Ukraiński ekspert: nasze siły mogą okrążyć całe rosyjskie zgrupowanie walczące pod Bachmutem i Sołedarem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 443 dni. Ostatnie sukcesy Sił Zbrojnych Ukrainy pod Bachmutem to zaledwie rozpoznanie walką przed poważniejszymi ofensywami. Ich skutkiem może być okrążenie całego rosyjskiego zgrupowania, walczącego na kierunku bachmucko-sołedarskim w obwodzie donieckim - ocenił ukraiński ekspert wojskowy Roman Switan. Jak przekazał, siły rosyjskie zostały wyparte z okolic Bohdaniwki, położonej na północny zachód od Bachmutu, a także ze znajdującej się na południe od miasta Kliszczijiwki. Jednocześnie ukraińska armia zaatakowała Majorsk w pobliżu Gorłówki i przesunęła się dwa kilometry w głąb terenu kontrolowanego przez Rosjan pod Sołedarem. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:19

  Zapraszamy do relacji:

  Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo - sobota 13 maja 2023

 • 4:26

  Instytut Studiów nad Wojną przekazał, że na geolokalizowanych fotografiach widać siły rosyjskie uciekające przed ostrzałem ukraińskiej artylerii na południowym brzegu Zbiornika Berchiwskiego, około 4 kilometry na północny zachód od Bachmutu. Amerykański think tank dodał, że siły rosyjskie kontynuowały ataki naziemne w Bachmucie i jego okolicach.

 • 4:22

  W Kijowie odwołano alarm przeciwlotniczy. Ostrzeżenie wciąż obowiązuje w zachodnich obwodach, w Ługańsku i na Krymie.

 • 3:56

  Instytut Studiów nad Wojną: siły ukraińskie osiągnęły zyski na północny zachód od Bachmutu w lokalnych kontratakach.

 • 3:24

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 1:57

  Alarm przeciwlotniczy w 12 regionach Ukrainy. Wojskowa Administracja Kijowa wezwała mieszkańców do pozostania w schronach – przekazał The Kyiv Independent.

 • 1:25

  Moskwa, reklama służby w rosyjskim wojsku

 • 0:47

  Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) postanowiła dopuścić do kwalifikacji olimpijskich sportowców z Rosji i Białorusi - głosi komunikat IWF po spotkaniu on-line zarządu.

  Natomiast władze federacji zawiadujących lekkoatletyką, badmintonem, koszykówką, jeździectwem, wspinaczką sportową i surfingiem postanowiły nie znosić zakazów, które nałożyły po inwazji Rosji na Ukrainę 15 miesięcy temu.

  "W ramach tego procesu niezależne agencje przeprowadzą indywidualne kontrole wszystkich sportowców i odpowiedniego personelu pomocniczego z paszportami rosyjskimi lub białoruskimi, którzy zamierzają wziąć udział w zawodach IWF" – głosi komunikat.

 • 22:18

  Prezydent USA Joe Biden, który przyjął w piątek w Białym Domu premiera Hiszpanii Pedro Sancheza, podziękował mu za pomoc dla Ukrainy i za zacieśnienie współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi.

 • 21:21

  Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi chce jeszcze w maju przedstawić Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt porozumienia w sprawie ochrony okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - podała agencja Reutera, powołując się na czterech dyplomatów.

 • 20:54

  Rosyjskie wojsko kilkakrotnie ostrzelało miasta Nikopol i Marganiec - poinformowały władze obwodu dniepropietrowskiego.

  W wyniku ataku został ranny 29-letni mężczyzna.

  "W Nikopolu pociski wroga zniszczyły trzy domy prywatne i budynek gospodarczy. W wyniku ostrzału uszkodzony został także kościół, sklep, siedem gospodarstw prywatnych i dwa samochody" - poinformował szef obwodu dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk.

  Ostrzelany budynek w obwodzie dniepropietrowskim

  Ostrzelany budynek w obwodzie dniepropietrowskim

 • 20:36

  Strona ukraińska nie skomentowała doniesień rosyjskiego ministerstwa obrony i propagandowych agencji w sprawie katastrofy helikoptera Mi-28 na zaanektowanym Krymie. Maszyna rozbiła się w pobliżu mista Dżankoj, gdzie znajduje się lotnisko rosyjskich wojsk.

  Rosja. TASS: na Krymie rozbił się Mi-28, piloci nie żyją

 • 20:15

  Ostatnie sukcesy Sił Zbrojnych Ukrainy pod Bachmutem to zaledwie rozpoznanie walką przed poważniejszymi ofensywami. Ich skutkiem może być okrążenie całego rosyjskiego zgrupowania walczącego na kierunku bachmucko-sołedarskim w obwodzie donieckim - ocenił ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Roman Switan.

  Jak przekazał, siły rosyjskie zostały wyparte z okolic Bohdaniwki położonej na północny zachód od Bachmutu, a także ze znajdującej się na południe od miasta Kliszczijiwki. Jednocześnie ukraińska armia zaatakowała Majorsk w pobliżu Gorłówki i przesunęła się dwa kilometry w głąb terenu kontrolowanego przez Rosjan pod Sołedarem.

 • 20:07

  W okupowanym Melitopolu (obwód zaporoski) dokonano zamachu na powołanego przez Rosjan "wiceministra" mieszkalnictwa i usług komunalnych - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na rosyjskie źródła.

  Przedstawiciel władz okupacyjnych w obwodzie zaporoskim Władimir Rogow napisał na kanale Telegram, że "nieznana osoba podłożyła ładunek wybuchowy domowej roboty w koszu na śmieci w pobliżu wejścia do budynku Melitopolu, gdzie mieszkał urzędnik".

  Do wybuchu doszło, kiedy mężczyzna wyszedł z klatki schodowej. Okupanci podali, że "wiceminister" trafił do szpitala.

  Zamach na "wiceministra" w okupowanym Melitopolu

 • 19:48

  Prezydent Czech Petr Pavel ocenił w wywiadzie dla agencji Reutera, że planowana przez siły ukraińskie kontrofensywa ma wielkie szanse powodzenia. Ostrzegł jednak, że jeśli Rosjanie dobrze się przygotują do obrony swych pozycji, to operacja ta może przynieść wiele ofiar.

  Pavel, który jest byłym najwyższym dowódcą czeskiej armii i byłym przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO, podkreślił, że kontrofensywa może odnieść sukces, ponieważ Ukraińcy są "zmotywowani, dobrze przygotowani, a ich żołnierze są doświadczeni".

  Siły rosyjskie mają poważne problemy logistyczne oraz słabe morale, ale nie należy z tego wyciągać wniosku, że ich obrona może się załamać - uważa prezydent Czech.

  - Rosja miała czas na przygotowanie stosunkowo dobrej, głębokiej obrony na wielu liniach i jeśli będzie ona właściwie wykorzystana, to może to przynieść Ukraińcom wiele ofiar - ocenił Pavel.

 • 19:46

  Fuminori Tsuchiko w swojej kawiarni FuMi Caffe w Charkowie

  75-letni japoński wolontariusz Fuminori Tsuchiko w swojej kawiarni FuMi Caffe w Charkowie

  75-letni japoński wolontariusz Fuminori Tsuchiko w swojej kawiarni FuMi Caffe w Charkowie

 • 19:36

  Rosyjskie media poinformowały o eksplozji w okupowanym Ługańsku na wschodzie Ukrainy. "Miejscowi informują o odgłosach nadlatujących ukraińskich rakiet. Nad miastem unosi się czarny dym" - napisał kanał Mash na Telegramie.

  "Doniesienia o ofiarach nie ma. Okupowany Ługańsk położony jest prawie 90 kilometrów od linii frontu" - skomentował te doniesienia portal Ukraińska Prawda.

 • 19:15

  Rosyjscy okupanci są już mentalnie przygotowani na porażkę, ponieważ przegrali wojnę z Ukrainą w swoich myślach; powinniśmy każdego dnia dociskać ich tak, żeby poczucie klęski przełożyło się na błędy i straty wroga oraz jego ucieczkę - oznajmił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu zamieszczonym na Twitterze.

  Prezydent poinformował o staraniach władz w Kijowie, by zapewnić ukraińskiej armii "jeszcze więcej uzbrojenia i możliwości, by pokonać agresora i przywrócić pokój".

 • 19:14

  W mieście Irpień (obwód kijowski) rozebrano fragment ściany zniszczonego wieżowca, na którym brytyjski artysta sztuki ulicznej Banksy przedstawił gimnastyczkę. Kawałek ściany jest przygotowywany do transportu. Lokalne władze poszukują miejsca, gdzie znajdzie się obiekt artystyczny - podały ukraińskie media.

  Dzieło brytyjskiego artysty ma trafić w inne miejsce w Irpieniu

 • 18:47

  Od początku rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę w ostrzałach wroga zginęło 25 służbowych psów pracujących w naszych siłach zbrojnych - poinformował Petro Brużyna, naczelnik wydziału kynologicznego w Dowództwie Sił Wsparcia ukraińskiej armii.

  Zwierzęta zajmowały się m.in. ochroną baz wojskowych i magazynów uzbrojenia, które zostały zniszczone w wyniku działań agresora. Podczas wojny psy są wykorzystywane także przy rozminowywaniu terenów, okupowanych przez Rosjan - oznajmił Brużyna.

  Pies pomaga ukraińskim saperom w rozminowaniu terenu

 • 17:20

  Na kierunku wuhłedarskim ukraińscy operatorzy drona zniszczyli rosyjską wyrzutnię Tornado G. Sprzęt jest nowy, wszedł do służby w rosyjskich siłach zbrojnych w 2014 roku. Jednak żołnierzom 72. Brygady Zmechanizowanej im. Czarnych Zaporożców udało się go zlikwidować - przekazał portal censor.net, którego redaktorem naczelnym jest znany ekspert do spraw wojskowości Jurij Butusow.

  Wyrzutnia Tornado po ataku

 • 16:57

  Belgia przeznaczy 92 mln euro, które otrzymała z tytułu podatków od zamrożonych rosyjskich aktywów, na wsparcie Ukrainy - poinformował rząd w Brukseli.

  Połowa kwoty zostanie wykorzystana na dostawy towarów wojskowych, takich jak pojazdy opancerzone, broń i amunicja. Druga połowa jest przeznaczona na pomoc humanitarną, przyszłą odbudowę Ukrainy i wzmocnienie belgijskiej obecności dyplomatycznej w tym kraju - przekazały belgijskie władze.

 • 15:28

  Straty Rosji w wojnie z Ukrainą przekroczyły 197 tysięcy żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 750 rosyjskich żołnierzy.

 • 15:20

  Brytyjskie pociski Storm Shadow znacznie przyspieszają koniec wojny - poinformował doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak.

  Jego zdaniem, "na obecnym etapie wojny pocisk dalekiego zasięgu o zasięgu ponad 150 kilometrów jest niezwykle ważnym narzędziem, które rozwiązuje trzy kluczowe zadania: znacznie przyspiesza koniec wojny; znacznie zmniejsza zdolność bojową Rosji; znacząco minimalizuje straty ukraińskie".

  Brytyjskie pociski Storm Shadow pod kadłubem samolotu Tornado. Zdjęcie ilustracyjne

  Wielka Brytania potwierdza: pociski manewrujące Storm Shadow są dostarczane Ukrainie

 • 14:59

  Ukraińska policja ewakuowała dziewięć osób, w tym dziecko, ze wsi Chromowe w pobliżu Bachmutu.

  "Operacja specjalna odbyła się w nocy. Wojskowi wywieźli ludzi z piwnic i przekazali policji, która przetransportowała cywilów w bezpieczne miejsce. Udało się ewakuować osiem osób dorosłych i dziecko, 9-letniego Matwijka. Jego dom został zniszczony przez Rosjan. Chłopiec mieszkał w piwnicy z rodzicami" - przekazała w komunikacie policja w obwodzie donieckim.

  Ewakuowani mieszkańcy wioski Chromowe

 • 14:39

  Wszelkie próby Władimira Putina, by zastraszyć Ukraińców i świat "adekwatną odpowiedzią", spełzły na niczym. Putin wykorzystał już w tym celu wszystko, co mógł, a najgorsze dla Rosji dopiero się zaczyna - ocenił na Twitterze sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

  "Bez zachodnich produktów i inwestycji Rosja jest niby-państwem. Rosjan czeka wiele 'miłych' spotkań z zaawansowanymi technologiami... I nie będą to smartfony" - dodał Daniłow, sugerując przejście armii Ukrainy do bardziej zdecydowanych działań przeciwko najeźdźcom.

 • 13:36

  Żołnierze batalionu szturmowego Ajdar, wspólnie z innymi jednostkami sił zbrojnych Ukrainy, odbili z rąk rosyjskich okupantów tereny wokół wsi Iwanowskie nieopodal Bachmutu - podała formacja na kanale Telegram. Batalion przekazał, że ukraińscy obrońcy zadali w walkach "znaczące straty nieprzyjacielowi".

  Walki o Bachmut toczą się zarówno w mieście, jak i wokół niego, a strona ukraińska wymienia ten odcinek jako "epicentrum" walk na całym froncie na wschodzie kraju.

  Żołnierze batalionu szturmowego Ajdar

  Wieś Iwanowskie pod Bachmutem

 • 12:43

  Każdy, kto obserwował Gerharda Schroedera w ostatnich latach, mógł założyć, że nie może już niżej upaść. Ostatnio Schroeder udowodnił: może upaść niżej - napisał "Bild" w kontekście udziału byłego kanclerza na przyjęciu w ambasadzie Rosji. "Czy Schroeder nie ma już żadnego moralnego kompasu? Żadnego poczucia przyzwoitości?" - zastanawiał się niemiecki dziennik.

 • 11:59

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie będzie mógł zwrócić się do widzów sobotniego finału Eurowizji w Liverpoolu. Europejska Unia Nadawców (EBU), która jest organizatorem konkursu, poinformowała, że odrzuciła prośbę Zełenskiego o wyemitowanie jego przesłania. Kancelaria Zełenskiego zapewniła, że nie kierowała takiej prośby.

 • 11:51

  Po raz drugi w ciągu kilku dni śledczy wzięli na celownik jacht Luna rosyjskiego oligarchy. Według informacji portalu tygodnika "Spiegel" skonfiskowali dzieła sztuki warte kilka milionów euro. Jacht miał należeć kiedyś do rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza - ujawnił tygodnik.

 • 11:49

  Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk podziękował Senatowi RP i marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu za jednogłośnie przyjętą uchwałę w sprawie członkostwa jego kraju w NATO.

  "Jest to kolejny szczególny przykład solidarności z Ukrainą, a także stanowczej reakcji Polski na zagrożenie rosji dla naszego wspólnego bezpieczeństwa" - napisał na Twitterze w języku polskim (pisownia oryginalna).

  Uchwałę w sprawie Ukrainy NATO Senat przyjął jednomyślnie w czwartek. Oświadczył, że szczyt NATO w Wilnie powinien być ważnym etapem przygotowania do pełnego członkostwa Ukrainy w Sojuszu. Senatorowie uznali, że Ukraina powinna otrzymać znacznie więcej niż dotychczasowe deklaracje i zaapelowali, by objąć ją podobnymi procedurami jak Szwecję i Finlandię.

 • 10:59

  Wojska Ukrainy nie straciły w tym tygodniu w Bachmucie ani jednej pozycji i przesunęły się 2 km do przodu – potwierdziła ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar. Dodała, że Rosjanie usprawiedliwiają swoje porażki na tym odcinku mówiąc, że brakuje im uzbrojenia.

  Ukraińskie czołgi jadą w kierunku Bachmutu

 • 10:52

  Zrzeszenie rosyjskich organizacji działających w Szwecji o nazwie Rurik otrzymuje z budżetu państwa szwedzkiego dotacje na działalność kulturalną i edukacyjną. W internecie szerzy jednak propagandę Kremla - ujawniła gazeta "Dagens Nyheter".

 • 10:04

  Rosjanie nie mogą już spać spokojnie – tak generał Roman Polko odniósł się do informacji, że Brytyjczycy przekażą Ukrainie pociski dalekiego zasięgu Storm Shadow. Kluczowa jest nie ich liczba, a sposób w jaki zostaną wykorzystane - podkreślił były dowódca GROM w rozmowie z PAP.PL.

 • 9:58

  Rosyjscy dowódcy stoją przed dylematem, jak wykorzystać nieliczne i kosztowne pociski kierowane typu LACM, które postrzegają jednocześnie jako kluczowe dla zatrzymania ukraińskiej kontrofensywy i w hipotetycznym konflikcie z NATO - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w nocy z 8 na 9 maja okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wystrzeliły przeciwko Ukrainie osiem pocisków manewrujących, przeznaczonych do uderzania w cele lądowe (LACM) SS-N-30a Sagaris i było to dopiero drugie użycie LACM przez rosyjską marynarkę zarejestrowane od 9 marca 2023 r., podczas gdy wcześniej wystrzeliwała je często.

  Wskazano, że Rosja prawdopodobnie tymczasowo zawiesiła użycie tej broni, ponieważ chciała odbudować swoje zapasy.

  "To, jak wykorzystać tę rzadką i kosztowną broń, jest jednym z licznych dylematów, przed którymi stoją rosyjscy dowódcy, ponieważ wojna na Ukrainie trwa znacznie dłużej, niż pierwotnie planowali" - napisano.

 • 9:52

  Amerykańska telewizja CNN oceniła, że siły ukraińskie rozpoczęły operacje przygotowawcze przed oczekiwaną kontrofensywą przeciwko Rosji. Stacja powołuje się na ocenę wysokiego rangą wojskowego USA i wysoko postawionego urzędnika zachodniego.

  Wyjaśniają oni, iż na te działania przygotowawcze składają się ataki na składy z bronią, centra dowodzenia i systemy artyleryjskie. Celem jest "przygotowanie pola walki dla nacierających sił". "Jest to praktyka standardowa podejmowana przed dużymi połączonymi operacjami" - podkreśliła stacja CNN.

  Wysoki rangą urzędnik państwowy, który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że przywódcy kraju "zrozumieli, że muszą odnieść sukces", ale atak nie powinien być postrzegany jako coś, co zakończy trwającą prawie 15 miesięcy wojnę.

 • 9:23

  W czwartek z Ukrainy do Polski przyjechało 24,4 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 21,1 tys. osób - podała Straż Graniczna.

 • 9:22

  Przedstawiciele Rosji próbują manipulować międzynarodowymi wysiłkami humanitarnymi, grożąc zerwaniem umowy zbożowej, wygasającej 18 maja - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), komentując brak rezultatu w rozmowach o przedłużeniu porozumienia.

  Think tank zwrócił uwagę, iż rosyjski wicepremier Siergiej Wierszynin "oświadczył 11 maja, iż Rosja nie będzie przedłużać umowy zbożowej, jeśli Zachód odrzuci jej żądania, wśród których jest zniesienie restrykcji na eksport zboża i nawozów rosyjskich oraz przyłączenie państwowego banku rolniczego Rossielchozbank do systemu SWIFT".

  Turcja zapowiedziała, że rozmowy będą kontynuowane.

  Grożąc nieprzedłużeniem umowy zbożowej, Rosja "prawdopodobnie próbuje również pogłębić podziały pomiędzy Ukrainą i krajami Europy Środkowej" - ocenił ISW. Przypomniał o zakazie importu zboża ukraińskiego, wprowadzonym przez Polskę, Słowację i Węgry. "Rosja zakłada prawdopodobnie, że Zachód nadal będzie odrzucać jej żądania" w sprawie przedłużenia umowy zbożowej - stwierdzili analitycy. Ocenili, że Moskwa może liczyć, iż poprzez zmuszenie Ukrainy do eksportu większej ilości zboża przez sąsiadujące z nią kraje zwiększy podziały między Kijowem i zachodnimi sąsiadami, przyczyniając się tym samym do osłabienia NATO.

 • 8:03

  Pracownicy Internal Revenue Service (IRS), amerykańskiej agencji zajmującej się ściąganiem podatków, będą szkolić ukraińskich urzędników, jak skutecznie prowadzić dochodzenia w sprawie handlu kryptowalutami. Ma to na celu uniemożliwienie wykorzystywania tych aktywów przez rosyjskich oligarchów objętych sankcjami - poinformował "Wall Street Journal".

 • 7:09

  Do wyzwolonego pół roku temu spod rosyjskiej okupacji Chersonia na południu Ukrainy nie powróciło jeszcze znane sprzed wojny życie. Miasto cały czas jest ostrzeliwane, dlatego walka trwa – powiedział PAP rzecznik Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Tołokonnikow.

 • 7:06

  Korea Południowa popiera formułę pokojową wypracowaną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - poinformował na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba po rozmowach ze swoim koreańskim odpowiednikiem Park Dżinem.

  "Omówiliśmy koreańskie zaangażowanie w odbudowę Ukrainy i z zadowoleniem przyjęliśmy rosnącą intensywność dwustronnych kontaktów między naszymi narodami" - przekazał szef ukraińskiego MSZ.

  10-punktowa ukraińska formuła pokojowa przewiduje wycofanie wszystkich rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy, przywrócenie integralności terytorialnej kraju, uwolnienie wszystkich jeńców wojennych i deportowanych oraz ukaranie osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne. Plan zawiera również postulat zapobiegania niszczeniu środowiska naturalnego, a także bezpieczeństwa energetycznego, żywnościowego i nuklearnego.

 • 6:23

  Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin - 12 maja 2023 roku

 • 4:33

  ISW: rozmieszczenie sił rosyjskich niskiej jakości na flankach wokół Bachmutu sugeruje, że rosyjskie ministerstwo obrony w dużej mierze porzuciło cel okrążenia w tym miejscu wojsk ukraińskich.

 • 3:37

  Instytut Studiów nad Wojną: siły ukraińskie prawdopodobnie przedarły się przez niektóre rosyjskie linie w lokalnych kontratakach w pobliżu Bachmutu, co wywołało reakcje finansisty Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna i rosyjskiego ministerstwa obrony.

  Ukraiński pułkownik Ołeksandr Syrski poinformował, że siły rosyjskie wycofały się do dwóch kilometrów za rosyjskimi linia w bliżej nieokreślonych sektorach frontu pod Bachmutem – dodał amerykański think tank.

 • 3:02

  Sekretarz obrony USA wyraził nadzieję podczas przesłuchań w Senacie w sprawie budżetu obronnego na przyszły rok, że amerykańskie czołgi Abrams zostaną przekazane Ukrainie na początku tej jesieni - poinformował Ukrinform.

  Lloyd Austin dodał, że ukraińskie wojsko ma już do dyspozycji kilka czołgów w celach szkoleniowych, które po zakończeniu szkoleń będą przekazane do użytku bojowego.

 • 2:52

  Europa i Rosja - historia i przyszłość, były tematem dyskusji w Bibliotece Vaclava Havla w Pradze. Zastanawiano się, czy wartości europejskie" i "świat rosyjski" są w opozycji, której nie da się przezwyciężyć i czy w wojnie na Ukrainie chodzi tylko o suwerenność i integralność Ukrainy, czy także o przyszłość Europy.

  Poruszając temat przyszłości Rosji, rosyjski historyk Andrej Zubow zauważył, że bardzo wiele zależy od koalicji państw wspierających Ukrainę politycznie i militarnie.

  - Mają one do wyboru albo postąpić z Rosją podobnie jak z Niemcami po pierwszej wojnie światowej i zbudować coś w rodzaju Republiki Weimarskiej, albo przypomnieć Poczdam, w którym zdecydowano się na denazyfikację, demokratyzację, demilitaryzację i dekartelizację - stwierdził.

 • 2:43

  Blokady antyczołgowe w Kijowie

  Plakat antywojenny w Kijowie

  W Kijowie usuwane są blokady antyczołgowe

 • 2:05

  Rosyjska armia panikuje i rozprasza swoje siły na południu Ukrainy, bo nie wie, z którego kierunku spodziewać się najsilniejszego uderzenia - powiedziała w czwartek rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk.

  Rzeczniczka podkreśliła, że sytuacja na kierunku chersońskim na południu Ukrainy pozostaje napięta - pisze portal ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.

  - Wróg kontynuuje ostrzały mimo tego, że odczuwa wypieranie z naszej strony; próbuje zajmować pozycje bardzo ostrożnie, bo czuje się niespokojnie na tym paśmie, nad którym pracujemy - powiedziała Humeniuk.

 • 0:56

  "Nigdy na naszej ziemi nie będą powiewać cudze flagi. Nasi ludzie nigdy nie będą oddani zniewoleniu. Wytrwałość w walkach, moc naszych aktywnych działań, odwaga i precyzja naszych wojskowych każdego dnia, każdej nocy to niepodległość Ukrainy, która będzie zawsze. Którą wzmacniamy i będziemy wzmacniać" - powiedział w codziennym wieczornym nagraniu prezydent Wołodymyr Zełenski. Przywódca dziękował ukraińskim wojskowym za obronę kraju.

  Prezydent poinformował też, że w czwartek przeprowadził rozmowy z dowódcami i z wywiadem wojskowym. Zapowiedział, że wkrótce będzie mógł ogłosić ważne informacje dla ukraińskiej obrony i stosunków Ukrainy z partnerami.

 • 0:47

  Szczyt NATO w Wilnie powinien być ważnym etapem przygotowania dla pełnego członkostwa Ukrainy w Sojuszu. Ukraina powinna otrzymać znacznie więcej niż dotychczasowe deklaracje. Apelujemy, by objąć ją podobnymi procedurami jak Szwecję i Finlandię - głosi przyjęta w czwartek uchwała Senatu.

 • 0:39

  Przekazane przez Wielką Brytanię Ukrainie pociski manewrujące Storm Shadow przybliżą ukraińską wolność i zwycięstwo - oświadczył w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

  "Według prognozy pogody z Wielkiej Brytanii w stronę Ukrainy zbliża się cyklon z burzami. Przez cień burzy przedrze się promień naszej wolności i oświeci nasze zwycięstwo" (z ang. storm - burza, shadow - cień) - napisał.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/72.brigade.best

Tagi:
Raporty: