Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
TVN24 PAP Reuters
Zniszczone ulice i budynki w Mariupolu (wideo z 24.03.2022)
Zniszczone ulice i budynki w Mariupolu (wideo z 24.03.2022)Ukrinform
wideo 2/2
Zniszczone ulice i budynki w Mariupolu (wideo z 24.03.2022)Ukrinform

Ukraina broni się przed rosyjską agresją już 32. dzień. Instytut naukowy w Charkowie, na terenie którego jest badawcza instalacja jądrowa, znów został ostrzelany przez rosyjskie wojska - poinformował ukraiński państwowy inspektorat nadzoru jądrowego. Z kolei prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała we wpisie na Facebooku, że 12 dziennikarzy zginęło w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. W sobotę zakończyła się dwudniowa wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA

> W sobotę zakończyła się dwudniowa wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce.

> Na północną część Lwowa spadły rosyjskie rakiety. Pięć osób zostało rannych - poinformowały miejscowe władze. Wieczorem mer miasta Andrij Sadowy podał, że we Lwowie doszło do kolejnego ataku rakietowego. Szef obwodu lwowskiego Maksym Kozycki poinformował o "trzech dużych eksplozjach".

> Ukraiński państwowy inspektorat nadzoru jądrowego poinformował, że Instytut naukowy w Charkowie, na terenie którego jest badawcza instalacja jądrowa, znów został ostrzelany przez rosyjskie wojska.

> Rosjanie mają jeden cel: zmieść Mariupol z powierzchni ziemi, razem z jego wszystkimi mieszkańcami - powiedział w nocy z soboty na niedzielę mer tego miasta Wadym Bojczenko w rozmowie z agencją Unian. Przyznał, że Rosjanie przejęli kontrolę nad niektórymi częściami Mariupola. - Miasto jest otoczone, pierścień okrążenia zaciska się coraz bardziej - powiedział Bojczenko.

> Wojska rosyjskie ostrzelały domy w Korosteniu w obwodzie żytomierskim. Liczba ofiar jest ustalana - poinformowała w sobotę na Telegramie ukraińska prokuratura generalna.

Wojska rosyjskie ostrzelały domy w Korosteniu w obwodzie żytomierskimUkraińska Prokuratura Generalna

> Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała we wpisie na Facebooku, że 12 dziennikarzy zginęło w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Podkreśliła, że wobec co najmniej 56 przedstawicieli mediów dopuszczono się przestępstw.

> Ukraińskie siły zabiły generała Jakowa Riezancewa, kolejnego rosyjskiego wojskowego wysokiej rangi. BBC zwraca uwagę, że to już siódmy rosyjski generał i drugi generał porucznik, który zginął od początku zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę.

> Prezydent USA Joe Biden w przemówieniu przy Zamku Królewskim nawiązał do słów papieża Jana Pawła II. "Nie lękajcie się" - mówił amerykański prezydent, cytując papieskie przesłanie i przekonując, że pokona ono brutalność wojny w Ukrainie. Zwrócił się także do samych Ukraińców. - Stoimy z wami - podkreślił.

> Skierowane przeciwko ludności cywilnej działania wojenne oznaczają, że Rosja robi wszystko, by doprowadzić do "derusyfikacji" Ukrainy - powiedział Wołodymyr Zełenski. - To kolejna manifestacja samobójczej polityki Rosji - podkreślił ukraiński prezydent i zaapelował o dostawy ciężkiej broni.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: TVN24 PAP Reuters

Tagi:
Raporty: