Atak Iranu na Izrael. Netanjahu wygłosił orędzie

Źródło:
tvn24.pl
Orędzie Benjamina Netanjahu
Orędzie Benjamina NetanjahuTVN24
wideo 2/2
Orędzie Benjamina NetanjahuTVN24

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wygłosił orędzie do narodu. - Nasze systemy obronne są gotowe. Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział. W sobotę wieczorem Iran wystrzelił drony w kierunku Izraela.

> Iran wystrzelił w ciągu nocy w stronę Izraela ponad 300 dronów i rakiet, z czego 99 procent zostało zestrzelonych - oświadczyło w niedzielę izraelskie wojsko.

> Większość irańskich pocisków została przechwycona przez obronę przeciwlotniczą. W wyniku ataku ranna w Izraelu została siedmioletnia dziewczynka. Lekko uszkodzona została także izraelska baza wojskowa – ogłosił w nocy z soboty na niedzielę rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari.

> "Przechwyciliśmy, odparliśmy, razem zwyciężymy" - napisał w mediach społecznościowych premier Izraela Benjamin Netanjahu.

> Irańskie siły zbrojne i Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej ogłosiły, że atak jest odwetem za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku.

> "Sprawę można uznać za zakończoną"- oświadczyło stałe przedstawicielstwo Iranu przy ONZ. "Jeżeli jednak reżim izraelski popełni kolejny błąd, reakcja Iranu będzie znacznie surowsza. Jest to konflikt pomiędzy Iranem a podłym reżimem izraelskim, od którego USA muszą trzymać się z dala" - dodała irańska misja.

> Stany Zjednoczone pomogły Izraelowi zestrzelić niemal wszystkie drony i rakiety, zaś Izrael wysłał jasny sygnał swoim wrogom, że nie są w stanie zagrozić jego bezpieczeństwu - powiedział w oświadczeniu prezydent USA Joe Biden po rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

> Joe Biden zapowiedział, że w poniedziałek zwoła spotkanie przywódców G7, aby skoordynować zjednoczoną reakcję dyplomatyczną na atak Iranu.

> Szef Pentagonu Lloyd Austin poinformował, że USA strąciły "dziesiątki" dronów i rakiet wystrzeliwanych z Iranu, Iraku, Syrii i Jemenu. Wezwał też Iran do "natychmiastowego powstrzymania" jakichkolwiek dalszych ataków - w tym za pośrednictwem wspieranych przez Iran bojówek - i deeskalacji napięć.

- Państwo Izrael jest silne, armia jest silna, społeczeństwo jest silne - tak Benjamin Netanjahu zwrócił się do narodu w orędziu. - W ostatnich latach, a szczególnie w ostatnich tygodniach, Izrael przygotowywał się na możliwość bezpośredniego ataku z Iranu. Nasze systemy obrony są uruchomione, jesteśmy gotowi na każdy scenariusz, zarówno w obronie, jak i w ataku - dodał.

CZYTAJ: Iran zaatakował Izrael. Relacja

Premier Izraela przekazał, że docenia wsparcie Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i wielu innych państw.

"Razem stajemy do walki"

Zapowiedział, że przed każdym zagrożeniem kraj będzie bronić się "w sposób spokojny i zdecydowany". Zaapelował też do mieszkańców o zachowanie spokoju.

- Wzywam was do podporządkowania się rozkazom obrony cywilnej. Razem stajemy do walki i razem, z bożą pomocą, pokonamy naszych wrogów - powiedział.

Iran wystrzelił drony w kierunku Izraela

Izraelska armia, cytowana przez agencję Reutera, poinformowała, że Iran wystrzelił w kierunku Izraela kilkadziesiąt dronów. Ich lot ma zająć kilka godzin. Źródła Reutera przekazują, że drony zostały zauważone nad Irakiem. Kraj ten podjął decyzję o zamknięciu swojej przestrzeni powietrznej.

Biały Dom potwierdził, że Iran rozpoczął atak na Izrael, a Stany Zjednoczone wesprą izraelską obronę przeciwko temu zagrożeniu.

"Izrael odwołał w sobotę zaplanowane na nadchodzące dni wycieczki szkolne i inne aktywności młodzieży, w tym początek święta Paschy, a także postawił siły zbrojne w stan pełnej gotowości w związku z możliwym atakiem Iranu" - pisała wcześniej agencja Reuters.

Autorka/Autor:FC/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sean Gallup/Getty Images