Wicepremier Ukrainy: dzięki korytarzom humanitarnym uratowano prawie milion osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Ukraina walczy z rosyjską agresją już 61. dobę. - Prawie milion ludzi udało się uratować na Ukrainie dzięki korytarzom humanitarnym – powiedziała wicepremier Iryna Wereszczuk. Poinformowała też, że w drodze wymiany zdołano uwolnić z niewoli rosyjskiej 250 wojskowych i cywilów. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Informację o tym, że sekretarz stanu i obrony USA przybyli do Kijowa rozmawiać z prezydentem Ukrainy, podał w niedzielę wieczorem jako pierwszy jeden z doradców Zełenskiego. W poniedziałek potwierdził to wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu za pośrednictwem agencji Reuters.

> Rodzinne miasto prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Krzywy Róg, przygotowuje się do ataku rosyjskich wojsk. Ukraińska armia spodziewa się, że ofensywa rosyjskich najeźdźców rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych dni, poinformował w niedzielę na Telegramie szef administracji wojskowej miasta Ołeksandr Wilkul.

> Rosjanie używają gwałtów na kobietach i dzieciach podczas wojny na Ukrainie jako broni. Kanada będzie pomagać w dokumentowaniu tych przestępstw - poinformowała minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:47

  "Poprzez masowe ostrzały i naloty armia rosyjska nadal niszczy infrastrukturę cywilną regionu Doniecka. Obecnie nie można dokładnie obliczyć, co dokładnie uległo uszkodzeniu i zniszczeniu, ale na dzień 25 kwietnia wstępne dane są następujące - w regionie uszkodzonych zostało 65 185 domów prywatnych i 2936 budynków mieszkalnych (w tym odpowiednio 61 200 i 2340 w Mariupolu)" - napisał na Telegramie szef władz regionu donieckiego Pawło Kyryłenko.

  Zaznaczył, że do tej pory uszkodzonych zostało 28 obiektów wodociągowych, 30 obiektów energetycznych, 73 obiekty zaopatrzenia w gaz, 87 obiektów kultury, 122 placówki edukacyjne, 48 zakładów opieki zdrowotnej, 8 kotłowni, 332 obiekty kolejowe i 22 mosty. Na tej liście nie ma infrastruktury Mariupola i Wołnowachy, które Rosjanie całkowicie zniszczyli.

  "Wróg stara się wyrządzić jak największe szkody naszej infrastrukturze, celując w krytyczne cele. Ale bez względu na to, co robią Rosjanie, wytrwamy i wszystko odbudujemy! I dokładnie dokumentujemy wszystkie ich zbrodnie" – podkreślił Kyryłenko.

 • 2:55

  Zniszczony rosyjski czołg pod Kijowem

  Zniszczony rosyjski pojazd opancerzony pod Kijowem

  Zniszczony rosyjski czołg pod Kijowem

 • 2:22

  "Rosja traci ostatnią nadzieję na odstraszenie świata od wspierania Ukrainy. Stąd mówienie o 'prawdziwym' zagrożeniu trzecią wojną światową. To tylko oznacza, że Moskwa przegrywa na Ukrainie. Dlatego świat musi nas wspierać jeszcze bardziej, aby wygrać i obronić bezpieczeństwo europejskie i światowe" – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

 • 1:35

  "Kolumny orczego sprzętu wojskowego przemieszczają się na północ od Symferopola do regionu Chersonia" – poinformowały na Telegramie Operacyjne Siły Zbrojne Ukrainy. Agencja Ukrinform przypomina, że 24 kwietnia szef władz Krzywego Rogu Ołeksandr Wilkul powiedział, że w najbliższych dniach Rosja może zaatakować to miasto z obwodu chersońskiego.

  Wcześniej w poniedziałek mer Chersonia Ihor Kołychajew poinformował, że rosyjskie wojsko zajęło budynek Rady Miejskiej tego miasta i zaczęło nim zarządzać. "Wieczorem 25 kwietnia Rada Miejska Chersonia została zdobyta przez rosyjskie wojsko. Z budynku zdjęto flagę Ukrainy. Mer i pracownicy Rady Miejskiej otrzymali możliwość powrotu do domu. Od wtorku 26 kwietnia Rada Miejska nie będzie działać, ponieważ wszystkie lokale są czasowo kontrolowane przez rosyjskich najeźdźców" - napisano w komunikacie.

 • 1:09

  "Rosyjska inwazja na Ukrainę w znacznym stopniu zakłóciła ukraińską produkcję rolną. Zbiory zbóż na Ukrainie w 2022 r. będą prawdopodobnie o około 20 proc. niższe niż w 2021 r. z powodu zmniejszenia powierzchni zasiewów w następstwie inwazji" - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Ukraina jest czwartym co do wielkości producentem i eksporterem produktów rolnych na świecie. Zmniejszone dostawy zboża z Ukrainy spowodują presję inflacyjną, podnosząc światowe ceny zboża. Wysokie ceny zboża mogą mieć znaczący wpływ na światowe rynki żywności i zagrażać globalnemu bezpieczeństwu żywnościowemu, szczególnie w niektórych najsłabiej rozwiniętych gospodarczo krajach" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 0:08

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że do tej pory spod rosyjskiej okupacji wyzwolonych zostało już 931 miejscowości, i choć wiele miast i mniejszych miejscowości znajduje się pod czasową kontrolą armii rosyjskiej, to "wyzwolenie naszej ziemi jest tylko kwestią czasu". - Dzięki odwadze i mądrości naszych obrońców, dzięki odwadze wszystkich ukraińskich mężczyzn i kobiet, nasze państwo jest prawdziwym symbolem walki o wolność - mówił Zełenski.

  - Ukraińscy mężczyźni i kobiety wykazali się prawdziwą masową gotowością do obrony Ukrainy. W każdym wieku, w każdym stanie majątkowym, z każdym wykształceniem, wszyscy w równym stopniu walczyli o państwo - podkreślał ukraiński prezydent. - Nawet teraz, gdy Rosja wciąż próbuje przejąć nasze terytorium, pokazujemy, że damy wolnej Ukrainie więcej możliwości rozwoju niż Rosja może dać nie tylko okupowanej części naszego kraju, ale także własnemu terytorium, własnemu państwu - mówił Zełenski.

 • 23:37

  Ryzyko wybuchu konfliktu nuklearnego obecnie jest realne i nie można go lekceważyć - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, cytowany przez agencję Reuters. Dodał, że Moskwa opowiada się za zmniejszeniem tego zagrożenia. - Obecnie ryzyko jest znaczne – powiedział Ławrow. - Nie chciałbym sztucznie go wyolbrzymiać, choć wielu by tego chciało, ale niebezpieczeństwo jest poważne, realne i nie wolno nam go lekceważyć - dodał.

 • 22:50

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałkowym nagraniu, że ukraińscy obrońcy uwolnili 931 miejscowości z rąk rosyjskich okupantów. Przywódca przyznał także, że "wiele innych miast i wsi wciąż znajduje się pod tymczasową kontrolą armii rosyjskiej". - Ale nie mam wątpliwości, że to tylko kwestia czasu, kiedy wyzwolimy naszą ziemię - dodał Zełenski.

 • 22:45

  Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział w rozmowie z telewizją Pierwyj Kanał, że "ryzyko wojny nuklearnej jest realne i nie należy lekceważyć tego niebezpieczeństwa". Minister spraw zagranicznych stwierdził także, że "kontakty Rosji ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie Ukrainy byłyby przydatne, ale Waszyngton nie wykazuje nimi zainteresowania".

 • 22:36

  Pod koniec ubiegłego tygodnia firma zbrojeniowa Rheinmetall złożyła wniosek do rządu Niemiec o zgodę na dostawę 88 czołgów Leopard 1A5 na Ukrainę - wynika z dokumentów, do których dotarł dziennik "Die Welt".

 • 22:24

  Psaki odniosła się też do doniesień "Wall Street Journal", że Biały Dom powstrzymał się od nałożenia sankcji na Alinę Kabajewą, uważaną za partnerkę Putina. Jak stwierdziła, "nikt nie jest bezpieczny przed naszymi sankcjami" i dodała, że prawdopodobnie będą one poszerzane. Przypomniała też, że administracja USA już wcześniej objęła sankcjami samego Putina oraz jego dwie dorosłe córki.

 • 22:23

  Naszym celem jest zapewnienie, by Rosja nie była w stanie zrealizować swoich szerszych ambicji, wykraczających poza Ukrainę - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Odniosła się w ten sposób do słów szefa Pentagonu Lloyda Austina o tym, że USA chcą osłabienia Rosji. - Prezydent (Władimir) Putin w swoim przemówieniu dwa miesiące temu mówił o swoich aspiracjach, zarówno o zdegradowaniu ukraińskiego wojska i podporządkowaniu Ukrainy, ale też o swoich aspiracjach wykraczających poza nią. Więc sekretarz Austin mówił o tym, że naszym celem jest niedopuszczenie, by do tego doszło - oświadczyła Psaki.

 • 22:22

  Prawie milion ludzi udało się uratować na Ukrainie dzięki korytarzom humanitarnym – powiedziała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. Poinformowała też, że w drodze wymiany zdołano uwolnić z niewoli rosyjskiej 250 wojskowych i cywilów. Autobusami, które zorganizowaliśmy wyjechało korytarzami (humanitarnymi) 350 tysięcy osób. Ludzie wyjeżdżali też autami prywatnymi. Ogółem udało się przez ten czas uratować prawie milion osób dzięki korytarzom humanitarnym - powiedziała Wereczuk. Wypowiedź wicepremier przekazała agencja Ukrinform.

 • 21:43

  Na kierunkach donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły w poniedziałek sześć rosyjskich ataków, zniszczono 40 jednostek sprzętu na ziemi i pięć w powietrzu – poinformował wieczorem na Facebooku sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych, czyli wojsk ukraińskich walczących w Donbasie. 'W ciągu doby żołnierze zgrupowania Połączonych Sił Zbrojnych skutecznie odparli sześć ataków przeciwnika" – podano w komunikacie.

 • 21:15

  Od początku inwazji Rosji na Ukrainę poniosło śmierć siedmioro dziennikarzy, a 15 jest uważanych za zaginionych – poinformowało rządowe centrum komunikacji strategicznej i bezpieczeństwa informacyjnego w Kijowie. Wśród zabitych dziennikarzy jest troje Ukraińców i czworo obcokrajowców. Wszyscy zginęli podczas wykonywania pracy dziennikarskiej. Dziewięciu pracowników mediów zostało rannych – poinformowało centrum na Telegramie, powołując się na monitoring Instytutu Masowej Informacji (IMI).

 • 21:14

  W obwodzie sumskim, na północy Ukrainy, doszło w poniedziałek do ostrzału z terytorium Rosji, nikt nie ucierpiał - poinformował szef władz obwodowych Dmytro Żywycki. Ostrzelana została hromada (gmina) Białopole, na północ od Sum. Żywycki nazwał "prowokacją" poniedziałkowy ostrzał z terytorium Rosji.

 • 21:13

  Podczas rozmowy telefonicznej, w której prezydent USA Joe Biden pogratulował Emmanuelowi Macronowi ponownego wyboru na urząd prezydenta Francji, przywódcy uzgodnili, że szybko podejmą rozmowy w sprawie wojny na Ukrainie i innych kwestii globalnych - podał Pałac Elizejski. Macron i Biden postanowili podjąć bardziej intensywne rozmowy na temat "ważnych spraw globalnych", a zwłaszcza tych, które związane są z agresją Rosji na Ukrainę, w tym kwestii "bezpieczeństwa żywnościowego" - czytamy w oświadczeniu Pałacu Elizejskiego.

 • 20:00

  Cztery osoby cywilne zginęły, a dziewięć odniosło obrażenia w wyniku poniedziałkowych rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim, ponadto w szpitalu zmarła jedna osoba przewieziona z obwodu ługańskiego – poinformował na Telegramie szef władz regionu donieckiego Pawło Kyryłenko.

 • 20:00

  Rosyjscy żołnierze zajęli budynek rady miejskiej w Chersoniu - przekazał mer tego miasta Ihor Kołychajew. Z budynku zdjęto flagę Ukrainy, Rosjanie odebrali urzędnikom klucze. Od wtorku radni wstrzymują wykonywanie swoich obowiązków.

 • 19:51
 • 19:50

  W Kreminnej w wyniku wybuchu gazu w merostwie zginęli przedstawiciele władz okupacyjnych i kolaborantów – poinformował szef władz obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

 • 19:02

  Szefernaker: przekroczyliśmy liczbę miliona uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy otrzymali nr PESEL

 • 18:59

  Masowy grób w Starym Krymie ok. 5 km od Mariupola widać na zdjęciach satelitarnych – poinformował projekt śledczy Schemy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda. To już trzecie takie miejsce odnalezione w pobliżu oblężonego miasta. Widoczne na zdjęciach satelitarnych nowe masowe groby pojawiły się na terytorium cmentarza w okupowanej przez Rosjan wsi Stary Krym, ok. 5 km od Mariupola – piszą Schemy. Pierwsze wykopy pojawiły się 24 marca, już po tym, gdy wieś zajęli Rosjanie. Na zdjęciach satelitarnych Planet mają one ok. 60-70 km długości. Na zdjęciu z 24 kwietnia widać nowe rowy. Długość całego obszaru masowego pochówku zwiększyła się do ponad 200 m. Komentując tę informacje mer Mariupola Wadym Bojczenko powiedział, że władze wiedzą o wywożeniu ciał zabitych mieszkańców Mariupola na cmentarz w Starym Krymie i składaniu ich w masowych grobach.

 • 18:56

  Wojska rosyjskie próbują zniszczyć szlaki dostaw pomocy w uzbrojeniu i sprzęcie wojskowym od państw-partnerów Ukrainy i w tym celu atakują z powietrza linie kolejowe – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie w poniedziałek wieczorem. "Wojska rosyjskie prowadzą uderzenia rakietowo-bombowe na obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej, angażując zwłaszcza bombowce strategiczne, okręty i jednostki podwodne. Próbują zniszczyć szlaki dostaw pomocy wojskowo-technicznej od państw-partnerów. W tym celu koncentrują uderzenia na węzły kolejowe" - głosi komunikat.

 • 18:25

  Szef frakcji parlamentarnej rządzącej na Ukrainie partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija zapowiedział, że zwróci się do UE i USA z apelem o sankcje wobec gruzińskiego oligarchy Bidziny Iwaniszwilego, z powodu stanowiska Gruzji wobec inwazji rosyjskiej. Arachamija oświadczył, że Iwaniszwili jest powiązany z rosyjską elitą polityczną. Z powodu tych powiązań - jego zdaniem - władze Gruzji nie wspierają Ukrainy w obecnej wojnie z Rosją.

 • 18:11

  Rosja w czasie wojny z Ukrainą straciła do tej pory ok. 15 tys. żołnierzy oraz ponad 2000 pojazdów wojskowych - poinformował brytyjski minister obrony Ben Wallace. Potwierdził też przekazanie Ukrainie pojazdów opancerzonych Stormer. - Ofensywa, która miała trwać maksymalnie tydzień, trwa już tygodnie - mówił Wallace w Izbie Gmin. Jak przekazał, według brytyjskich ocen, Rosja straciła w wojnie ok. 15 tys. żołnierzy. - Obok ofiar śmiertelnych są straty w sprzęcie i wiele źródeł sugeruje, że w sumie do tej pory ponad 2000 pojazdów opancerzonych zostało zniszczonych lub zdobytych. Obejmuje to co najmniej 530 czołgów, 530 transporterów opancerzonych i 560 bojowych wozów piechoty. Rosja straciła również ponad 60 helikopterów i myśliwców - powiedział. Wallace potwierdził również, że Wielka Brytania wyśle Ukrainie niewielką liczbę pojazdów opancerzonych Stormer wyposażonych w wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Starstreak, a także, że same pociski Starstreak są już używane przez wojska ukraińskie od trzech tygodni.

 • 17:56

  Rosyjscy żołnierze zrównali z ziemią Nowotoszkiwske w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; nie było tam już czego zdobywać, zajęli wypaloną ziemię w tej miejscowości - poinformował na Telegramie szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. "Okupanci opanowali Nowotoszkiwske po wcześniejszym długotrwałym niszczeniu tej osady nalotami bombowymi. Trwają walki o pozostałe okoliczne miejscowości. Wróg stosuję tę samą taktykę: równa wszystko z ziemią" - relacjonował Hajdaj.

 • 17:52

  Na wojnie w Ukrainie zginęło już ponad 300 rosyjskich oficerów i co najmniej 500 żołnierzy z elitarnych jednostek desantu, piechoty morskiej i specnazu – podała rosyjska niezależna Mediazona po przeanalizowaniu 1744 publicznych informacji o śmierci rosyjskich wojskowych. Jak zaznaczają autorzy analizy, jest to jedynie ta grupa 1744 zabitych, o których informacje były opublikowane w mediach, sieciach społecznościowych, na stronach urzędów od 24 lutego do 22 kwietnia. "Realnie straty są większe" – twierdzi Mediazona, a takiego samego zdania są eksperci wojskowi. "Nie o wszystkich zabitych informują prasa, media, władze lokalne" – zaznacza portal. Od początku inwazji poinformowano o śmierci co najmniej 317 rosyjskich oficerów, wśród których 44 miało rangę co najmniej podpułkownika.

 • 17:35

  Troje mieszkańców wsi Bezruky w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy zginęło w ostrzale artyleryjskim wsi, przeprowadzonym przez wojska rosyjskie - poinformował ukraiński portal Suspilne powołując się na władze lokalne. Zabici to kobieta i dwóch mężczyzn - powiedzieli portalowi inni mieszkańcy wsi. Jeszcze jedna osoba została ranna. Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow poinformował, że ostrzeliwana była cała hromada (gmina) Dergacze, w tym jej główne miasto i niemal wszystkie pozostałe miejscowości. Wieś Bezruky należy do tego obszaru. Ostrzał trwał od godz. 6 rano czasu lokalnego (godz. 5 w Polsce) i po 10 godzinach trwał nadal. - Strzelają z artylerii, Gradów (systemów rakietowych Grad) i moździerzy. Prawie w całej hromadzie są zniszczone budynki, które teraz płoną - powiedział cytowany przez Suspilne szef hromady Wiaczesław Zadorenko.

 • 17:32

  W Kijowie działalność prowadzi już 40 procent restauracji i kawiarni, które funkcjonowały przed inwazją Rosji na Ukrainę (czyli do 23 lutego) - poinformowała agencja Interfax-Ukraina za firmą Poster, obsługującą system automatyzacji obiektów gastronomicznych.

 • 16:44

  Pierwsza grupa hiszpańskich ekspertów medycyny sądowej wkrótce rozpocznie współpracę z prokuraturą Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), UE oraz władzami w Kijowie w celu zbadania zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan na Ukrainie – poinformowała minister sprawiedliwości Hiszpanii Pilar Llop.

 • 16:14

  Rosyjskie wojska kontynuują ofensywę na wschodzie Ukrainy, ale spotykają się ze skutecznym oporem z naszej strony - poinformował rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk, cytowany przez agencję Reutera. - Siły najeźdźcy próbowały przełamać ukraińską obronę w miejscowościach Rubiżne, Siewierodonieck, Marjinka, Popasna i Awdijiwka (w obwodach ługańskim i donieckim - red.), a także starały się posunąć naprzód z okolic Iziumu w kierunku Barwnikowego i Słowiańska - przekazał Motuzjanyk.

 • 16:08

  W Rosji zaproponowano nowe przepisy dotyczące tzw. zagranicznych agentów. W razie ich przyjęcia "agentami" mogą stać się osoby czy organizacje niekoniecznie otrzymujące fundusze z zagranicy, ale będące "pod wpływami zagranicznymi w innych formach". O projekcie ustawy zatytułowanej "O kontroli działalności osób znajdujących się pod wpływami zagranicznymi" poinformował w poniedziałek niezależny portal Meduza. Jednym ze współautorów projektu jest deputowany Andriej Ługowoj, podejrzewany w Wielkiej Brytanii o udział w otruciu radioaktywnym polonem byłego funkcjonariusza FSB Aleksandra Litwinienki.

 • 15:50

  Uznanie przez zagraniczne parlamenty działań Rosji na Ukrainie za akt ludobójstwa ma charakter polityczny; trudno zebrać dowody na ludobójstwo, jednak śledztwo w sprawie przymusowego wywożenia dzieci ukraińskich na tereny okupowane i do Rosji może być obiecujące – uważa prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa. Mówiąc o dowodach, dotyczących ludobójstwa na Ukrainie, prokurator wyjaśniła: - Musimy udowodnić, że dochodzi do zniszczenia określonej grupy ludzi w określonych celach. Ma to być historia zagłady cywila, nie jako indywidualnej osoby, ale cywila, ponieważ należy on do określonej grupy narodowej. I tę motywację trzeba będzie w każdym pojedynczym przypadku udowodnić. Dlaczego linia dotycząca deportacji dzieci jest tak obiecująca w śledztwie dotyczącym ludobójstwa? Bo musimy udowodnić, że dzieci były tutaj, a teraz są gdzie indziej, i że zostały tam przemieszczone z konkretnym zamiarem. - Jako obywatelka Ukrainy wierzę, że rzeczywiście dochodzi do ludobójstwa, ponieważ zamiarem Putina nie jest odebranie wschodu (Ukrainy), ale zniszczenie Ukrainy jako państwa i Ukraińców jako narodu. Ci, którzy zgodzą się być Rosjanami, przeżyją, a ci, którzy powiedzą, że są Ukraińcami, zostaną zniszczeni. Mówię to jako obywatelka. A jako prokurator moim zadaniem jest to udowodnić - podkreśliła Wenediktowa w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina. Według danych prokuratury, na terytoria okupowane Ukrainy i do Rosji zostało wywiezionych 5730 Ukraińców, jednak w tych szacunkach nie zostali ujęci mieszkańcy oblężonego Mariupola nad Morzem Azowskim.

 • 15:49

  Joe Biden nominował Bridget Brink na stanowisko ambasadora USA w Kijowie - poinformowano w komunikacie Białego Domu. Brink jest zawodową pracownicą amerykańskiej dyplomacji. Obecnie jest ambasadorem w Bratysławie.

 • 15:30

  Rosyjskie MSZ uznało 40 niemieckich dyplomatów za osoby niepożądane.

 • 15:20

  Niestety, nie ma ustaleń w sprawie korytarza humanitarnego z Azowstalu w Mariupolu – oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, zaznaczając, że ogłoszony przez Rosje w trybie jednostronnym korytarz "nie zapewnia bezpieczeństwa". Strona ukraińska poprosiła sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, by został on "inicjatorem i gwarantem korytarza humanitarnego". "Dzisiaj strona rosyjska po raz kolejny poinformowała o korytarzu dla wyprowadzenia cywilów z Azowstalu. W to można by uwierzyć, jeśli by Rosjanie wcześniej wiele razy nie zrywali korytarzy humanitarnych" – napisała Wereszczuk w Telegramie. Zaznaczyła, że "korytarz humanitarny zostaje otwarty po uzgodnieniu przez obie strony. Korytarz ogłoszony przez jedną stronę nie zapewnia bezpieczeństwa i dlatego właśnie nie jest korytarzem humanitarnym". "Oficjalnie i publicznie oświadczam: na dzień dzisiejszy nie ma ustaleń w sprawie korytarzy humanitarnych z Azowstalu" – podkreśliła.

 • 14:45

  Obwód zaporoski szykuje się do obrony przed spodziewaną ofensywą Rosji na południowo-wschodnią część Ukrainy – przekazała w poniedziałek CNN, cytując komunikat tamtejszej rady obwodowej. Przez Zaporoże cywile uciekają z oblężonego Mariupola.

  "Wróg przygotowuje się do ofensywy. Rosyjscy okupanci zgromadzili dużo uzbrojenia i sił na odcinku frontu Wełyka Nowosiłka-Nowodariwka-Małyniwka. Wróg próbuje przemieszczać się w kierunku Zaporoża, ale bezskutecznie. Umiejscowienie sił na froncie nie zmieniło się" – napisano w komunikacie.

 • 14:17

  Resort obrony Ukrainy: Rosjanie nadal starają się przełamać ukraińską obronę w okolicach Rubiżnego, Popasnej oraz Marjinki na wschodzie kraju. Rosyjskie ataki z Iziumu w kierunku Słowiańska i Barwenkowa nie przynoszą sukcesów.

 • 13:33

  - W pierwszym tygodniu wojny ponieśliśmy straty o wartości około 100 miliardów dolarów. To majątek zniszczony przez rosyjskich okupantów. Suma ta rośnie z każdym dniem. Teraz powiedziałbym, że te straty to około 650 miliardów dolarów - przekazał Ołeh Ustenko, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany w poniedziałek przez portal Kyiv Post.

  Jego zdaniem, biorąc pod uwagę dodatkowe straty spowodowane niekorzystnymi procesami finansowymi i gospodarczymi, wielkość szkód wyrządzonych gospodarce Ukrainy sięgnęła ok. jednego biliona dolarów. - To kwota, którą Federacja Rosyjska musi nam wypłacić po naszym zwycięstwie - podkreślił doradca prezydenta.

  Zniszczenia po pożarze spowodowanym trafieniem rosyjskiego pocisku w budynku mieszkalnym w Charkowie

 • 13:08

  Można się zastanawiać, dlaczego Schroeder mieszka w Hanowerze, a nie w Moskwie. Jeśli nadal pracuje dla morderców, można tylko powiedzieć: przeprowadź się do Moskwy - powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko dziennikowi "Bild" w kontekście wywiadu, jakiego były kanclerz udzielił gazecie "New York Times".

 • 12:48

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała w poniedziałek na Facebooku kolejną przechwyconą rozmowę rosyjskich wojskowych. W nagraniu dowódca batalionu rozpoznania wydaje żołnierzowi rozkaz ostrzelania grupy dzieci wracających ze szkoły. "Bądź odważny" - mówi rosyjski oficer.

 • 12:47

  Lekarze medycyny sądowej znaleźli w ciałach cywilów zabitych przez Rosjan w Buczy fleszetki - małe rzutki umieszczane w pociskach, by zwiększyć siłę rażenia, które szeroko stosowano w czasie I wojny światowej - podał w poniedziałek brytyjski "The Guardian".

 • 12:47

  Dwie rakiety manewrujące wystrzelone przez wojsko rosyjskie przeleciały w poniedziałek rano nad Chmielnicką Elektrownią Atomową - poinformowała spółka Enerhoatom na Telegramie.

 • 12:06

  Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że rosyjskie wojska wstrzymają działania zbrojne, by umożliwić ewakuację cywilów z oblężonej huty Azowstal w Mariupolu. Zawieszenie broni ma zacząć obowiązywać o godzinie 14 czasu moskiewskiego w poniedziałek. Resort przekazał, że uwięzieni w obiekcie cywile mogą udać się w "dowolnym kierunku".

 • 11:57

  Rosyjska armia uczyniła tegoroczną Wielkanoc w Ukrainie czerwoną od krwi – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w poniedziałek w mediach społecznościowych.

  - Proponowano Rosji wielkanocne zawieszenie broni. Ale świat prawosławny zobaczył, że dla rosyjskich agresorów Wielkanoc nic nie znaczy. Dla nich to po prostu czerwona data w kalendarzu, która wymaga specjalnych słów, specjalnego zachowania, ale nie tego, co nazywa się wiarą, i nie tego, co nazywa się chrześcijańską dobrocią. Rosyjska armia uczyniła tę Wielkanoc czerwoną nie tylko formalnie w kalendarzu, ale też czerwona od krwi – oznajmił Zełenski.

 • 11:02

  Cały obwód ługański został pozbawiony prądu – poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

 • 10:38

  Według danych prokuratury na dzień 25 kwietnia na Ukrainie od początku wojny z Rosją zginęło 3818 cywilów, a ponad cztery tysiące osób zostało rannych - poinformowała ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa w wywiadzie przytoczonym w poniedziałek przez agencję Interfax-Ukraina.

 • 10:37

  Ataki rakietowe na miasta Żmerynka i Koziatyn w obwodzie winnickim przeprowadziły w poniedziałek siły rosyjskie – poinformował szef władz obwodowych Serhij Borzow w nagraniu zamieszczonym na Telegramie.


  "Wróg stara się atakować obiekty krytycznej infrastruktury. Niestety są zabici i ranni. Trwają akcje ratunkowe".


 • 10:13

  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 21,9 tys. żołnierzy, a także 884 czołgi, 2258 pojazdów opancerzonych, 181 samolotów i 154 śmigłowce – ogłosił w poniedziałek w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Od 24 lutego do 25 kwietnia siły rosyjskie straciły również 411 systemów artyleryjskich, 149 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 69 systemów przeciwlotniczych, 1566 samochodów, osiem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 201 bezzałogowych statków powietrznych poziomu operacyjno-taktycznego i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

 • 10:12

  Pięć dworców kolejowych w centralnej i wschodniej Ukrainie zostało ostrzelanych w poniedziałek rano przez wojska rosyjskie – poinformowały ukraińskie koleje na Telegramie.

 • 9:36

  Burmistrz Hamburga Peter Tschentscher i mer Kijowa Witalij Kliczko uzgodnili strategiczne partnerstwo między swoimi miastami w związku z rosyjską wojną napastniczą na Ukrainie. Hamburg i Kijów chcą się wzajemnie wspierać w czasach kryzysu - - informuje dziennik "Welt".

  W niedzielę w Hamburgu i w stolicy Ukrainy, Kijowie, obaj politycy podpisali "Pakt na rzecz solidarności i przyszłości".

  Kliczko był połączony z ratuszem hanzeatyckiego miasta na żywo za pośrednictwem wideo.

  Zniszczenia w Kijowie (24.04.2022)

 • 9:13

  Jedna osoba zginęła, a siedem odniosło obrażenia na skutek rakietowego ostrzału miasta Krzemieńczuk w obwodzie połtawskim we wschodniej części Ukrainy – poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Dmytro Łunin na Telegramie.

 • 9:12

  215 dzieci zginęło, a ponad 391 odniosło obrażenia na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainie – poinformowało w poniedziałek biuro ukraińskiej Prokuratury Generalnej na Telegramie.

  Według danych prokuratury najwięcej dzieci zostało poszkodowanych (tj. zginęło lub odniosło obrażenia) w obwodzie donieckim (124), kijowskim (114) i charkowskim (93).

  Prokuratura podkreśla, że nie są to dane pełne, gdyż nadal trwa ustalanie liczby ofiar w miejscach aktywnych działań bojowych oraz na terenach okupowanych.

 • 9:10

  W obwodzie winnickim słychać było wybuchy; mieszkańcom Lwowa zalecono ukrycie się w schronach na czas działań ukraińskiej obrony przeciwlotniczej - informuje w poniedziałek portal Ukrainska Prawda.

 • 9:08

  Siły rosyjskie próbują wydostać rakiety i tajne dokumenty z zatopionego krążownika Moskwa – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na niemiecki dziennik "Bild".

  W miejscu zatopienia Moskwy pracuje specjalny okręt ratowniczy Kommuna – donosi Ukrainform.

  "Ze względu na rozmiary Moskwy (187 m długości) liczącej 110 lat Kommunie raczej nie uda się podnieść z dna zatopionego krążownika. Ale będą podejmowane próby uratowania rakiet przeciwokrętowych i przeciwlotniczych, w które była wyposażona jednostka, a także tajnych dokumentów i sprzętu wojskowego" – twierdzi "Bild".

  Moskwa

 • 8:32

  Austin: Chcemy, żeby społecznośc międzynarodowa była jeszcze bardziej zjednoczona.

 • 8:32

  Austin: Rosja straciła już bardzo dużą część zdolności bojowych, podobnie straciła wielu żołnierzy.

 • 8:29

  Austin: Ukraina potrzebuje broni dalekiego zasięgu i czołgów. Robimy wszystko, co możemy, by zapewić im ten rodzaj wsparcia, któy będzie skuteczny na tym etapie wojny.

 • 8:27

  Blinken: w ramach pomocy humanitarnej dla Ukrainy i państw sąsiednich, które przyjęły uchodźców, przekazano już setki milionów dolarów.

 • 8:25

  Blinken: Rosja coraz bardziej brutalizuje swoją agresję na Ukrainie, ale Ukraina jest silna.

 • 8:21

  Blinken: pojechaliśmy pociągiem do Kijowa z południowej części Polski, więc nie widzieliśmy wiele. W samym Kijowie spędziliśmy około trzy godziny. Spotkaliśmy się z prezydentem Zełenskim i jego zespołem w pałacu prezydenckim. Widzieliśmy ludzi na ulicach Kijowa. Wygląda na to, że toczy się tam normalne życie - to dowód na to, że wojna o stolicę Ukrainy została wygrana.

  Blinken: w Kijowie spędziliśmy ok. trzech godzin (25.04.2022)

 • 8:18

  Austin: w czasie tego spotkania skupialiśmy się na tym, by rozmawiać o tych wszystkich kwestiach, które pozwalają nam wygrać obecną walę, a także budować działania na przyszłość. Rozmawialiśmy o pomocy ze strony sił bezpieczeństwa, o szkoleniu oraz kluczowych kwestiach, które będą omawiane na sesji wtorkowej w Ramstein z udziałem ministrów obrony i szefów sztabów. To spotkanie będzie skupiało się na tym, jak zbudować dodatkowe zdolności dla ukraińskich sił zbrojnych.

 • 8:14

  Austin: spotkanie w Kijowie było bardzo owocne.

  Lloyd Austin o spotkaniu z prezydentem Zełenskim: było to spotkanie owocne

 • 8:13

  Blinken: jeżeli chodzi o działania wojenne, Rosja ponosi porażkę, Ukraina wygrywa. Podstawowym celem Rosji było całkowite podporządkowanie Ukrainy, odebranie jej suwerenności i niezależnośc - to się nie powiodło. Zawodzi rosyjskie wojsko, podupada rosyjska gospodarka.

 • 8:11

  Blinken: zapowiedzieliśmy powrót amerykańskich dyplomatów do Kijowa od przyszłego tygodnia, włączając w to zamiar nominacji Bridget Brink na ambasador USA w Kijowie. Mieliśmy również możliwość rozmowy na temat dalszych działań w przyszłości.

 • 8:08

  Blinken: była to bardzo ważna chwila dla Ukrainy, bardzo ważny moment w trakcie tej wojny i ważny moment dla prowadzenia bezpośrednich szczegółowych rozmów na temat wsparcia, jakie zapewniane jest dla bezpieczeństwa, gospodarki i kwestii humanitarnych w Ukrainie, a także ogromnej presji, którą wywieramy na Rosję.

  Blinken po wizycie w Kijowie: strategia, którą zrealizowaliśmy, daje faktyczne, konkretne rezultaty

 • 8:05

  Antony Blinken i Lloyd Austin na wspólnej konferencji prasowej po wizycie w Kijowie.

 • 7:50

  Pięć osób cywilnych zginęło i pięć odniosło obrażenia w wyniku ostrzelania przez wojska rosyjskie miejscowości obwodu donieckiego w niedzielę – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko w poniedziałek na Telegramie. W Nowoseliwce zabito dwie osoby, w Krasnohoriwce również dwie, a w Nowomychajliwce jedną.

  Kyryłenko dodał, że w Bachmucie w obwodzie donieckim udzielono pomocy dwóm osobom, które odniosły obrażenia w obwodzie ługańskim.

 • 7:48

  Rosja poczyniła niewielkie postępy na niektórych obszarach, skupiając się na całkowitym zajęciu Donabsu - informuje brytyjski resort obrony, powołując się na dane wywiadowcze.

  "Bez wystarczających środków wsparcia logistycznego i bojowego, Rosja nie osiągnęła jeszcze znaczącego przełomu" - czytamy w analizie.

  Jak dodano, zacięta obrona Mariupola przez siły ukraińskie "wyczerpała" wiele rosyjskich jednostek i zmniejszyła ich skuteczność bojową.

 • 7:35

  Rosja prowadzi działania ofensywne na wschodzie Ukrainy, by opanować całe obwody doniecki i ługański oraz zabezpieczyć korytarz lądowy do okupowanego Krymu – poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym komunikacie.

 • 7:13

  Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w poniedziałek rano w niemal wszystkich obwodach Ukrainy – wynika z informacji portalu Hromadske, który opublikował mapę zagrożonych regionów. Syreny alarmowe zabrzmiały wszędzie z wyjątkiem obwodów chersońskiego na południu kraju oraz donieckiego na wschodzie - podał portal Suspilne.

 • 7:07

  Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w poniedziałek rano w niemal wszystkich obwodach Ukrainy – wynika z informacji portalu Hromadske, który opublikował mapę zagrożonych regionów.

  Syreny alarmowe zabrzmiały wszędzie z wyjątkiem obwodów chersońskiego na południu kraju oraz donieckiego na wschodzie - podał portal Suspilne.

 • 7:06

  Siły ukraińskie zabiły minionej doby 73 rosyjskich żołnierzy, zniszczyły siedem sztuk sprzętu i odzyskały kontrolę nad pięcioma kolejnymi miejscowościami na południu Ukrainy – podała w poniedziałek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

  Ukraiński żołnierz

 • 6:53

  Siły ukraińskie zabiły minionej doby 73 rosyjskich żołnierzy, zniszczyły siedem sztuk sprzętu i odzyskały kontrolę nad pięcioma kolejnymi miejscowościami na południu Ukrainy – podała w poniedziałek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

 • 6:36

  Reters: Administracja Joe Bidena w poniedziałek formalnie mianuje Bridget Brink, obecną ambasador na Słowacji, na stanowisko szefowej amerykańskiej misji dyplomatycznej w Kijowie.

 • 6:29

  Amerykański sekretarz Stanu Antony Blinken i Sekretarz Obrony Lloyd Austin udali się w sobotę do Polski, a następnie w niedzielę na Ukrainę, gdzie spotkali się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim innymi wysokimi urzędnikami ukraińskimi, poinformował wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu.

  W nadchodzącym tygodniu amerykańscy dyplomaci wznowią " codzienne podróże" przez granicę do Lwowa, a urzędnicy planują powrót do misji w Kijowie, jak poinformował urzędnik Departamentu Stanu.


  "Byłoby to podkreślenie naszych zobowiązań wobec Ukrainy. Będziemy dążyć do jak najszybszego powrotu naszych dyplomatów do amerykańskiej ambasady w Kijowie"


  Wizyta miała na celu okazanie wsparcia dla Ukrainy, a przedstawiciele USA zadeklarowali również nową pomoc dla Ukrainy w wysokości 713 milionów dolarów.

 • 6:24

  Rodzinne miasto prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Krzywy Róg, przygotowuje się do ataku rosyjskich wojsk. Ukraińska armia spodziewa się, że ofensywa rosyjskich najeźdźców rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych dni, poinformował w niedzielę naTelegramie szef administracji wojskowej miasta Ołeksandr Wilkul.

 • 5:15

  Rosjanie używają gwałtów na kobietach i dzieciach podczas wojny na Ukrainie jako broni. Kanada będzie pomagać w dokumentowaniu tych przestępstw – poinformowała w niedzielę minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

 • 4:54

  Bruksela przygotowuje się do nałożenia na Rosję "inteligentnych sankcji" na import ropy - pisze w poniedziałkowym wydaniu brytyjski "The Times".

  Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, powiedział dziennikowi, że władze w Brukseli wkrótce przedstawią szósty pakiet sankcji przeciwko prezydentowi Putinowi, który będzie zawierał "jakąś formę" embarga na ropę naftową.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: AA/ABACA/Abaca/East News

Tagi:
Raporty: