Ukraińska flaga powiewa nad Robotyne na jednym z "najgorętszych" odcinków frontu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Ukraińska flaga powiewa nad wyzwoloną miejscowością Robotyne
Ukraińska flaga powiewa nad wyzwoloną miejscowością Robotyne Reuters
wideo 2/24
Ukraińska flaga powiewa nad wyzwoloną miejscowością Robotyne Reuters

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 546 dni. Ukraińska flaga powiewa nad miejscowością Robotyne w obwodzie zaporoskim - poinformowała 47. Samodzielna Brygada Zmechanizowana Sił Zbrojnych Ukrainy. Formacja podkreśliła, że jest to "historyczny dzień". Miejscowość znajduje się na jednym z "najgorętszych" odcinków frontu: na kierunku melitopolskim - dodała brygada. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:58

  Rosyjskie systemu obrony powietrznej zestrzeliły nad rosyjskimi regionami trzy ukraińskie drony – poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony. Dwa drony zestrzelono nad graniczącym z Ukrainą obwodem briańskim - a kolejny bliżej Moskwy, nad obwodem kałuskim.

 • 4:42

  - To, co prezydent powinien robić, to wydostać nas z tej okropnej wojny, w którą jesteśmy mocno zaangażowani z Rosją na Ukrainie. On mógłby to zrobić bardzo łatwo, ale nie sądzę, że to zrobi, bo jest po prostu niekompetentny - powiedział był prezydent USA Donald Trump w wywiadzie z byłym prezenterem telewizji Fox News Tuckerem Carlsonem opublikowanym na platformie X (dawniej Twitter).

  Trump dodał, że wojna powinna zostać zakończona "nie ze względu na jedną czy drugą stronę, ale ze względu na setki tysięcy ludzi, którzy giną".

 • 3:53

  W czwartek wczesnym rankiem Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Dniepr, w wyniku którego nieznana liczba osób została ranna – powiedział gubernator obwodu dniepropietrowskiego Serhij Lisak.

 • 2:42

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 2:08

  Emerytowany wicemarszałek brytyjskich sił powietrznych Sean Bell powiedział, że po nieudanym buncie Prigożyna nikt nie spodziewał się, iż pożyje on długo, choć wiele osób przewidywało raczej, że Władimir Putin "zadziała bardzo szybko i zdecydowanie".

  - Prawdopodobnie ze względu na wpływy, jakie miał Prigożyn, nie tylko jako oligarcha, ale jako szef Grupy Wagnera, Putin absolutnie nie chciał robić z niego męczennika. Dlatego było trochę podchodów wokół tego, co zrobić - wskazał w rozmowie ze Sky News.

  Wyjaśnił, że od czasu buntu imperium biznesowe Prigożyna "stopniowo się rozpadało", z kolei część oddziałów Grupy Wagnera została zasymilowana z rosyjskim wojskiem, niektóre zostały wysłane do Afryki, a jeszcze inne znajdują się obecnie na Białorusi. - Nieuchronnie było to oczyszczanie terenu, przygotowanie na odejście Prigożyna. Jedyne pytanie, jakie mi się nasuwa, to dlaczego on tego nie przewidział - powiedział Bell.

 • 1:41

  - To niewątpliwie duża wiadomość, ponieważ niezależnie od tego, jaki ma to wpływ na wojnę na Ukrainie, a w pewnym sensie wpływ na wojnę będzie marginalny, wzmacnia fakt, że Rosja jest państwem gangsterskim - powiedział w stacji Sky News Clarke, były dyrektor londyńskiego think-tanku Royal United Services Institute (RUSI).

  - Jest zarządzane w gangsterski sposób od samej góry aż do samego dołu, z korupcją schodzącą do najniższego możliwego poziomu - dodał.

 • 0:45

  Rosyjscy policjanci w pobliżu wsi Kużenkino blokują drogę do miejsca katastrofy samolotu, na którego pokładzie prawdopodobnie podróżował Jewgienij Prigożyn.

