TVN24 | Świat

Atak Rosji na Ukrainę. Austria zapewnia, że pozostanie neutralna

TVN24 | Świat

Autor:
katke/dln
Źródło:
PAP

- Austria była, jest i pozostanie neutralna - powiedział kanclerz Austrii Karl Nehammer. To odpowiedź na słowa liderki austriackich socjaldemokratów (SPOe), która zażądała od kanclerza federalnego wyraźnego potwierdzenia austriackiej neutralności w obliczu ataku Rosji na Ukrainę.

- Austriacka neutralność wyświadczyła nam dużą przysługę. Z mojej strony to koniec dyskusji na ten temat – podkreślił kanclerz.

- Europa przechodzi obecnie jeden z najpoważniejszych kryzysów od czasów II wojny światowej. Szaleje wojna. Ludziom potrzebna jest szybka pomoc i solidarność. Potrzebne jest wsparcie dla przywódców politycznych, których życie jest tam zagrożone - powiedział Nehammer.

- W tym momencie nie są nam potrzebne dyskusje, które nie mają podstaw w rzeczywistości - dodał.

Liderka socjaldemokratów zażądała potwierdzenia neutralności

Pamela Rendi-Wagner, liderka austriackich socjaldemokratów (SPOe), już wcześniej wykluczyła podejmowanie debaty o odejściu neutralności i zażądała od kanclerza federalnego wyraźnego potwierdzenia austriackiej neutralności. - Nasza neutralność nie podlega negocjacjom. Obecna chwila to nie jest odpowiedni moment na dyskutowanie o neutralności - podkreśliła.

Rendi-Wagner zaznaczyła, że neutralność w rozumieniu dyplomatycznych działań nie wyklucza zaangażowania i aktywności, zajmowania jasnego stanowiska w przypadku łamania praw człowieka lub prawa międzynarodowego.

- Na pewno potrzebna jest sprawna armia, a także zwiększona współpraca europejska w sferze bezpieczeństwa i polityki zagranicznej - dodała.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj wydanie specjalne w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:katke/dln

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: