TVN24 | Świat

Prezydent Andrzej Duda z małżonką w Watykanie. Półgodzinna rozmowa z papieżem

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
momo/
tam
Źródło:
PAP, TVN2
Para prezydencka w Watykanie. Andrzej Duda odbył półgodzinną rozmowę z papieżem Franciszkiem
Para prezydencka w Watykanie. Andrzej Duda odbył półgodzinną rozmowę z papieżem FranciszkiemKancelaria Prezydenta
wideo 2/6
Kancelaria PrezydentaPara prezydencka w Watykanie. Andrzej Duda odbył półgodzinną rozmowę z papieżem Franciszkiem

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli w piątek do Watykanu. Prezydent RP odbył rozmowę z papieżem, która trwała około 30 minut. Po tym spotkaniu odbyła się audiencja dla pary prezydenckiej. Duda udał się następnie na rozmowę z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem. - Rozmowa z papieżem Franciszkiem była niezwykle ważna. Podziękowałem za modlitwę za Polskę i Ukrainę oraz za potępienie wojny - relacjonował prezydent po spotkaniu. Dodał, że przekazał papieżowi zaproszenie do Polski.

Spotkanie prezydenta RP z papieżem ma miejsce pięć tygodni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. To właśnie wojna, sytuacja uchodźców oraz pomoc dla nich są głównymi tematami rozmów w Watykanie.

Para prezydencka została oficjalnie powitana na dziedzińcu Świętego Damazego przed Pałacem Apostolskim.

Półgodzinna rozmowa papieża z prezydentem, po niej audiencja dla pary prezydenckiej

Najpierw odbyła się rozmowa prezydenta z Franciszkiem, która trwała około pół godziny, a następnie audiencja dla pary prezydenckiej. W drugiej części audiencji w bibliotece nastąpiła tradycyjna wymiana podarunków.

Duda wręczył Franciszkowi portret błogosławionego prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz album dokumentujący pierwszy rok drugiej kadencji swojej prezydentury. Wśród podarunków dla papieża były też płyty z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu Janusza Olejniczaka i zwycięzcy ostatniego Konkursu Chopinowskiego Bruce'a Liu. Franciszek podarował Andrzejowi Dudzie pamiątkowy medal z wizerunkiem świętego Marcina oraz komplet swoich dokumentów i książkę na temat jego historycznej modlitwy o ustanie pandemii, która odbyła się na placu świętego Piotra 27 marca 2020 roku.

Następnie prezydent udał się na rozmowę z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem. Po obu tych spotkaniach Watykan ma wydać komunikat informujący o poruszonych tematach.

Po godzinie 12 para prezydencka złożyła wiązankę kwiatów przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra. W sobotę przypada 17. rocznica śmierci polskiego papieża.

Duda o "niezwykle ważnej" rozmowie z papieżem

- Bardzo się cieszę z tego, że mogliśmy odbyć te wszystkie spotkania, i te duchowe i te o charakterze bardziej politycznym - mówił na konferencji prasowej w Watykanie Andrzej Duda. Podkreślił, że rozmowa z papieżem Franciszkiem była dla niego "niezwykle ważna". Powiedział, że podziękował papieżowi za "opiekę duchową, za modlitwę, za nasz kraj, za Polskę, za Polaków, bo ta modlitwa trwa nieustannie, za Ukrainę i za naród ukraiński w tej niezwykle trudnej chwili, za potępienie wojny".

- Opisywałem Ojcu Świętemu sytuację w naszym kraju związaną z kryzysem uchodźczym, który wynika z agresji rosyjskiej na Ukrainę. Opowiadałem Ojcu Świętemu, jak przyjmujemy uchodźców, których nazywamy naszymi gośćmi z Ukrainy, bo to są nasi sąsiedzi, którzy znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji, którzy uciekają przed wojną, przed śmiercią, przed bombami rosyjskimi, które spadają na ich domy, którym staramy się ze wszystkich naszych sił i możliwości udzielić pomocy - relacjonował prezydent.

Przekazał, że papież był "bardzo zainteresowany tym, jak my to postrzegamy, jak również sytuacją na Ukrainie".

Poinformował, że relacjonował papieżowi treść swoich rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. - To jest dla nas Polaków sprawa zupełnie jasna, że to był niesprowokowany w żaden sposób atak na Ukrainę, na suwerenne, niepodległe państwo - oświadczył. Prezydent poinformował też, że podziękował papieżowi za wszystkie działania, które Stolica Apostolska podejmuje na rzecz pokoju, a także za ofertę bycia gospodarzem rozmów pokojowych, poszukiwania możliwości rozwiązania niezwykle trudnej sytuacji.

Prezydent Duda przekazał papieżowi zaproszenie do Polski

- Przekazałem Ojcu Świętemu zaproszenie do Polski. Po raz kolejny powiedziałem, że my zawsze z otwartymi ramionami na Ojca Świętego czekamy – powiedział mediom prezydent. Zaznaczył, że za każdym razem, kiedy jest w Watykanie, zaprasza papieża Franciszka, by odwiedził nasz kraj.

Czytaj też: Papież Franciszek podziękował Polakom za pomoc uchodźcom

Relacjonował, iż podczas audiencji wskazał, że w związku z inwazją Rosji na Ukrainę do Polski przybyło wielu uchodźców, więc jego wizyta byłaby sposobnością do spotkania z dwoma narodami. - Dwa miliony obywateli Ukrainy znajduje się w Polsce, razem z nami mieszka. Na pewno byłoby to nie tylko spotkanie z Polakami, ale byłoby to też ekumeniczne spotkanie z naszymi gośćmi z Ukrainy, których z całą pewnością byłyby na spotkaniach z Ojcem Świętym również dziesiątki, setki tysięcy - stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z papieżem FranciszkiemKancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Duda o słowach papieża: myślę, że nie został właściwie zrozumiany

Papież Franciszek niedawno skrytykował nakładanie sankcji i zwiększanie budżetu wojskowego jako rozwiązanie konfliktu w Ukrainie. - Zrobiło mi się wstyd, kiedy przeczytałem, że grupa państw zgodziła się podnieść do 2 procent PKB wydatki na zbrojenia jako odpowiedź na to, co się dzieje. Szaleństwo. Dobra polityka nie może pochodzić od kultury władzy rozumianej jako dominacja i ucisk, ale tylko z kultury troski o osobę, o jej godność oraz o nasz wspólny dom - mówił Franciszek.

- Myślę, że Ojciec Święty być może nie został właściwie zrozumiany. Jestem przekonany, że Ojciec Święty nie ma nic przeciwko rozsądnej, mądrej polityce krajów, które nie są nastawione agresywnie, które chcą żyć w pokoju i mają świadomość tego, że agresor jest tuż za granicą i w związku z tym chcą się tylko zabezpieczyć - powiedział po audiencji u papieża. Wyraził przekonanie, że Franciszek z tego punktu widzenia nie ma zastrzeżeń, że ktoś chce wzmocnić swoje bezpieczeństwo w granicach swojego terytorium.

Prezydent został też zapytany, czy Franciszek spojrzy w oczy uchodźcom wojennym z Ukrainy. - Proszę pamiętać, że Ojciec Święty odwiedził dzieci ukraińskie w szpitalu Bambino Gesu, więc Ojciec Święty patrzył w oczy tych, którzy uciekli przed wojną - odpowiedział Duda. Dodał, że nie ma żądnych wątpliwości, jakie jest nastawienie papieża w tej sprawie i jakie jest jego oczekiwanie w sprawie pomocy uchodźcom. Prezydent wyraził przy tym dumę z postawy Polaków niosących pomoc ukraińskim uchodźcom.

Prezydent pytany o "uchodźców kategorii A i kategorii B"

Prezydent pytany był przez jednego z dziennikarzy o to, że bardzo dużo mówi się obecnie o uchodźcach z Ukrainy, ale "we Włoszech dużo mówiono o uchodźcach na granicy z Białorusią". Zapytany, "czy są uchodźcy kategorii A i kategorii B", Duda odpowiedział, że "przede wszystkim trzeba rozróżnić zdecydowanie dwie grupy". - Z jednej strony mieliśmy kryzys migracyjny, który był kryzysem o charakterze hybrydowym, wywołanym przez władze białoruskie kilka miesięcy temu zaplanowaną, sprowokowaną akcją. I mamy wojnę na Ukrainie, brutalny atak rosyjski połączony z bombardowaniem (...) osiedli cywilnych i w związku z tym mamy ludzi, którzy uciekają, ratując swoje życie, uciekają przed wojną - mówił prezydent. Podkreślił, że wśród uciekających przed rosyjską agresją są i ludzie bogaci, i gorzej sytuowani, tacy "którzy nic nie zdołali ze swoich domów zabrać, bo uciekali dosłownie przed bombami". - To są uchodźcy i prawo międzynarodowe nazywa tych ludzi uchodźcami - powiedział prezydent. - A tam mieliśmy do czynienia z migrantami, którzy przylatywali na Białoruś samolotami, było ich stać na bilety lotnicze, przylatywali dlatego, że w zorganizowany sposób rozpowszechniano informacje w krajach Bliskiego Wschodu, że można sobie zapewnić lepsze życie w UE, w niemieckiej Republice Federalnej i innych krajach na zachodzie Europy, dla których Polska miała być tylko krajem, przez który chcieli przejść - mówił Duda.

Komunikat Watykanu

Watykan poinformował, że rozmowy prezydenta w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej poświęcone były trwającemu konfliktowi na Ukrainie oraz bezpieczeństwu i pokojowi w Europie.

"W tym kontekście poruszono przede wszystkim kwestię sytuacji uchodźców ukraińskich i pomocy humanitarnej dla nich" - dodało watykańskie biuro prasowe.

Czytaj też: Wojna Rosja - Ukraina. Papież Franciszek: nie ma dla tego żadnego usprawiedliwienia

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/ tam

Źródło: PAP, TVN2

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Pozostałe wiadomości