Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
TVN24 PAP

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa 78. dobę. Zastępca szefa Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksij Hromow poinformował, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę wróg przeprowadził 487 ataków rakietowych z terytorium Rosji i Białorusi, wystrzeliwując 788 różnego rodzaju rakiet. Wykonano też 4917 lotów bojowych. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

Gwardia Narodowa Ukrainy po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji podała wielkość strat wojennych w swoich szeregach. Zginęło 501 żołnierzy ich formacji, a 1697 zostało rannych - przekazał na briefingu prasowym Ołeksij Nadtoczyj, naczelnik Zarządu Operacyjnego Gwardii.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę wróg przeprowadził 487 ataków rakietowych z terytorium Rosji i Białorusi, wystrzeliwując 788 różnego rodzaju rakiet' wykonano też 4917 lotów bojowych - poinformował Ołeksij Hromow, zastępca szefa Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wicepremier Ukrainy informuje o trwających rozmowach z Rosją o wymianie ciężko rannych obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu na rosyjskich jeńców wojennych.

Władze oblężonego Mariupola alarmują o trudnych warunkach w mieście. Szacują, że do końca roku może umrzeć ponad 10 tysięcy mieszkańców.

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował, że w miejscowości Ołeniwka w obwodzie donieckim wojska rosyjskie przetrzymują na terenie byłej kolonii karnej około trzech tysięcy mieszkańców Mariupola i okolic, którzy nie przeszli "filtracji" rosyjskiej i uznani są za "nieprawomyślnych".

Ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow ocenił, że jeśli rosyjskie wojska umocnią się na Wyspie Węży na Morzu Czarnym, to będą mogły rozmieścić tam systemy obrony powietrznej i kontrolować niebo nad południowo-zachodnią Ukrainą. Ma to kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia rosyjskiej operacji desantu w kierunku Naddniestrza.

Rosja nałożyła sankcje na 31 firm mających siedziby w krajach, które wcześniej nałożyły na nią sankcje za inwazję na Ukrainę - poinformowała Agencja Reutera. Wśród nich są między innymi niemiecka spółka Gazprom Germania oraz polska spółka EuRoPol GAZ, właściciel polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: TVN24 PAP

Tagi:
Raporty: