Biały Dom i Macron nawołują do obrony cywilów w Strefie Gazy. Odpowiedź premiera Izraela

Źródło:
PAP

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał Izrael do "zaprzestania bombardowań Gazy i zabijania cywilów". W wywiadzie dla BBC oświadczył też, że zawieszenie broni byłoby korzystne dla Izraela. Podkreślił, że "Francja potępia terroryzm Hamasu". Wywiad spotkał się z reakcją premiera Izraela Benjamina Netanjahu. - Świat powinien potępić Hamas, a nie Izrael - powiedział Netanjahu.

Izrael stanął w obliczu rosnącej presji międzynarodowej, w tym ze strony Stanów Zjednoczonych i Francji. Przywódcy nawołują, aby zwiększyć ochronę palestyńskich cywilów w Gazie.

Według urzędników odpowiedzialnych za służbę zdrowia w Gazie liczba Palestyńczyków zabitych podczas bombardowań przybrzeżnej enklawy w ciągu ostatnich pięciu tygodni przekroczyła 11 tysięcy, w czasie gdy siły izraelskie prowadziły wojnę z bojownikami Hamasu, którzy 7 października dokonali śmiercionośnego szaleństwa w południowym Izraelu.

Macron: w istocie to cywile są bombardowani

"Dzielimy z Izraelem jego ból i podzielamy jego dążenie do uwolnienia się od terroryzmu i do obrony, ale w istocie dzisiaj to cywile są bombardowani. Te dzieci, te kobiety, te osoby w starszym wieku są bombardowani i zabijani" - powiedział Macron w wywiadzie dla BBC.

"Nie ma żadnego usprawiedliwienia i żadnej legitymizacji dla takich działań. Wzywamy Izrael do ich zaprzestania" - oświadczył francuski prezydent..

Czytaj też: Biały Dom: Izrael zgodził się na przerwy humanitarne

Macron podkreślił, że "walka z terroryzmem powinna być prowadzona zgodnie z zasadami prawa wojennego i międzynarodowego prawa humanitarnego ponieważ prowadzi ją państwo demokratyczne".

Macron zaapelował o zawieszenie broni w wojnie Izraela z Hamasem i wyraził nadzieję że inne państwa, w tym Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przyłączą się do jego apelu.

Blinken: zbyt wielu Palestyńczyków zostało zabitych

W podobnym tonie wypowiedział się sekretarz stanu USA Antony Blinken. - Zdecydowanie zbyt wielu Palestyńczyków zostało zabitych. Zdecydowanie zbyt wielu ucierpiało w przeszłości - powiedział podczas piątkowej rozmowy z dziennikarzami w Indiach, gdzie odbywa swoją wizytę.

Blinken potwierdził jednocześnie wsparcie USA dla izraelskiej armii. Chce zapewnienia, że Gaza nie będzie dłużej wykorzystywana "jako platforma do wywoływania terroryzmu".

Premier Izraela: świat powinien potępić Hamas, a nie Izrael

W odpowiedzi premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że "świat powinien potępiać Hamas, a nie Izrael ponieważ to Hamas zaatakował zabijając cywilów i uprowadzając zakładników".

Netanjahu podkreślił, że Izrael "dokłada wszelkich starań aby oszczędzać ludność cywilną, która jednak jest wykorzystywana przez Hamas jako żywe tarcze".

"Zbrodnie, które Hamas dzisiaj popełnia w Gazie będą popełniane jutro w Paryżu, Nowym Jorku i wszędzie na świecie" - powiedział Netanjahu.

Autorka/Autor:ek / prpb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: