenia Baltops. Wideo archiwalne
Ćwiczenia Baltops. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Ćwiczenia Baltops. Wideo archiwalneReuters Archive

Na morzu Bałtyckim rozpoczynają się międzynarodowe morskie manewry wojskowe BALTOPS 2024. W ćwiczeniach wezmą udział dziesiątki okrętów i samolotów oraz 12 tysięcy żołnierzy z 19 państw NATO.

W środę ruszają największe w historii NATO ćwiczenia wojskowe na Morzu Bałtyckim, Baltops 2024, z udziałem 12 tys. żołnierzy z 19 państw NATO. Odbywające się pod dowództwem USA szkolenie potrwa do 20 czerwca.

Wśród uczestników jest polskie wojsko oraz, po raz pierwszy jako pełnoprawny członek Sojuszu Północnoatlantyckiego, Szwecja, dzięki której Bałtyk stał się wewnętrznym morzem NATO.

Żołnierze mają "zwiększyć zdolności obronne"

Jak informowały litewskie siły zbrojne, we wtorek w porcie w Kłajpedzie zacumowało 30 okrętów wojennych z załogami liczącymi ponad 4 tys. marynarzy, żołnierzy piechoty oraz lotnictwa morskiego. Łącznie w ćwiczeniach weźmie udział ponad 50 okrętów, 25 samolotów bojowych oraz 60 helikopterów.

Według komunikatu dowództwa szwedzkiego wojska, Baltops 2024 - czyli "operacja bałtycka" - obejmie akwen przy wyspie Gotlandia, Zatokę Ryską, Zatokę Botnicką oraz poligony w Szwecji (Gotlandia i Archipelag Sztokholmski), Polsce, Niemczech i na Litwie.

Żołnierze podczas szkolenia mają "zwiększyć zdolności obronne w ramach zintegrowanych operacji morskich w kontekście międzynarodowym". Wojska NATO będą ćwiczyć m.in. rozminowywanie, konwojowanie, walkę z okrętami podwodnymi oraz desant.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/NATO