Polscy piloci przekazali misję Baltic Air Policing

Świat

Polskie F-16 w powietrzu w ramach misji Baltic Air PolicingTVN 24
wideo 2/3

Polscy lotnicy z myśliwcami F-16, którzy od stycznia chronili przestrzeń powietrzną państw bałtyckich, zakończyli w czwartek czteromiesięczną misję Baltic Air Policing. Misję przekazali Węgrom z myśliwcami JAS-39, których będą wspierać Hiszpanie z F-16.

Uroczystość symbolicznego przekazania kluczy do nieba nad Litwą, Łotwą i Estonią odbyła się w litewskiej bazie lotniczej w Szawlach.

Polacy powrócą w przyszłym roku

Jak zaznacza w komunikacie litewskie ministerstwo obrony, Polska jest jednym z najaktywniejszych krajów, które biorą udział w Baltic Air Policing. Była to już ósma zmiana polskich żołnierzy. Nad bałtyckie niebo Polacy zamierzają powrócić w 2020 roku.

Ponad 130 osób i cztery F-16

Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) Orlik 8 liczył ponad 130 osób i cztery myśliwce F-16, które wykonały ponad 20 misji bojowych. Litewski resort obrony podkreśla, że polscy piloci nie tylko stali na straży nieba państw bałtyckich, ale też aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym, wspólnie z Litwinami świętowali 15. rocznicę wejścia kraju do NATO. Orlik 8 odwiedzili litewscy żołnierze, młodzież szkolna, akademicka, a także polscy dowódcy oraz premierzy Polski i Litwy.

Patrolują niebo nad Litwą, Łotwą i Estonią

Baltic Air Policing polega na patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią, które nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego. Misja trwa od wejścia tych państw do NATO w 2004 roku. Członkowie NATO wysyłają swoje samoloty na czteromiesięczne zmiany. Jednym z głównych zadań Baltic Air Policing jest przeciwdziałanie naruszeniom przestrzeni powietrznej przez lotnictwo rosyjskie oraz monitorowanie ruchu wojskowych statków powietrznych Federacji Rosyjskiej.

Autor: js//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lithuanian Armed Forces/Twitter