  Rosyjscy policjanci w pobliżu wsi Kużenkino

  Rosyjscy policjanci w pobliżu wsi Kużenkino

  Rosyjscy policjanci w pobliżu wsi Kużenkino

 • 0:09

  Liderka białoruskiej opozycji na uchodźstwie Swiatłana Cichanouska napisała na platformie X (dawniej Twitter), że szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn był "mordercą", za którym "nikt nie będzie tęsknił", po tym jak jego samolot rozbił się w obwodzie twerskim na zachodzie Rosji.

 • 23:35

  Prigożyn "zginął w wyniku działań zdrajców Rosji" - napisał w środę kanał na Telegramie powiązany z Grupą Wagnera, Grey Zone.

  Portal Meduza przekazał, powołując się na dziennikarza Andrieja Zacharowa, że wraz z Prigożynem z Afryki przyleciało "całe dowództwo" Grupy Wagnera.

 • 23:00

  Nie jest znana bezpośrednia przyczyna katastrofy. Pojawiają się informacje o zestrzeleniu maszyny przez obronę przeciwlotniczą i o wybuchu na pokładzie.

  Komitet Śledczy Rosji wszczął postępowanie z artykułu dotyczącego złamania zasad bezpieczeństwa ruchu i eksploatacji transportu lotniczego.

 • 22:38

  Rosawiacja, czyli rosyjska agencja transportu lotniczego, potwierdziła wieczorem, że na pokładzie samolotu, który rozbił się w obwodzie twerskim na zachodzie Rosji, był szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn i jego "prawa ręka" Dmitrij Utkin, pseudonim "Wagner".

  Agencja opublikowała listę nazwisk siedmiu pasażerów i trojga członków załogi, którzy lecieli Embraerem z Moskwy do Petersburga. Na liście jest Prigożyn i Utkin.

  Na miejscu katastrofy prywatnego odrzutowca znaleziono dotychczas osiem ciał. Wcześniej rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowało, że zginęły wszystkie osoby, które były na pokładzie.

 • 20:59

  Szef najemniczej formacji Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn najprawdopodobniej zginął w katastrofie swojego samolotu w obwodzie twerskim na zachodzie Rosji - podał niezależny portal Meduza.

  Samolot miał rozbić się w środę koło miejscowości Kużenkino, ok. 50 km od rezydencji Władimira Putina na Wałdaju.

  Źródła portalu Fontanka i dziennikarki celebrytki Ksenii Sobczak potwierdzają, że Prigożyn był na pokładzie. Również kolaborant, tzw. szef władz okupowanego ukraińskiego obwodu zaporoskiego Władimir Rogow przekazał, że członkowie Grupy Wagnera potwierdzili śmierć ich lidera.

  Według Rogowa w katastrofie zginął też Dmitrij Utkin pseudonim "Wagner".

  Nie jest znana bezpośrednia przyczyna katastrofy. Pojawiają się informacje o zestrzeleniu maszyny przez obronę przeciwlotniczą i o wybuchu na pokładzie.

  Reuters: Wypadek samolotu w Rosji. Na pokładzie miał znajdować się Jewgienij Prigożyn

  Rosja. Katastrofa samolotu. Media: Jewgienij Prigożyn był na liście pasażerów

 • 18:37

  Ukraińska flaga powiewa nad miejscowością Robotyne w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy - poinformowała 47 samodzielna brygada zmechanizowana ukraińskiej armii.

  Formacja podkreśliła we wpisie na Telegramie, że jest to "historyczny dzień". Miejscowość znajduje się na jednym z "najgorętszych" odcinków frontu - na kierunku melitopolskim.

  Ukraińska flaga powiewa nad miejscowością Robotyne w obwodzie zaporoskim

  Ukraińcy wyzwolili Robotyne, są coraz bliżej głównych umocnień Rosjan

 • 18:35

  Ukraińscy dowódcy chcą, by zwiększyć mobilizację na front - powiedział Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Kijowie, odpowiadając na pytanie o możliwe zwiększenie powołań.

  - Powiem otwarcie: wojskowi się do mnie z tym zwrócili, żeby umożliwić większą mobilizację. Niczego więcej nie mogę powiedzieć - oznajmił prezydent.

 • 18:29

  Premier Włoch Giorgia Meloni wyraziła opinię, że Zachód popełnił błąd w ocenie rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku. W przesłaniu wideo do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w związku z obradami Platformy Krymskiej w Kijowie szefowa rządu zapewniła: "Jesteśmy u waszego boku, bez wahania".

  - Chcemy dzisiaj powtórzyć stanowczo, że Rosja musi położyć kres swojej polityce okupacji i wycofać swoje wojska. Niestrudzenie będziemy pracować, by doprowadzić do zakończenia wojny i osiągnięcia sprawiedliwego oraz trwałego pokoju - oświadczyła premier Meloni.

 • 18:03

  Niemal cztery tysiące osób uczestniczących w organizowanej w Estonii publicznej zbiórce zebrało środki na zakup dla armii Ukrainy 21 dronów zwiadowczych produkcji estońskiej. Urządzenia są w stanie operować nawet wtedy, gdy Rosjanie doprowadzą do zakłóceń w działaniu sieci GPS - podała agencja BNS.

  W zbiórce zebrano niemal 250 tysięcy euro. Została uruchomiona zeszłej jesieni, a jej organizatorzy - absolwenci estońskich kursów bezpieczeństwa narodowego - podjęli decyzję o jej zakończeniu we wtorek.

  Na Ukrainę trafią drony zwiadowcze opracowane przez estońską firmę "Threod Systems".

 • 17:21

  Nasze dzisiejsze spotkanie jest żywym dowodem na to, że społeczność międzynarodowa zrozumiała znaczenie nielegalnej okupacji Krymu i innych ziem ukraińskich dla całego świata - powiedział prezydent Polski Andrzej Duda w zdalnym przemówieniu w ramach szczytu Platformy Krymskiej.

  Według prezydenta okupacja Krymu "jest nie tylko realizacją ideologii "russkiego miru" w praktyce, ale także złowieszczym znakiem dla świata, który może się zmaterializować, gdy nie będzie przestrzegane prawo międzynarodowe, prawa człowieka czy postanowienia Karty Narodów Zjednoczonych".

  Szczyt Platformy Krymskiej. Zełenski mówi o deokupacji ziem ukraińskich

 • 16:28

  Wywiad wojskowy Ukrainy przeprowadził skuteczną operację specjalną, w wyniku której pilot rosyjskiego śmigłowca Mi-8 został zmuszony do wylądowania w obwodzie charkowskim. Obecnie pilot wraz z rodziną znajdują się w Ukrainie - pisze portal Ukraińska Prawda, powołując się na własne źródła.

  Dodaje, że "zwabiony pilot Mi-8 współpracuje z ukraińskimi służbami".

  Operację wywiadu przygotowywano przez pół roku.

  "Rosyjski śmigłowiec Mi-8 jest już w Kijowie. W maszynie przewożono elementy wyposażenia myśliwców Su-27 i Su-30SM. Komponenty te były przeznaczone dla armii agresora, lecz znalazły się w naszym kraju" - poinformowała Ukraińska Prawda.

  Rosyjski śmigłowiec Mi-8. Zdjęcie ilustracyjne

 • 15:36

  Głównym zadaniem Platformy Krymskiej są przygotowania do wyzwolenia okupowanego przez Rosję półwyspu – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, otwierając obrady forum, którego zadaniem jest przywrócenie jedności terytorialnej jego kraju.

  - Krym zostanie wyzwolony tak jak wszystkie pozostałe części Ukrainy, które na razie, niestety, znajdują się pod okupacją – powiedział.

  W tegorocznych, trzecich obradach Platformy Krymskiej uczestniczą przedstawiciele 63 państw i organizacji międzynarodowych.

  Większość z nich przemawia za pośrednictwem łączy wideo, jednak w Kijowie obecni są m.in. prezydent Litwy Gitanas Nauseda, prezydent Czarnogóry Jakov Milatović, prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, premier Finlandii Petteri Orpo oraz premier Mołdawii Dorin Recean.

 • 15:13

  Liczne doniesienia napływające z rosyjskich regionów prowadzą do wniosku, że we wrześniu rozpocznie się kolejna faza mobilizacji na wojnę z Ukrainą - powiadomił niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

  "Początek kolejnego etapu branki w Buriacji (na Syberii - red.) zaplanowano na 5 września. Trwa aktualizacja danych osobowych rezerwistów, a do lokalnych szkół przesłano listy osób przeznaczonych do poboru. Niebawem nauczyciele zaczną wręczać mężczyznom wezwania do armii - podobnie jak wyglądało to w ubiegłym roku" - napisał Możem Objasnit', powołując się na własne źródła.

  Informacje o wznowieniu mobilizacji docierają też z innych syberyjskich regionów, m.in. obwodu irkuckiego, Kraju Nadmorskiego i Żydowskiego Obwodu Autonomicznego.

  Mobilizacja w Rosji. Wideo archiwalne

 • 14:56

  W ciągu ostatniego miesiąca w rosyjskich atakach na ukraińskie porty, głównie Izmaił i Reni nad Dunajem, zniszczono około 270 tysięcy ton zboża. W nocy z wtorku na środę wystrzelone przez wroga drony kamikadze zniszczyły 13 tysięcy ton ziarna w Izmaile - powiadomił minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

  Uszkodzono kilka prywatnych terminali zbożowych i magazynów, a także innych obiektów infrastruktury. Zgromadzona w porcie żywność miała trafić na eksport do Egiptu i Rumunii - dodał minister.

  Zniszczony magazyn zbożowy w obwodzie odeskim

 • 14:54

  W Kijowie rozpoczął się trzeci szczyt Platformy Krymskiej, forum przywódców państw i organizacji międzynarodowych, które stawia sobie za cel doprowadzenie do przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy.

 • 14:17

  Cztery osoby zginęły, a cztery odniosły obrażenia w wyniku rosyjskiego ataku dronem Shahed na szkołę w mieście Romny w obwodzie sumskim – poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.

  "Liczba ofiar rosyjskiego ataku na szkołę w Romnach wzrosła do czterech osób. Ratownicy wydostali ciała dyrektorki szkoły, jej zastępczyni, sekretarki i bibliotekarza" – przekazał Kłymenko na Telegramie.

  Prokuratura w obwodzie sumskim poinformowała, że dyrektorka szkoły miała 51 lat, jej zastępczyni - 33 lata, sekretarka - 41 lat i bibliotekarz - 42 lata.

  Lokalne władze informowały najpierw o dwóch ofiarach śmiertelnych.

  Rannych zostało czterech mieszkańców, którzy w czasie ataku przechodzili w pobliżu budynku szkoły.

  Atak na szkołę w mieście Romny w obwodzie sumskim

  Atak na szkołę w mieście Romny w obwodzie sumskim

 • 13:16

  Siły ukraińskie zniszczyły w środę na Krymie rosyjski system rakietowy dalekiego i średniego zasięgu S-400 Tryumf – poinformował ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.

  "W wyniku eksplozji sama instalacja, znajdujące się na niej rakiety oraz personel zostały całkowicie zniszczone" – oznajmił wywiad, dodając, że system znajdował się w pobliżu wsi Ołeniwka.

  W ocenie wywiadu, biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę takich systemów na uzbrojeniu Rosji, jest to "bolesny cios w system obrony przeciwlotniczej okupantów, który będzie mieć poważny wpływ na dalsze wydarzenia w okupowanym Krymie".

 • 13:13

  Ukraińskie wojska, zaangażowane w kontrofensywę przeciwko rosyjskim siłom, są zbyt rozproszone wzdłuż linii frontu. Dowództwo w Kijowie powinno skoncentrować się na priorytetowych operacjach w obwodzie zaporoskim kosztem działań pod Bachmutem w Donbasie - ocenili wojskowi z USA i Wielkiej Brytanii, cytowani przez dziennik "New York Times".

  Głównym celem Kijowa musi być przecięcie linii zaopatrzeniowych wroga na południowym odcinku frontu i przerwanie rosyjskiego "mostu lądowego", łączącego okupowany Krym z Krajem Krasnodarskim.

  Ukraińcy podzielili jednak swoje siły mniej więcej po równo, koncentrując się zarówno na walkach w obwodzie zaporoskim, jak też na próbie odzyskania kontroli nad Bachmutem na wschodzie kraju. Obecnie w Donbasie znajduje się nawet więcej ukraińskich żołnierzy, niż na ważniejszym kierunku operacyjnym na południu - ujawnił "New York Times".

 • 12:42

  Uwagi byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego na temat Ukrainy są niedopuszczalne zarówno pod względem formy, jak i treści – powiedział ambasador Ukrainy w Paryżu Wadym Omelczenko w wywiadzie dla dziennika "Ouest-France".

  Dyplomata zareagował na nową książkę byłego francuskiego prezydenta "Le Temps de combats" (pol. "Czas walki"), w której twierdzi, że Ukraina powinna pozostać neutralna i nie przystępować do Unii Europejskiej oraz NATO.

  - Nie zdziwiłbym się, gdyby ukraiński prokurator generalny zainteresował się tymi uwagami, aby sprawdzić, czy są jakieś elementy stanowiące przestępstwo – powiedział Omelczenko, wspominając również o relacjach Sarkozy’ego z Rosją.

  Według ambasadora "działania byłego prezydenta Francji spowodowały, że Gruzja straciła 30 proc. swojego terytorium". Omelczenko odniósł się w ten sposób do wynegocjowanego przy wsparciu Sarkoz'ego porozumienia kończącego 15. lat temu wojnę Rosji z Gruzją.

  - Sugerowanie, że międzynarodowo uznane granice mogą zostać zmienione może mieć efekt bumerangu, nie tylko na Ukrainie. Warto zauważyć, że komentarze podobne do tych wygłoszonych przez Nicolasa Sarkozy’ego pojawiły się w innych częściach Europy – dodał dyplomata.

 • 11:35

  W rosyjskim ataku na szkołę w mieście Romny w obwodzie sumskim w północno-wschodniej Ukrainie zginęło dwóch pracowników oświaty, a trzy inne osoby zostały ranne – poinformował w środę minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko. Dodał, że pod gruzami nadal znajdują się dwie osoby.

  Ігор Клименко | МВС

 • 10:16

  Sześć osób odniosło obrażenia w nocy z wtorku na środę w wyniku ataku sił rosyjskich na centrum Chersonia na południu Ukrainy.

  Około godz. 4 w nocy (godz. 3 czasu polskiego) siły rosyjskie zrzuciły na przedszkole i domy mieszkalne w Chersonie dwie bomby kierowane. 22-letni ranny mężczyzna został przewieziony do placówki medycznej, a pozostałym poszkodowanym udzielono pomocy na miejscu – podał szef Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Prokudin.

  Przewodniczący administracji miejskiej Chersonia Roman Mroczko poinformował, że w wyniku ataku wybuchł pożar w jednym z przedszkoli w Chersonie.

  Prokudin przekazał, że w ciągu całej ostatniej doby obwód chersoński był ostrzeliwany 72 razy. Pociski trafiły w domy mieszkalne, kluczowe obiekty infrastruktury, fabryki i szpitale. Zginęła jedna osoba, a pięć odniosło obrażenia.

  Роман Мрочко

  Знову ворог завдав черговий масований обстріл нашої громади! Унаслідок ранкового авіаудару виникло загорання закладу дошкільної освіти в Корабельному районі. До гасіння оперативно залучено 3 одиниці спеціалізованої техніки та 14 працівників особового складу ДСНС. У результаті підступного ворожого обстрілу поранень зазнали 6 людей. Зокрема за минулу добу ворог обстріляв Херсонську міську територіальну громаду 13 разів та використав 78 снарядів. Ураження зафіксовані в Херсоні, Садовому та Комишанах. Внаслідок ворожих обстрілів 1 людина нажаль загинула, ще 4 людини зазнали поранень різної ступені важкості.

 • 10:15

  Trzy osoby zginęły w ataku dronów w Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą – poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na władze rosyjskie.

  Gubernator sąsiadującego z Ukrainą obwodu biełgorodzkiego oświadczył, że dron trafił w sanatorium, w wyniku czego dwie osoby zginęły na miejscu, a trzeciej nie udało się uratować mimo wysiłków lekarzy.

 • 9:11

  Postępy sił ukraińskich w okolicach wsi Robotyne w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy zbliżają je do ataku na 2. linię rosyjskiej obrony, która może być słabsza niż pierwsza – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną w najnowszym raporcie.

  ISW odnotowuje, że na drugiej linii obrony rosyjskiej w zachodniej części obwodu zaporoskiego nie zauważa się nowych rosyjskich jednostek i formacji, co może sugerować, że pozycje te zajmują siły już uczestniczące w walkach.

  "Prawdopodobny brak rosyjskich rezerw operacyjnych, wraz z ograniczonym przemieszczaniem sił na boki w obwodzie zaporoskim i zauważaniem na drugiej linii obrony tylko pojedynczych jednostek nieuczestniczących w walkach, wskazuje, że drugie linie rosyjskiej obrony mogą być znaczniej słabiej bronione" – konstatuje Instytut.

  ISW podkreśla, że siły rosyjskie wydają się koncentrować swe ograniczone posiłki z innych miejsc na kierunku miasta Orichiw na zachodzie obwodu zaporoskiego.

 • 9:06

  Uszkodzenie wskutek ukraińskich ataków dwóch stałych mostów na Krym powoduje, że wojska rosyjskie nadal muszą korzystać albo z mostów pontonowych, albo z długiego objazdu, co komplikuje rosyjskie dostawy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak podało w codziennej aktualizacji wywiadowczej, według stanu na połowę sierpnia siły rosyjskie nadal wykorzystywały mosty pontonowe w Czonharze i Heniczesku na granicy między południową Ukrainą a okupowanym Krymem, gdyż oba stałe mosty zostały uszkodzone w wyniku ukraińskich ataków precyzyjnych na początku sierpnia.

  Resort obrony wskazał, że mosty pontonowe prawdopodobnie nie będą w stanie w pełni utrzymać przejazdu ciężkich pojazdów przewożących amunicję i broń na front, a wynikające z tego wąskie gardła oznaczają, że siły rosyjskie są częściowo uzależnione od długiego objazdu przez Armiańsk na północy Krymu.

  "Powoduje to dalsze tarcia w rosyjskiej sieci logistycznej na południu" - napisano w aktualizacji wywiadowczej.

 • 8:22

  Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 11 z 20 dronów wystrzelonych przez Rosję w nocnych atakach - poinformowały siły powietrzne Ukrainy w środę rano.

  Ukraińskie wojsko i lokalni urzędnicy podają, że Rosja przeprowadziła ataki w regionie Odessy oraz w rejonie Dunaju, który jest ważny dla eksportu zboża, powodując pożary w zakładach zbożowych.

 • 8:21

  Zachodnie samoloty wielozadaniowe będą w przyszłości trzonem ukraińskiego lotnictwa wojskowego – powiedział rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego płk Jurij Ihnat, odnosząc się do decyzji o przekazaniu jego państwu przez Holandię i Danię ponad 60 samolotów F-16.


  "Ta wielozadaniowa maszyna stanie się głównym samolotem bojowym w składzie sił powietrznych Ukrainy, całkowicie zastępując w przyszłości wszystkie samoloty lotnictwa taktycznego, które są dziś wykorzystywane przez naszą armię"


  W niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował po rozmowach z szefem holenderskiego rządu Markiem Ruttem, że Holandia przekaże Ukrainie 42 samoloty F-16, które dotrą do tego kraju po wyszkoleniu pilotów i obsługi technicznej. Kilka godzin później ukraiński przywódca złożył wizytę w Danii. Premier Mette Frederiksen ogłosiła tam, że władze w Kopenhadze dostarczą Kijowowi 19 maszyn F-16.

  Zełenski na konferencji z duńską premier

 • 7:31

  Ukraińskie władze szacują, że około jedna piąta kraju jest zaminowana, oprócz tego w ziemi znajdują się niewypały. Ukraińscy saperzy mają w związku z tym ręce pełne roboty. Jednemu z takich oddziałów towarzyszył podczas akcji reporter TVN24 Tomasz Kanik, który przebywa obecnie w Mikołajewie. Dziennikarz był świadkiem, jak wojskowi detonują ładunek wybuchowy podłożony przez Rosjan. To standardowa procedura.

  Reporter TVN24 towarzyszył ukraińskim saperom w akcji

 • 7:12

  Kanały komunikatora Telegram poinformowały zaś o odgłosach wybuchów w obwodzie odeskim.

  W nocy z wtorku na środę siły powietrzne Ukrainy podały, że grupa dronów przemieszcza się nad akwenem Morza Czarnego w kierunku Odessy. Nieco później poinformowano, że grupa dronów leci wzdłuż granicy z Rumunią w stronę portu Izmaił w obwodzie odeskim.

  Gubernator Odessy, cytowany przez agencję Reutera, poinformował, że atak rosyjskich dronów na południu regionu spowodował pożar magazynów zboża.

 • 7:09

  Siły rosyjskie ostrzelały w środę rano centrum Chersonia na południu Ukrainy. Wybuchy słychać było także w obwodzie odeskim – poinformowały władze ukraińskie i kanały komunikatora Telegram.

  "Centrum miasta pod ostrzałem, uwaga! Nie podchodźcie do okien" - napisał wiceszef władz obwodu chersońskiego Jurij Sobolewski na Telegramie.

 • 6:38

  Siły ukraińskie w dalszym ciągu czynią postępy w okolicach Robotyne w obwodzie zaporoskim - donosi ISW, wskazując na ograniczoną obecność wojsk rosyjskich w regionie.

 • 5:33

  Ukraińcy wyzwolili Robotyne, są coraz bliżej głównych umocnień Rosjan

 • 4:46

  Stany Zjednoczone nie zachęcają do ataków na terytorium Rosji, ani nie umożliwiają ich przeprowadzania - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu USA po tym, jak rosyjskie władze poinformowały, że zestrzeliły drony, które próbowały w nocy z wtorku na środę zaatakować Moskwę.

  - To Ukraina decyduje, w jaki sposób będzie się bronić przed rosyjską inwazją, która rozpoczęła się w lutym ubiegłego roku - podkreślił rzecznik.

  Dodał, że Rosja może zakończyć wojnę w dowolnym momencie, wycofując się z Ukrainy.

 • 4:03

  Dron uderzył w znajdujący się w budowie wieżowiec w centrum Moskwy - poinformowała nad ranem agencja Reutera, powołując się na władze miasta.

  Według mera Moskwy Siergieja Sobianina nikt nie ucierpiał, a zniszczenia są nieznaczne.

  Rosyjski resort obrony, którego komunikat zacytował Reuters, poinformował, że trzy drony próbowały zaatakować Moskwę w nocy z wtorku na środę. Dwa zostały zniszczone przez obronę powietrzną na zachód od stolicy, a trzeci, którego lot został zakłócony środkami walki elektronicznej, rozbił się uderzając w budynek w centrum miasta.

  Jak podał Reuters, z powodu ataku dronów na kilka godzin pracę przerwały wszystkie moskiewskie lotniska.

 • 1:33

  Trzy osoby zginęły, a kolejne dwie zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału kilku wsi w pobliżu miasta Łyman na wschodzie Ukrainy - poinformował szef administracji wojskowej obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko na kanale Telegram.

  Według ukraińskiej prokuratury w rosyjskim ostrzale zginęły dwie kobiety i mężczyzna.

 • 23:51

  Tuż przed agresją na Ukrainę Władimir Putin sprowadził z Niemiec swój nowy luksusowy jacht morski Graceful wart 100 milionów dolarów amerykańskich, na którym zamontowano luksusowe wyposażenie, importując je z Włoch i Estonii z ominięciem sankcji - przekazali współpracownicy rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: