Kondolencje po ataku. "Wyrażamy bliskość z narodem niemieckim w tej smutnej chwili"

Świat


Prezydent Francji Francois Hollande zapewnił w poniedziałek o solidarności i współczuciu dla Niemców po prawdopodobnym zamachu na targ bożonarodzeniowy w Berlinie, w którym zginęło dziewięć osób. Kondolencje złożyli też m.in. prezydent Andrzej Duda, szef Rady Europejskiej Donald Tusk i wiceszefowa Komisji Europejskiej Federica Mogherini. Trwa wydanie specjalne w TVN24 BiS.

"Francuzi podzielają żałobę Niemców w obliczu tej tragedii, która dotknęła całą Europę" - głosi komunikat Pałacu Elizejskiego.

Kondolencje w internecie

W obliczu zdarzeń w Berlinie prezydent Andrzej Duda zamieścił na Twitterze wpis.

"Tragedia w Berlinie. Kto może, proszę o modlitwę za zdrowie Rannych i za dusze Tych co zginęli" - napisał prezydent (pisownia oryginalna - red.).

Kondolencje na Twitterze złożył także szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Bardzo zasmuciły mnie wiadomości o ofiarach na świątecznym jarmarku na Bteirscheidplatz. Moje myśli są przy ofiarach. Europa jest gotowa do pomocy" - napisał Tusk.

W internecie pojawił się również wpis Federiki Mogherini, wiceszefowej Komisji Europejskiej.

"Straszne wieści płyną z Berlina. Po raz kolejny uderzono w Europę. Myślami jestem z ofiarami i ich rodzinami" - napisała.

"Francuzi podzielają żałobę Niemców"

Prezydent Francji Francois Hollande zapewnił w poniedziałek o solidarności i współczuciu dla Niemców. "Francuzi podzielają żałobę Niemców w obliczu tej tragedii, która dotknęła całą Europę" - głosi komunikat Pałacu Elizejskiego.

Także premier Włoch Paolo Gentiloni wyraził ból powodu masakry w Berlinie oraz solidarność z kanclerz Angelą Merkel i całym narodem niemieckim.

Szef MSZ Włoch Angelino Alfano potępił zamach w Berlinie nazywając go "nikczemnym atakiem w sercu Europy". W wydanym oświadczeniu minister spraw zagranicznych zapewnił rząd niemiecki o solidarności. Dodał następnie: "Wyrażamy bliskość z narodem niemieckim w tej smutnej chwili, która powinna być napełniona radością i pokojem przed zbliżającymi się Świętami".

"Powtarzające się incydenty w tych dniach nie zmienią naszej determinacji w walce z terroryzmem u boku naszych międzynarodowych partnerów, zwłaszcza Niemiec, z którymi Włochy ściśle koordynują działania" - napisał szef MSZ. "Chcę zapewnić naszych rodaków, że włoski rząd z najwyższą uwagą śledzi rozwój wydarzeń, będąc w bliskim kontakcie z instytucjami niemieckimi" - dodał.

Nie żyje co najmniej 12 osób

Ze wstępnych ustaleń wynika, że 40-tonowa ciężarówka z polskimi numerami rejestracyjnymi wjechała na teren kiermaszu, zabijając 12 osób i raniąc 50. Przedstawiciele policji zaznaczają, że chociaż władze zakładają, że był to zamach, to nie można też wykluczyć nieszczęśliwego wypadku.

Autor: mw,pk//plw, mtom / Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty: