Ambasador Ukrainy: Turcja jest jednym z państw, które kupują zboże skradzione Ukrainie przez Rosję

Źródło:
PAP

Ukraiński Ambasador Wasyl Bodnar przekazał, że Turcja jest jednym z państw, które skupują zboże skradzione Ukrainie przez Rosjan. Według ukraińskich władz siły rosyjskie ukradły i wywiozły już pół miliona ton zbóż.

Informację o kupowaniu skradzionego zboża przez Turcję Wasyl Bodnar przekazał w piątek. Dyplomata powiedział dziennikarzom, że w związku z tą sytuacją zwrócił się on do władz tureckich i Interpolu o pomoc w ustaleniu, kto jest zamieszany w transport zboża przez tureckie wody terytorialne.

Według władz ukraińskich jak dotąd Rosjanie ukradli pół miliona ton zbóż z terenów okupowanych.

Rząd Ukrainy utrzymuje również, że Rosja próbowała sprzedać zboże w Egipcie i Libanie, ale nie zgodziły się na to władze tych państw. Media informowały w niedzielę, że jeden z rosyjskich statków, który prawdopodobnie transportował skradzione zboże wszedł w niedzielę do portu w Latakii w Syrii.

Czytaj także: CNN: rosyjski statek ze skradzionym ukraińskim zbożem namierzony w syryjskim porcie

Rosja blokuje również ukraińskie porty. Wskutek tego w silosach znajduje się obecnie ponad 20 mln ton zbóż, które są przeznaczone na eksport. Wstrzymywanie tego eksportu może spowodować klęskę głodu w wielu państwach, głównie w północnej Afryce.

Przed agresją rosyjską Ukraina eksportowała 5 mln ton zbóż miesięcznie. Ukraińskie rolnictwo odpowiadało za 12 proc. światowej produkcji pszenicy, 15 proc. produkcji kukurydzy oraz połowę globalnej produkcji oleju słonecznikowego. 

Autorka/Autor:MAK\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artem Grebenyuk / Shutterstock