Internauci apelują o uwolnienie nawigatorki. Tymoszenko: "Nadio, zakończ głodówkę"

Internauci walczą o uwolnienie Sawczenko z więzieniaTwitter

Nadia Sawczenko jest ukraińską nawigatorką, która walczyła w Donbasie. W czerwcu została zatrzymana przez separatystów i przewieziona do donieckiego więzienia. 8 lipca "odnalazła się" w rosyjskim areszcie i do dziś w nim przebywa. Miesiąc temu rozpoczęła głodówkę, sprzeciwiając się bezprawnemu uwięzieniu.

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zaapelowała do Nadii Sawczenko, by ta zaprzestała głodówki. "Jesteś nam potrzebna. Jesteś nam potrzebna żywa. Proszę cię, przestań głodować! Nabieraj sił. Wrogowie chcą, byśmy byli osłabieni" - tymi słowami przywódczyni partii Batkiwszczyna zwróciła się do nawigatorki, która po wyborach w październiku ub.r. została deputowaną ukraińskiego parlamentu z listy jej partii.

Tymoszenko podkreśliła, że sprawę z przebywającą w moskiewskim areszcie Sawczenko należy rozwiązać "niezwłocznie", jeszcze przed zaplanowanym spotkaniem przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji w Astanie 15 stycznia.

Była premier zaapelowała do przywódców światowych, by domagali się uwolnienia nawigatorki.

Sawczenko ogłosiła głodówkę 15 grudnia, na znak protestu przeciwko złej obsłudze lekarskiej. 22 grudnia oświadczyła, że będzie głodować do czasu powrotu na Ukrainę.

W najbliższych dniach ukraińską aresztowaną planują odwiedzić rosyjscy obrońcy praw człowieka.

Poparcie internautów

Po tym jak Ukrainka trafiła do więzienia internauci rozsyłali w portalach społecznościowych zdjęcia Nadiji Sawczenko z apelem #SaveOurGirl (uwolnijcie naszą dziewczynę), nawiązując do licznych kampanii społecznych, związanych m.in. z uwolnieniem porwanych przez terrorystów nigeryjskich uczennic.

#FreeSavchenko

Tym razem internauci poszli o krok dalej. Na 5 stycznia wyznaczyli dzień, w którym w serwisie Twitter wywołają "burzę". Tzn. "Twitter storm" polega na udostępnianiu zdjęć, uwięzionej kobiety, oznaczonych hashtagiem #FreeSavchenko.

Inicjatorem akcji jest użytkownik @Glasnostgone, który już wcześniej wspierał akcje w mediach społecznościowych popierające Ukrainę w konflikcie z Rosją.

Internauci przede wszystkim walczą o uwolnienie Sawczenko z rosyjskiego więzienia. Zależy im jednak też na jak największym nagłośnieniu sprawy, dlatego pomysłodawca apeluje o dopisywanie do zdjęć wpisów w różnych językach. Dodatkowo internauci przypominają, że 5 stycznia jest dla Sawczenko 22. dniem strajku głodowego.

#FreeSavchenko Today we can give Nadiya & Ukraine a voice; Please re-Tweet & make Twitter work 4 Ukraine @AP @Reuters pic.twitter.com/RpCXzBcL9p— Glasnost Gone (@GlasnostGone) styczeń 5, 2015

#FreeSavchenko pic.twitter.com/1Zq4Cx0O4I.— Wojciech Jakóbik (@wjakobik) styczeń 5, 2015

#FreeSavchenko Ukrainian MP & PACE delegate, who is imprisoned in Russia. Today 22nd day on hunger strike. pic.twitter.com/OtpcUr2XXE— океан мрій (@OceanOf_Dreams) styczeń 5, 2015

Please, don't forget #FreeSavchenko pic.twitter.com/fuV8ho6qOX— Olle Josefsson (@ollejos) styczeń 3, 2015

#FreeSavchenko Twitter storm January 5, 2015 pic.twitter.com/WxpnzyNC0J— Alexander Morozenko (@ukrainik) styczeń 3, 2015

"@DARTUSLD: "@mark24823687: Today is Monday 5th http://t.co/8wtipFKhPc is #FreeSavchenko day please RT & help pic.twitter.com/6ln2NqZVGJ"".— Ludmila (@ludmila1348) styczeń 5, 2015

#FreeSavchenko from terrorist state #Russia pic.twitter.com/WaqhNwtCwU— UKROP (@GalaxyS4User) styczeń 5, 2015

Today is Day of Action for Nadiya Savchenko, POW illegally held by Russia. Pls RT messages asking to #FreeSavchenko pic.twitter.com/vxT7yiyXNO— bangkokdave (@bangkokdave) styczeń 5, 2015

"Kobieta pilot"

Nadija Sawczenko była nawigatorką samolotu bombowego Su-24M. Służyła w Iraku, w 2011 roku została bohaterką filmu dokumentalnego.

Pochodząca z Kijowa 33-letnia Nadija Sawczenko dobrowolnie pojechała na wschód Ukrainy, by wziąć udział w walkach. Separatyści i Rosjanie oskarżają ją, że kierowała ogniem, którego ofiarą padli m.in. rosyjscy dziennikarze telewizji WGTRK Igor Kornieluk i Anton Wołoszyn.

Nawigatorka została wzięta do niewoli, a w lipcu znalazła się w areszcie w Rosji. Sawczenko twierdzi, że została wzięta do niewoli przez uzbrojonych separatystów, którzy przekazali ją w ręce rosyjskich oficerów FSB.

Autor: kl, asz/mtom / Źródło: twitter, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Tagi:
Raporty: